TOPlist

Apple chce konkurovat Intelu: údajně začíná vyvíjet vlastní procesory pro MacBooky

Letošní iPhony v benchmarcích porážejí nejen veškerou konkurenci ve světě smartphonů, dokonce si vyšláply i na levnější konfigurace letošních MacBooků Pro (více informací). Čip A11 Bionic se Applu zkrátka povedl, a tak není divu, že cupertinský gigant hodlá své úsilí v navrhování čipů dále rozvíjet. Podle reportu Nikkei dokonce plánuje navrhovat vlastní čipy i pro své počítače.

Apple si údajně mezi současné hlavní cíle klade lépe konkurovat v oblasti umělé inteligence, a zároveň snižovat svoji závislost na dodavatelích jako jsou Intel či Qualcomm. Z tohoto důvodu firma z Cupertina investuje do výzkumu a vývoje velké peníze, aby byla schopná vyvíjet nejen vlastní procesory pro notebooky, ale i vlastní modemy a další čipy, které budou ovládat vybrané klíčové funkce jablečných zařízení, jako vyhodnocování dotyků, otisků prstů, apod.

Spekulované jablečné procesory pro MacBooky mají být postaveny na architektuře ARM, což by znamenalo velký zásah do systému macOS, který v tuto chvíli není na ARMové čipsety připraven. Podobný přechod se u Macu konal v roce 2005, kdy Apple začal přecházet z čipů PowerPC právě na procesory od Intelu. Použitím vlastních čipů by měl Apple pod palcem veškeré připravované technologické vychytávky, navíc by pro něj došlo ke snížení nákladů a lepší ochranně proprietárních technologií.

O postupném osamostatňování v oblasti vývoje komponent svědčí i fakt, že se Apple letos rozloučil s firmou Imagination Technologies (v týdnu ji mimochodem koupil čínský fond Canyon Bridge Capital Partners), která pro něj vyráběla grafické čipy PowerVR, a v uplynulém týdnu stal spolumajitelem paměťové divize společnosti Toshiba.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku