Domů » Články » Apple snižuje objednávky součástek: Klesá poptávka po iPhonech?

Apple snižuje objednávky součástek: Klesá poptávka po iPhonech?

Zahraniční zdroje přicházejí s informacemi o údajném snížení dodávek součástek pro iPhone. Klesá snad Applu poptávka po tomto populárním telefonu?

Z Japonska začaly proudit zprávy o tom, že společnost Apple požádala konsorcium Japan Display Inc. o snížení předem nadefinovaných dodávek. Snížení objednávky se dotknulo i ostatních dodavatelů v čele s Sharpem a jihokorejským LG Display. V drtivé většině případů se jedná o dodávky displejů pro iPhone 5, který je v prodeji od podzimu loňského roku. Jablečný gigant si zprvu u svých asijských partnerů zadal výrobu šedesátipěti milionů zobrazovacích panelů, nicméně vlivem současné situace žádá o snížení na polovinu předem dohodnutého množství.

To povede k výraznému poklesu výrobních procesů, což se nejvíce dotkne továren Japan Display v jihozápadním Japonsku, kde očekávají snížení výroby o závratných 80 procent. O moc lépe na tom není ani Sharp, jehož výrobní linky pojedou na zhruba poloviční výkon. Dotázaní analytici se shodují na názoru, že prodeje nového iPhonu 5 nebyly tak silné, jak se původně očekávalo. Může se tedy zdát, že po dlouhých šesti letech začal Apple ztrácet pevnou půdu pod nohama a jeho roli začal přebírat stále dravější Samsung. Jihokorejský výrobce již minulý rok začal svého úhlavního konkurenta předbíhat, což ho dovedlo k postu největšího výrobce chytrých telefonů na naší planetě.

Na jeho velemocném úspěchu se výrazně podepsalo i uvedení modelů Galaxy S III a Galaxy Note II, které se těší skvělým prodejům po celém světě. Proti Applu hraje i jeho vlastní strategie jednoho telefonu, čímž nemá šanci oslovit potřebně široké spektrum uživatelů. Celá tato skutečnost se pochopitelně projevila i na tržní kapitalizaci a propadu akcií, jejichž hodnota se pohybuje na hranici 500 USD. Jejich další propad by mohl pro technologického giganta znamenat nemalý problém. Dá se tedy očekávat, že v nejbližší době dojde k oficiálnímu vyjádření ze strany Applu za účelem uklidnit napjaté nervy zainteresovaných akcionářů. Za propadem však může stát i údajný pokles podílu na světovém trhu s tablety, který podle IDC započal v předvánočním období roku 2012.

Každá mince má však dvě strany a proto je zde reálná možnost, že Apple chystá uvést další verzi svého smartphonu dříve, než tomu bylo v minulých letech. V kuloárech se šušká o vylepšeném iPhonu 5S, který by měl nabídnout výkonnější hardware a přepracovanou verzi operačního systému iOS. Pokud však chce srazit náskok sílící konkurence, měl by svým uživatelům konečně naservírovat určitou formu revoluce, na kterou byli jeho zákazníci celou dobu zvyklí. Bohužel toto jsou pouhé spekulace a pokud se ohlédneme do minulosti, tak možnosti odhalení nové generace iPhonu se v nejbližších měsících zřejmě nedočkáme.

A jaký je váš pohled na vývoj Applu v posledních několika letech? Už svého pomyslného vrcholu v přirozeném vývoji dosáhl a očekáváte obdobný scénář jako v případě upadající Nokie, nebo věštíte kultovnímu výrobci výpočetní techniky úspěch i v dalších letech?

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

41 komentářů

 1. „Pokud však chce srazit náskok sílící konkurence,…“ he?

  Ad dotaz na konci, pane Streite, dle Vás jsou možné jen dva scénáře, kymácet se nad propastí (Nokia notně dotovaná ze všech stran) nebo masivní expanze (Apple v poslední době). Co třeba pomalejší nárůst, stagnace, mírný pokles,.. Je přeci mnoho různých stavů, než jen 0 a 1, jako je tomu na pozadí toho, co vidíme na displeji.

  Nicméně, co je za stavem (který mimochodem nebyly ani jednou stranou potvrzeny a stále se jen jedná o JPP) případně je, je opravdu zajímavá otázka.

 2. Jen bych chtěl upozornit, že ta „upadající Nokia“ jde zase pomalu nahoru. :-)

  [odkaz]

  • To je třeba jen jednoduchý fyzikální jev, po dosažení dna se to nějak odrazí, tedy pokud k tomu jsou podmínky (např. při gravitaci v černé díře to asi problém bude:-) ).

  • Nazvání upadající Nokia bych určitě do uvozovek nedával, více se tam hodí to, že jde zase pomalu nahoru, páč tento rok opravdu ukáže né co jen IN nebo lepší, ale kdo opravdu umí prodat a po čem je až neskutečná poptávka ;-)

  • Martin II (neregistrovaný)

   @UNI Ziadna fyzika v pripade akcioveho trhu neexistuje. Je az zarazajuce ake nezmyselne argumenty ste schopny pouzit v pripade Nokie (a samozrejme Vami nenavideneho Microsoftu). Cena akcii Nokia rastie lebo sa ozivil dopyt po ich vyrobkoch. Cena akcii Apple klesa lebo dopyt po ich vyrobkoch klesa. Aj tak je samozrejme nateraz Apple na tom lepsie (samzrejme v zisku su #1). Ale z dlhodobeho hladiska ma Nokia vacsie sance. Za posledny stvrtrok sa podla vsetkoho opat stala #1 v pocte vyrobenych telefonov a aj portfolio smartov ma pre vacsiu klientelu ako Apple. Ak sa im podari zopakovat uspech aj s Lumiou 620 tak budu ohrozovat poziciu Apple v pocte predanych telefonov (v horizonte 2 rokov, ak samozrejme Apple nezacne konecne nieco zo sebou robit). Predpokladam ze v Barcelone predstavia dalsie modely Lumii aby este lepsie pokryli potencialnych zakaznikov.

   Som velmi zvedavy na ich financnu spravu (Applu), ktoru by uz mali coskoro publikovat.

 3. Velda (neregistrovaný)

  Takže Sharp nestačí vyrábět a teď naráz závratně klesne jeho výroba? Myslím, že u Sharpu si aj oddechnou. :-)

  • Je to takové podivné, Sharp nestíhá, LG snad už rozjelo výrobu?, Foxcon úpí pod náporem kompletace a najednou není o věc zájem?:-) No uvidíme, co a jestli vůbec se něco děje. Zatím se k tomu nikdo nevyjádřil.

 4. Droid.CZ (neregistrovaný)

  … Co třeba pomalejší nárůst, stagnace, mírný pokles ….

  Ono se jedná dle všeho o strmý pokles, omezení objednávek o 60% v důsledku znamená omezení produkce iphone o stejný počet, tedy též o 60%. Brutální propad hodnoty akcií je již od 10/2012 ,pád na 500$ ze 720$ je masakr. O tom, že se nejedná o fámu svědčí včerejší průběh obchodování akcíí Apple, kdy je na grafu zřetelně vidět reakci trhu na tyto informace od dodavatelů Apple.

  • Pokud by jsi přečetl článek, seznal by si, že otázka do pléna se týká společnosti, což rozhodně není iPhone. Tedy vývoj společnosti, nikoli produktu.

   Reakce je, samozřejmě, problém je, že se stále jedná o JPP – „Z Japonska začaly proudit zprávy o tom…“ o výrobci ani slovo.

  • To je sice hezké, že jde o celou firmu. Ale přeci jen, pokud si vzpomínám, právě iPhone hýbal akciemi Applu markantně, když vyšel na trh. Tzn. pakliže je tu jeho potenciální pokles prodejnosti, může to být důvod, proč klesají akcie. Ale taky nemusí, nikde to není nějak rozepsané. No, když do toho člověk nevidí, těžko soudit.

 5. satai (neregistrovaný)

  V nejblizsi dobe (do pristi stredy) zadne vyjadreni Apple nebude. Legal issue.

  [odkaz]

  • Asi to bude kachénka, ale je možný, že cenu nedotovanýho iPhonu 5 už akceptuje míň lidí a počáteční vysoké prodeje byly způsbeny nedočkavci, co ho chtěli hned. Může se stát, že ti co ho chtěli, už ho mají a teď už neni taková poptávka. Asi je to nevyhnutelný u všech firem, že se křivka jednou obrátí.

 6. AlexanderStick

  Možná se taky Apple chysta na otevření továren v USA jak už zmínil Cook při rozhovoru s Obamou, ono by to i bylo celkem logicke, Američani jsou celkem hrdý národ a co se týče Made in USA tak pro ně není nic posvátného toto. A kdyby na krabicích měli Designed and Assembled in USA tak by amíci platili i 1200$ za 16gb.

  A nebo je to daleko jednodušší, prostě ztráta zájmu o iProdukty, a není se čemu divit, dostupnost iPhonu a iPadu je tragická, min 4-6 týdnu. Tak je jasné že lidi šahnou po Samsungu kterých je jak smetí všude plno. Hlavně teď před vánoci, lidi nakupovali jak blázni, chtěli to nejlepší a když slyšely u iPhone 5 dostupnost do měsíce tak se otočili do prodejny Vodafone, vzali si S3, OneX nebo Xperii T za 8k s tarifem a nazdar.

 7. Všechno jsou zatím jen spekulace, ale to že Apple jede stejnej režim od prvního iphonu mi příjde celkem ohrané a pokud nepříjdou s nějakýma novinkama tak je může čekat to samé co nokii.

  • M2 furt udivuje ten hlad po novinkách. Za a) tam jsou tak jako tak (jako kdekoli jinde), za bú je jasně dáno, že poslední co člověk u používané věci je, aby to mělo změny „mimo meze zákona“:-)

 8. Apple si sám svou filozofií stanovil zároveň i hranice. Applí zákazníci milují ostrouhanost a jednoduchost až na kost (to není špatně) a četba manuálu značí „neergonomicky“ navržený výrobek. Proto není příliš velká šance, že by se dnes již koncepčně zastaralý iOS posunul výrazně dál. Tak je zvyklý Apple, tak jsou zvyklí uživatelé.

  Lesk Applu už taky není co býval před dvěma lety, jeho všudypřítomnost dělá své. Přestává být cool a lidé se na něj začínají dívat střízlivýma očima. Už nenakupují jen proto, že je to ten iphone, ale srovnávají, co je pro ně opravdu nejlepší.

  Aby bylo jasno, Apple neudělal chybu, jen holt každá bublina má své maximum a pak pomalu splaskne. Je to přirozený proces.

  • Tak. Sice nechápu tu zmínku o koncepční zastaralosti (zvláště když člověk vidí, že WP8 chce vložit instalační disk), ale řekněme, že je to jen nepochopení ze strany vyjadřujícího:-)

  • W8 (neregistrovaný)

   ty chceš od SRANDY rozumný názor ???

   som zvedavý na BB10 to budu predaje a zrazu zbadajú že tá jednoduchosť BB je ta tam aj z gestami

   manažeri budu len otvárať manuál , to len bude sradny

   jeden geyk SRANDA ich nezachráni ani jeho kopanie nožičkami hore dole

  • Na rozdíl od tebe ty gesta používám už přes rok :-) Ale o to nejde… na rozdíl od vás nemám modlu v jedné značce. Proto nemusím jako uni prakticky nonstop tady v diskuzích obhajovat své proapplí představy a proto nemusím jako tento „W8“ osočovat na úrovni žáka 3. třídy.

   Opět – na rozdíl od vás dvou hysterek si uvědomuju smrtelnost svého oblíbeného výrobce (jakéhokoli) a naprosto klidně si můžu vybrat z dalších platforem, které mi vyhovují.

   Dospějte, naučte se to taky a zjistíte, že mobilní svět není jen o nadávkách a fanatismu, jak ho znáte vy :-)

 9. 2 možnosti- buď klesá poptávka(což se stalo i u 4s) nebo v červnu na konferenci představí iPhone s novým rozlišením a větším displejem, což bych předpokládal, protože iP5 je podle mě obrovskej fail co se týče velikosti obrazovky a rozlišení, zbytečně si nechávájí utíkat lidi k samsungu(a u mě k Sony :-D ) kvůli Jobsově tvrdohlavosti.

  • Druha varianta mi prijde mene pravdepodobna (ac by mi vyhovovala velikost displeje 4.1″-4.2″ nebo aspon jiny pomer stran nez nudlovity 16:9 resp. 15:9). Investovat do vyrobcu displeju jen proto, aby vydali jen jeden model nema Apple ve zvyku (dana investice by se mela aspon zaplatit). Takze bych to spis videl na pokles poptavky (ale docela by me zajimal duvod).

   At je to jak je to, Apple ma brzy oznamit financni vysledky z minuleho kvartalu, tak uvidime, jestli se jim pokles hodnoty akcii podari zastavit nejakou peknou sumickou zisku:).

  • Tak 16:9 (15:9) mi přijde pro telefon naopak velmi vyhovující, dobře se to drží, ovládá palcem, pasuje do kapsy. U tabletu je tomu přesně naopak a zde Apple opět má ideální variantu. Tady problém, nebude.

   Nicméně stále bych zdůrazňoval, že je se bavíme o JPP a nikoli o faktech:-)

  • W8 (neregistrovaný)

   taký SGSIII musel po mesiaci zlacnieť o 100€ a teraz už možno o 250€ je lacnejší , aby sa predával

   :D

  • W8: To ale nikoho nezajímá, jestli stojí 10 korun nebo 10 tisíc, prodalo se jich zkrátka daleko víc jako iPhonů 5, což jasně ukazuje Applu, že je poptávka po velkém displeji. Nemůžou pokrýt velkou část trhu s jedním modelem, to šlo za Jobse, který to uměl prodat. Myslím, že by se jím nic nestalo, kdyby systémem pokus a omyl představili dva iPhony, jeden 4″ a druhý 4,8″, jako SGS3. Peněz na to mají až moc, a určitě by se pár milionů naštvaných uživatelů S3 našlo, co by přešlo na iP.

  • Apple už byl dlouho na vrcholu,už nudí,žádné změny,strohost až postupná zastaralost.Poslední model to jen ukázal.Nastal čas na postupný přirozený pokles.iPhone „zvuk“ už dohrává a slábne.Lidé srovnávají s jinými OS a telefony a zjištují čím dál více,že to je jen název iPhone co dělá ten humbuk.

   Pár fanatiků bude kopat a řvét jak malé děti,že jejich kult upadá,ikdyž to bude pomalé, nezabrání tomu.Naopak jiní innovují,přinesli novinky,tak postupně stoupají ode dna.

  • Nevím kdo stoupá a inovuje, já nevidím nikoho…android stoupá, ale ten neinovuje. Windows phone nestoupá ani neinovuje a blackberry nejde ještě hodnotit(i když bych jim to přál).

  • Zkus chvilku premyslet a prijdes na to.

  • GreenArrow: No přeci Nokia a WP :D i když nevím co je úžasné na číslovce 4 miliony. Sice se fanatici hájí tím, že start nemusí být ze dne na den, ale jakmile se někdo ozve o „úspěchu a prodejnosti“ Androidu, tak právě tihle hlupci řvou nejvíc, páč na Android a Googlu jako takový umí jen pyskovat ;-) proto už ani moc „nesleduji“ vyhulence Radka :-) pro mě je také Nokia v kombinaci s WP7.8/8 nejlepší, ale číst furt dokola, jak se mu nelíbí Apple nebo, že Google je zaostalý, tak to už zavání magorismem a ví to více lidí :-)

  • Nikdo další mě nenapadá

 10. siemens, alcatel, motorola, nokia, apple

 11. Boze tak už neni takova poptavka to je snad jasny ne ? Vsichni co ho chteli uz ho maji a tim padem to jde trosku dolů. To je se vsím. LOL

 12. nostradamus (neregistrovaný)

  ved to tvrdim uz dlho ! ajfon je šhitt a novy IF5 je tottalšhitt ! a davat za to 20 litrov ? – konecne to ludom dochadza

  • A všchny to taky zajímá, že to zrovna Ty tvrdíš dlouho :D kup si Android za „trojku“ a proklínej dál Apple ;-)

  • 16627,-. Jistě není problém se podívat na aktuální cenu, než vykřikovat do světa nesmysly…:-/ K tvým 20 litrům chybí 3373,-, jistě si v té ceně vybereš vyhovující Android přístroj:-)

 13. Hm (neregistrovaný)

  Tak updatujete to , nebo budete dal za idioty?

  Ta „zprava“ byla davno dementovna.

  • Přesně tak, už se ukázalo, že celé bylo JPP, tak jak jsem tady psal od začátku…

   Nicméně, celé to směřuje k jedinému výsledku, nakoupit akcie, které po oznámení fin. výsledků s vysokou pravděpodobností docela poskočí nahoru, zvláště po této kauze.

   Co nicméně vede k myšlence, jestli to celé nebyl něčí úmysl…hm:-/

  • Uni: Urcite je to dielom burzovych spekulantov. Btw. v poslednom kvartali 2012 pocty aktivacii iOS presiahli pocty aktivacii Androidu. Takze nejak extra zle na tom Apple nebude :)

 14. ceerez (neregistrovaný)

  NO ludia uz konecne dostavaju rozum !!!! Nevyhadzovat americkym zlodejom tazke prachy skoro za nic ! ejplshitt – len co bude robit cela kopa ohriatych za kazdu cenu ejplovskych redaktorow

  • niekto ti ho aj prikazuje kupovat? ale co cakat od komunistu ako si ty.. nastastie aspon v spotrebnej elektronike rozhoduje trh a pokual nebude Apple inovovat, tak logicky pojde s predajmi dolu..

 15. Pavel Sa (neregistrovaný)

  Dnesni doba je smutna zejmena v tom, ze drtiva masa lidi chce veci pokud mozno zadarmo a po te zacnou kritizovat kvalitu, namisto toho aby si neco usetrili a meli bezproblemove zarizeni. To je pak problem pro kazdou firmu, ktera chce delat primarne veci kvalitni a ne spotrebni. Zarizeni s Androidem sezenete od par korun az po ceny srovnatelne s Applem. Protoze mi rukou, jako uzivateli a nikoli novinari nebo prodejci, prosel telefon s Androidem za 5tis a po te za 14tis a nakonec jsem presel na iPad mini, mohu jednoznacne uvest, ze levny Android je k nicemu,pomaly a za kratkou dobu i problemovy. U Androidu v cene podobne Applu uz to funguje vyrazne jinak ikdyz ovladani pro laika vypada vizualne stejne at to stoji, co to stoji. Drahy Android stale vlastnim a funguje ale po vyzkouseni Apple jsem pochopil, ze je vsechno jinak. Ackoli jsem mel v pocatku problem, protoze jsem byl zvykly na Android,dnes vim, ze Apple je lepsi. I pri papirove horsich parametrech zeleza,tedy hardwaru, nez je ve stejne cene Android, vsechno funguje vyrazne svizneji a bez pochybeni systemu. V neposledni rade je to pak material zarizeni, ktery néuzete radit k plastovym Androidum. Apple je dnes tedy pro lidi, kteri chteji kvalitu a zarucenou vydrz zarizeni po mnoho let. Kdo chce utracet kazdou chvili za nova a nova zarizeni,necht se soustredi na levne Androidy. Apple se svou vyrbni skalou pristroju muze rict: mam jednoduchy styl, spokojíse jen s tim nejlepsim. Tak doufam, ze se mu to nestane osudnym a bude mit stale dost zakazniku, kteri budou preferovat kvalitu ikdyz je zrejme, ze masu sfanatizovanou co nejnizsi cenou nikdo asi neprekona.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).