Apple snižuje objednávky součástek: Klesá poptávka po iPhonech?

Zahraniční zdroje přicházejí s informacemi o údajném snížení dodávek součástek pro iPhone. Klesá snad Applu poptávka po tomto populárním telefonu?

Z Japonska začaly proudit zprávy o tom, že společnost Apple požádala konsorcium Japan Display Inc. o snížení předem nadefinovaných dodávek. Snížení objednávky se dotknulo i ostatních dodavatelů v čele s Sharpem a jihokorejským LG Display. V drtivé většině případů se jedná o dodávky displejů pro iPhone 5, který je v prodeji od podzimu loňského roku. Jablečný gigant si zprvu u svých asijských partnerů zadal výrobu šedesátipěti milionů zobrazovacích panelů, nicméně vlivem současné situace žádá o snížení na polovinu předem dohodnutého množství.

To povede k výraznému poklesu výrobních procesů, což se nejvíce dotkne továren Japan Display v jihozápadním Japonsku, kde očekávají snížení výroby o závratných 80 procent. O moc lépe na tom není ani Sharp, jehož výrobní linky pojedou na zhruba poloviční výkon. Dotázaní analytici se shodují na názoru, že prodeje nového iPhonu 5 nebyly tak silné, jak se původně očekávalo. Může se tedy zdát, že po dlouhých šesti letech začal Apple ztrácet pevnou půdu pod nohama a jeho roli začal přebírat stále dravější Samsung. Jihokorejský výrobce již minulý rok začal svého úhlavního konkurenta předbíhat, což ho dovedlo k postu největšího výrobce chytrých telefonů na naší planetě.

Na jeho velemocném úspěchu se výrazně podepsalo i uvedení modelů Galaxy S III a Galaxy Note II, které se těší skvělým prodejům po celém světě. Proti Applu hraje i jeho vlastní strategie jednoho telefonu, čímž nemá šanci oslovit potřebně široké spektrum uživatelů. Celá tato skutečnost se pochopitelně projevila i na tržní kapitalizaci a propadu akcií, jejichž hodnota se pohybuje na hranici 500 USD. Jejich další propad by mohl pro technologického giganta znamenat nemalý problém. Dá se tedy očekávat, že v nejbližší době dojde k oficiálnímu vyjádření ze strany Applu za účelem uklidnit napjaté nervy zainteresovaných akcionářů. Za propadem však může stát i údajný pokles podílu na světovém trhu s tablety, který podle IDC započal v předvánočním období roku 2012.

Každá mince má však dvě strany a proto je zde reálná možnost, že Apple chystá uvést další verzi svého smartphonu dříve, než tomu bylo v minulých letech. V kuloárech se šušká o vylepšeném iPhonu 5S, který by měl nabídnout výkonnější hardware a přepracovanou verzi operačního systému iOS. Pokud však chce srazit náskok sílící konkurence, měl by svým uživatelům konečně naservírovat určitou formu revoluce, na kterou byli jeho zákazníci celou dobu zvyklí. Bohužel toto jsou pouhé spekulace a pokud se ohlédneme do minulosti, tak možnosti odhalení nové generace iPhonu se v nejbližších měsících zřejmě nedočkáme.

A jaký je váš pohled na vývoj Applu v posledních několika letech? Už svého pomyslného vrcholu v přirozeném vývoji dosáhl a očekáváte obdobný scénář jako v případě upadající Nokie, nebo věštíte kultovnímu výrobci výpočetní techniky úspěch i v dalších letech?

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku