TOPlist

Apple si z finanční krize nic nedělá. Prodeje iPhonů rostou a tržby překonávají očekávání

Logo Applu obklopené grafy
  • Apple je navzdory finanční krizi stále dobře promazaný stroj na peníze
  • Tržby z iPhonů a služeb rostly, naopak tržby z Maců a iPadů klesly

Podle analytických společností se v prvním letošním čtvrtletí propadl trh se smartphony o zhruba 13 procent, trh s počítači dokonce o 29 procent. Byli jsme proto zvědaví, jak tímto kvartálem proplul Apple, který své finanční výsledky zveřejnil mezi posledními.

Firma z Cupertina v prvním čtvrtletí vykázala tržby ve výši 94,84 miliard dolarů (asi 2 biliony korun), což je meziročně o tři procenta méně. Čistý zisk pak klesl o pouhé jedno procento na 24,16 miliard dolarů (asi 513 miliard korun).

Apple nejvíce táhly kupředu prodeje iPhonů a služeb, naopak nižší tržby zaznamenaly Macy, iPady a příslušenství:

  • Tržby z iPhonů vzrostly o 2 procenta na 51,33 miliard USD
  • Tržby z iPadů klesly o 13 procent na 7,17 miliard USD
  • Tržby z Maců klesly o 31 procent na 6,67 miliard USD
  • Tržby ze služeb vzrostly o 6 procent na 20,91 miliard USD
  • Tržby z nositelných zařízení a příslušenství klesly o 1 procento na 8,76 USD

Navzdory globální finanční krizi lze zveřejněné výsledky prezentovat jako velký úspěch. Zájem o iPhony neupadá, z jejich pohledu se jedná o nejvýdělečnější první kvartál v historii. Propad tržeb z počítačů je sice obrovský, avšak nedosahuje 40 procent, které predikovala analytická společnost IDC. Podle Tima Cooka je navíc pád prodejů Maců a iPadů zapříčiněn silnými prodeji v loňském roce, neboť v tu dobu šly na trh iPad Air s procesorem M1 a MacBook Air s procesorem M2.

Zveřejněné finanční výsledky předčily očekávání analytiků, díky čemuž cena akcií americké firmy mírně vzrostla. Apple navíc oznámil zvýšení dividendy na 0,24 USD a dodatečný program zpětného odkupu akcií v hodnotě až 90 miliard dolarů.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku