Domů » Bleskovky » Co přijde po automobilech? Apple by se v budoucnu mohl angažovat ve vývoji vlastních robotů

Co přijde po automobilech? Apple by se v budoucnu mohl angažovat ve vývoji vlastních robotů

V průběhu tohoto roku se objevila řada spekulací, podle kterých Apple pracuje na vlastním autonomním automobilu. Tyto zvěsti byly podpořeny několika zdroji, které se odkazují na návštěvu Tima Cooka v mnichovské automobilce BMW či pronájmy uzavřených oblastí se silniční infrastrukturou. Vzhledem k tomu, že záběr Applu přesahuje do řady technologických odvětví s miliony oddaných zákazníků, je velice pravděpodobné, že dříve či později začne vyvíjet roboty. S touto zajímavou myšlenkou vyrukoval John Martellaro ze serveru ThaMacObserver.

Vývojem robotických pomocníků se zabývá nespočet výzkumníků po celém světě. S železnou pravidelností slýcháme o průlomech v robotice, umělé inteligenci či strojovém učení. A přestože se v našich domácnostech neprohání humanoidní stroje, jisté náznaky se objevují již nyní. Na trhu je celá řada automatických vysavačů a dalších spotřebičů, které nám mají ulehčit rutinní práce. Díky integraci pokročilých algoritmů a armádám senzorů se schopnosti těchto robotů neustále posunují vpřed a je otázkou času, kdy dosáhnou úrovně osobního sluhy.


Ilustrační obrázek

Pochopitelně se bavíme o horizontu několika desítek let, nicméně trendy v tomto segmentu jsou zcela jasné. Cílem je vytvořit Androida, který se kompletně postará o domácnost a ve chvilkách „osobního” volna vyvenčí vašeho domácího mazlíčka.

Pokud se dění v technologickém světě výrazně nezmění, Apple bude mít nejvyšší šance na sestrojení referenčního robota. Ačkoliv je kalifornskému výrobci vytýkáno, že nepřichází s tolika inovacemi, jak by si uživatelé přáli, již několikrát ukázal, že jedině on má sílu, která dokáže změnit trh. Stačí vzpomenout na první iPod, iPhone a iPad. Všechny tyto produkty změnily zažité standardy nebo dokonce vytvořily nové segmenty.

Někdo může oponovat, že už nyní můžeme narazit například na roboty zastávající pozice recepční a montérů. Bohužel se ale ani v jednom případě se nejedná o projekty s ucelenou vizí. Stejně jako vývoj vlastního automobilu bude projektování robota nesmírně namáhavou a nákladnou záležitostí vyžadující řadu specializovaných týmů plných odborníků na robotiku. Pokud však Apple neztratí nic ze svých zásad a filozofie, máme se rozhodně na co těšit.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments