Domů » Bleskovky » Apple prý zkopíroval klávesnici pro hodinky od známého vývojáře. Ten na něj podal žalobu

Apple prý zkopíroval klávesnici pro hodinky od známého vývojáře. Ten na něj podal žalobu

Kalifornský gigant Apple minulý týden na své tiskové konferenci představil chytré hodinky Watch Series 7. Jedna z poměrně zásadních změn se odehrála na úrovni softwaru – do nových hodinek přibyla virtuální klávesnice s možností psaní pomocí tahů po displeji.

apple watch 7 7
Apple Watch Series 7

To pořádně naštvalo vývojáře Kostu Eleftheriou. Ten už v roce 2018 vytvořil aplikaci pro hodinky Apple Watch, která měla prakticky stejnou funkcionalitu. Jeho FlickType klávesnice vzbudila velkou pozornost a Eleftheriou očekával, že za ním Apple přijde s nabídkou o odkoupení. Místo toho se však stal pravý opak a Apple klávesnici FlickType v lednu 2019 zablokoval.

Podle Applu totiž jeho aplikace porušovala podmínky, neboť se v Cupertinu domnívali, že klávesnice není pro jejich hodinky vhodná. To ovšem nevysvětluje fakt, že konkurenční aplikace byly v obchodě i nadále přítomny. Dle Eleftheriou se Apple snažil pouze uměle snížit cenu, za kterou mohl jeho dílo následně odkoupit.

apple watch 7 11
Jádrem sporu se stala klávesnice v Apple Watch 7

Eleftheriou si nicméně tento postup nenechal líbit a po roce dohadování mu Apple nakonec vyhověl. Jeho aplikace se v lednu 2020 stala jednou z nejstahovanějších za celý loňský rok a jen za první měsíc vydělala přes 130 000 dolarů (cca 2,8 milionu korun bez DPH). Právě zisky a oblíbenost jeho FlickType klávesnice se staly základem pro jeho žalobu proti Applu.

‎FlickType - Watch Keyboard
‎FlickType - Watch Keyboard
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot
 • ‎FlickType - Watch Keyboard Screenshot

Vývojář se totiž domnívá, že jej Apple cíleně poškodil před představením vlastního řešení v rámci hodinek Watch Series 7. Ačkoli je virtuální klávesnice od Applu dostupná pouze pro Watch Series 7, zatímco FlickType lze využívat i na starších modelech, Eleftheriou věří, že je v právu.

Apple si v minulosti několikrát „zasedl“ na vývojáře

Nebylo by to ostatně poprvé – Apple si již v minulosti několikrát „zasedl“ na talentované vývojáře ve snaze donutit je k prodeji jejich aplikací, případně je vyšachovat před představením jejich vlastního řešení na podobné bázi. V poslední době se jedná například o funkci Sidecar, kterou si Apple vypůjčil z aplikací Luna a Duet Display, a podobnou anabází jako Eleftheriou si prošli také vývojáři aplikace BlueMail.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

11 komentářů

 1. Super, jen ať jim někdo nasadí tučnou pokutu. I když dost by mi zajímalo, co stojí za touhle větou :D „Podle Applu totiž jeho aplikace porušovala podmínky, neboť se v Cupertinu domnívali, že klávesnice není pro jejich hodinky vhodná.“

  To je fakt v podmínkách „aplikace nám musí připadat vhodná“? :D

 2. Kdoví jak to opravdu bylo. Nebylo by to poprvé, co se nějaký zoufalec snaží napakovat na účet Applu.

  • Ani poprvé, co apple něco sprostě ukradl.

  • Sproste kradou vsechny technologicke firmy. Koho to zajima? Tezime z toho my, zakaznici. Dokonce i ti nevzdelani, hloupi a tepli jako ty, magnetko :D

  • ‚Kradeni‘ je jedna vec, ale tyhle praktiky Applu, ze zakazou 3rd party aplikace, pokud konkuruji vstavanym funkcim, je uz hodne pres caru. Jak to muze tolik lidi obhajovat.

 3. Copak, otřel jsem se o tvé bu_zna božstvo?

  • Vis moc dobre, ze jedina bu_zna jsi tady ty. Staci cist, co pises, ruzovy magnetku :-)

   A opravdu mezi me bozstvo nepatri spotrebni elektronika. To mozna pro omezene chudaky bez zivota jako jsi ty a tobe podobni.

  • Takže otřel 😆.

  • Ale já vím, že se rád otíráš o ostatní muže, ale já ti nemohu sloužit, magnetko.

  • Anonym: ty si nejaky latentny homos alebo co? 🤔 (ako no offenss, nic proti homosom nemam, kazdy podla svojho gusta), ale toto co tu predvadzas 🤦‍♂️

 4. Prostě stejný zm*rdi jako Amazon. Nic novýho.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).