Domů » Bleskovky » Apple Pay míří do Česka: spuštění je naplánováno na 19. února

Apple Pay míří do Česka: spuštění je naplánováno na 19. února

O spuštění Apple Pay v České republice se mluví již poměrně dlouho. Původní informace naznačovaly spuštění v srpnu loňského roku, nicméně z toho zjevně sešlo. Nyní však server CzechCrunch přinesl informaci, že ke spuštění dojde 19. února tohoto roku. Server má informaci potvrzenou z několika zdrojů, včetně například karetních asociací.

Placení telefonem není jen NFC. Jak funguje Android Pay a Apple Pay a v čem se liší?

Apple tak konečně v tomto ohledu dožene Google, který již placení telefonem nabízí na našem trhu více než rok. Pokud vás zajímá, jak placení skrz Apple Pay funguje v praxi, můžete se podívat na náš test této služby.

Apple Pay: podpora bank vypadá optimisticky

Web CzechCrunch získal i pravděpodobný seznam bank, které službu budou podporovat jako první. Mělo by jít o Českou spořitelnu, Air Bank, Komerční banku, Monetu a mBank. Pětici bank doplní ještě startup Twisto, který tak předběhne ve spuštění Apple Pay mezinárodní Revolut.

Uvedené banky nějakou formou spuštění vesměs potvrdily, přičemž redaktoři zmíněného webu dokonce zastihli zaměstnance České spořitelny při živém testování.

Pozitivní však je, že seznam podporovaných finančních institucí podle všeho záhy poroste. ČSOB plánuje Apple Pay spustit do konce roku, v druhé vlně nechce chybět ani Raiffeisenbank. Ostatní banky zatím žádné vyjádření neposkytly, nicméně spekuluje se o tom, že několik z nich plánuje taktéž spustit podporu do konce roku.

Jedinou větší neznámou tak zůstává, jestli bude hned od počátku možné Apple Pay použít s kartami Visa i Mastercard, nebo bude podpora nejprve omezena jen na jednu z nich.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

32 komentářů

 1. To brzy.. :-D

  • V podstatě v době, kdy se zde etablují i jiné „pay“ služby. Nic dramatického, české banky se zkrátka probudily do druhého desetiletí 21. století.

  • Ne banky, ale iOS se probudil, s mobilními Windows i reklamosystemem už to nějakou dobu funguje.

  • Ne nijak plošně, ne nijak jednotně. Jak píši (znovu….), je to aktuální téma obecně, pro všechny.

  • Resp. tebe mate, že přesto, že Apple (ne iOS) byl první, kdo to uvedl na trh, že u nás nevstupuje na trh jako první. Ano, to je pravda.

  • Ano, Apple silně zapsal, oproti zbytku trhu. Ostatně to poslední dobou ve všem, inovace už nedává a kopírování něco trvá.

  • uni: Všiml jsem si, že tu neustále pindáš, jak je tu někde něco zaostalého. No, to že nejsme USA, kde je všem nějaká bezpečnost u zadku, a kde (jak je kolikrát vidno) projde i sebevětší nebezpečný nesmysl, tak to u nás trvalo relativně krátkou dobu.

  • htcjirka: Jak mohl Apple zaspat, když byl první:DDD Pátek jak řemen:D

  • Právě že ani nebyl první, celosvětově, takže ano, pátek jak řemen, pro tebe. :-D

  • uni: České banky (některé) se probudily už před 2,5 lety, a to jen pokud zvažuju uživatelsky přívětivou technologii HCE. Takže po 2,5 letech uvítáme přespříští týden ve 2. dekádě 21. století i české jablíčkáře.

  • zipiik
   Je to blbý no. Take jsem si o tom něco četl. V podstatě to zdržely obě strany. Jak Apple, tak banky. Dobře řešené to má Android, kdy NFC může využít přímo aplikace, např AirBanka.

  • Potlesk, fanfara, palec hore. Gratuluji. ?

  • Nevím, co to je za komentář.
   MS dodnes nemá pro ČR většinu služeb, Cortanu, většinu Store funkcí, filmy a mnoho dalšího, Google zase novou asistentku…
   Jsi v ČR. Tady se prostě čeká na většinu funkcí.

   U tvého WM se na mnohé věci také pořád čekalo a na mnohé ani nedočkalo. A tam to nevadilo. ?

   Nějak jsem zmaten tím, jak říkáš že u MS můžeš platit jakou dobu. ? Tak jsem googlil, kdy nastala změna a nic. To mi prosím vysvětli. Pokud vím, u WM u nás přes MS Wallet/Pay nikdy platit nešlo. To byla jedna z věcí, která mě velmi mrzela.

 2. CzechCrunch píše o 5 bankách – oproti vám ještě navíc AirBank

 3. Bude mozne mit ve Wallet jak britskou tak ceskou kartu, nevite nekdo?

  • Určitě půjde připojit jakákoliv karta banky, která podporuje Apple Pay. Tj. mimo českých i zahraniční

 4. Ktere iPhony to umi?

 5. Jsem zvědav kdy se připojí UniCredit bank.

 6. Je to super, všude už pár měsíců platím jen přes Apple Watch. Největší pecka je to, že není vyžadován PIN ani u plateb nad 500 a také to, že jsou všechny operace on-line a já je vidím hned v bankovnictví.

  • A uplne nejlepsi je, ze Apple ted konecne vidi uplne vsechno co nakoupis. Uzasne

  • Proč by mi mělo vadit, že Apple uvidí seznam prodejen, kde a za kolik sem nakoupil? Já se tím netajím a tobě to ukážu taky (screen z walletu pro Apple Watch). [odkaz]

  • Na to neni ani co rict

 7. M.BoBo:
  1.“Největší pecka je to, že není vyžadován PIN ani u plateb nad 500″
  Pokud je nejvetsi pecka usetrene 4 cisla, tal teda nic moc pridana hodnota.
  2. “ jsou všechny operace on-line a já je vidím hned v bankovnictví.“
  To vidim hned i pri platbe kreditni kartou
  3 „Proč by mi mělo vadit, že Apple uvidí seznam prodejen“
  Jsou to preci jenom citliva data, kde a kolik clovek utraci. Mimo banku neni duvod, aby to nekdo videl. I ty by jsi mel problem ukazat transakce za cely mesic, jedna polozka neni nic:) Nebo se podelis s celym vypisem? :D
  Tak si to shrnme, ve vysledku nemusis zadavat PIN za cenu ze se podelis o soukroma data. To je fakt pecka.

  • Tak jak víc urychlit bezkontaktní placeni a mít ho stále bezpečně? Ty 4 znaky PINU můžou v některých případech zdržet i o 10-20s (déle v napr. na čerpací stanici v Makru, kde terminál vezmes z okénka auta do ruky s vytukavas pin).

   Víceméně je to stejně jako Google Pay, jen Applí alternativa. Netřeba v tom hledat vědu. Radši dam ty údaje Applu než Googlu. Apropo, nejsou to údaje o mzde, poplatcích za bydlení, služby, telefon. Jen taková ta běžná utrata, to opravdu není nic tajného.

   Co se týká onlinů, tak v Apple Pay mám debetní kartu. Ta při použití plastiku u některých obchodníků děla offline transakce. V případě Apple Pay se jedna vždy o on-line i u debetek.

  • Nehledě na to, že při zadávání čísel to není tak bezpečné, jako s biometrikou.

  • “ Radši dam ty údaje Applu než Googlu“
   Ja radsi nikomu. Ale, ok, pokud ti to prijde pecka sdilet dalsi data s korporatem, jenom abys usetril 10-20s (realne vytukani trva tak 3s), proc ne :) Jako pecku si predstavuji neco jineho.

  • Vždycky se musí nějaké údaje poslat a není to jen za ušetřením pár sekund ale k fungování celkově.

 8. Tak to je super no, já už takhle s android pay platím přes rok.

 9. Bude sa dat cez to zaplatit v bazaru za TCL?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).