TOPlist

Apple i přes koronavirus zažil rekordní čtvrtletí. Potvrdil ale odklad podzimních iPhonů

Logo Applu obklopené grafy

Apple v noci na dnešek zveřejnil výsledky svého hospodaření za druhý kvartál letošního roku, který je v jeho fiskálním třetím v pořadí. Firma z Cupertina ukázala, že se na koronavirovou krizi dokázala řádně připravit, neboť v porovnání se stejným obdobím v loňském roce vykázala jak vyšší tržby, tak i zisk.

Dařilo se v každém odvětví

Apple v období mezi březnem a červnem vykázal tržby ve výši 59,7 miliard USD (asi 1,317 bilionů korun), což je meziročně o 11 procent více. Zisk pak narostl na 11,25 miliard USD (asi 248,3 miliard korun), což je nárůst o 12 procent.

Je patrné, že zájem byl především o „domácí zařízení“, z iPadů Apple utržil o 31 procent více než loni, na počítačích Mac vydělal o 21,6 procent více. O 1,7 procent více Apple utržil na iPhonech, o 16,7 procent více na nositelné elektronice. Tradičně silný byl Apple ve službách, na nichž v uplynulém kvartále utržil 13,126 miliard USD (asi 289 miliard korun), což je meziročně o 14,8 procent více, byť o trochu méně než v rekordním předchozím čtvrtletí.

I přes pandemii COVID-19 se Applu dařilo navýšit příjmy v každém regionu světa, přičemž 40 procent připadá na USA, 60 procent na zbytek světa. Zveřejněná čísla potěšila Wall Street a vystřelila cenu akcí na úroveň okolo 400 USD za jednu akcii. Aby se akcie staly pro investory dostupnější, rozhodl se Apple po 24. srpnu rozdělit jejich hodnotu na čtvrtiny.

iPhone 12 se opozdí

V souvislosti se zveřejněním finančních výsledků Apple potvrdil spekulace z posledních týdnů, že letos nestihne zahájit prodeje podzimních iPhonů v tradičním termínu. Finanční ředitel Apple Luca Maestri uvedl, že letošní řada jablečných telefonů dorazí o několik týdnů později, což může mít poměrně významný dopad na příští finanční výsledky.

iphone 13

Apple běžně představuje nové telefony na začátku září a stíhá zahájit jejich prodej ještě do konce tohoto měsíce. Díky tomu se jejich prodeje projevují i ve finančních výsledcích za třetí kvartál, což ale nebude letošní případ. Na tento fakt upozornil v tomto týdnu ve svých finančních výsledcích i Qualcomm, který uvedl, že nadcházející čtvrtletí lehce ovlivní zpožděné uvedení blíže nespecifikovaného vlajkového smartphonu s podporou sítí 5G. Právě pro nové iPhony bude Qualcomm dodávat 5G modemy.

Podle uznávaného informátora Jona Prossera nebude opožděno pouze zahájení prodejů nových iPhonů, ale i jejich samotná premiéra.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku