Domů » Články » Apple chystá velkou změnu v designu iPhonů: čeká nás příští rok výlet do minulosti?

Apple chystá velkou změnu v designu iPhonů: čeká nás příští rok výlet do minulosti?

Říká se, že krása tkví v oku pozorovatele, a přestože na adresu vzhledu nových iPhonů zaznívají také pochvalné ohlasy, nemalé množství fanoušků zvolené designové řešení, mírně řečeno, příliš neohromilo.

Ať už mají na mysli poněkud rozměrný výřez v horní části displeje či uspořádání zadních fotoaparátů, které podle mnohých internetových diskutérů připomíná spíše plotýnky sporáku, jejich výtky zkrátka nelze přehlédnout, a to bez ohledu, zda s nimi souhlasíte, či nikoliv.

iphone 11 pro main
Design letošních iPhonů není příliš nápaditý. Přední strana je od roku 2017 stejná a záda se třemi fotoaparáty vypadají jakkoliv, jen ne hezky…

Kromě výše zmíněných odlišností však nové iPhony vzhledově v mnohém připomínají loňskou generaci (modely Xs, Xs Max a Xr), což ukazuje spíše na evoluci v mezích zákona nežli skutečnou designovou změnu. Letošní iPhony tak z přední strany vypadají úplně stejně jako iPhone X z roku 2017. Současný stav však zároveň naznačuje, že následující generace by mohla být po vzhledové stránce opravdu inovativní.

Apple se s nostalgií do minulosti zpravidla příliš nevrací, byť i zde bychom samozřejmě našli výjimky. Prvky, které dříve fungovaly, už zkrátka z různých důvodů nemají v současném směřování společnosti místo. I proto bychom si jen stěží dokázali představit, že by se technologický gigant z Cupertina dobrovolně vracel až do roku 2010, kdy na trh uvedl iPhone 4.

Tip: Deep Fusion je jednou z největších inovací iPhone 11. Jak technologie funguje?

Čeká nás v roce 2020 výlet do minulosti?

A přece by tomu nakonec mohlo být právě naopak. Alespoň to vyplývá z vyjádření finančního analytika Ming-Chi Kuoa, podle něhož by se Apple mohl při návrhu iPhonu 12 inspirovat devět let starým předchůdcem.

Příští generace iPhonů by tak mohla nabídnout hranatější vzhled, než na jaký jsme si v posledních letech zvykli. Chybět by neměl ani kovový rámeček, který by celému zařízení dodal na designové komplexnosti, což by si pochopitelně vyžádalo zcela nový výrobní proces. Pro lepší představu si výše můžete prohlédnout srovnání iPhonu 4 se současným iPhonem 11.

Kovová elegance

Odmyslete si tlustší profil a rámečky obrazovky, a iPhone 4 by se najednou v dnešní konkurenci vůbec neměl za co stydět, a to díky vystupujícímu kovovému rámu mezi zadním a předním sklem. V současné chvíli se nicméně můžeme pouze dohadovat, s jakou úspěšností by se Applu podařilo tento záměr převést do světa moderních smartphonů.

2020 iPhone concept
Doufejme, že takhle příští iPhone vypadat nebude (zdroj)

Nepřehlédněte – První recenze iPhone 11: co na něj říkají zahraniční redakce?

Líbí se vám vzhled současných iPhonů a kterým směrem by se měl Apple v následujících letech ubírat? Dejte nám vědět v komentářích.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

23 komentářů

 1. Z bláta do louže 😂 a design bude ještě horší bravo to umí jen Apple 😂 snad to je jen vtip.

 2. iPhone 4(s) a 5(s) byly nejhezčí a naprosto nadčasové iPhony v době, kdy Samsung dělal ohavné plasťáky a Huawei tahal mobilního kačera. Určitě bych reinkarnaci designu se současnými technologiemi uvítal, protože iPhony od iPhonu 6 mi přijdou naprosto odpudivé.
  Ještě se celkem daly menší iPhone 7 a iPhone 8 (ne plus, ty byly ohavně přerostlé s větším screen to body ratio)

 3. Tak on je to posledních pár let každý rok výlet do minulosti, když všechny iPhony vypadají od roku 2014 stejně…

  • Zajdi k očnímu, vážně…

   • A už sis nějaký pořidil, nebo jen huba plná keců a v kapse číňana?

   • Na to stačí pracovat se zdroji na internetu. Nicméně ano, mám u sebe několik iPhonů.

   • shepii: Tak teď jsi mě musím říct docela naštval. Jelikož přesně takovýto komentář jsem chtěl taky napsat, ale holt jsi byl rychlejší :D Ano, i já mám pocit, že je to každý rok výlet do minulosti, takže ani v tomto očividně nepřijde příští rok změna.

   • Memty: Zajdi k očnímu, vážně… I zde je to upřímně a vážně míněná ráda.

   • Menty/shepii:
    Taky bych doporucoval ocniho, na to ze si stezujete na tarka neviditelne pixelu u XR/11, tak celkovy zrak nic moc kluci.
    2014: [odkaz]
    2019: [odkaz];.v=1566953858806

   • lukass71: Tak to bylo velmi trefné. Křičí, jak mají pixel perfect vidění nad úroveň 99% obyvatel, zasvěcení hodnotí hrozné fotky z iPhone a pak před ně položíš dva 20cm velké odlišné objekty a nevidí rozdíl. Jako já se královsky bavím:D

   • lukass71/uni: Je super kluci, jak to dokážete vždycky otočit, ale realita je takováto:
    (přidám k lukášovo fotkám jen pár dalších):

    Ano v roce 2017 nás Apple opět vzal do roku 2014: [odkaz]
    A v roce 2019 zpět do roku 2017: [odkaz]

    Takže já bych to spíš otočil – když nevidíte ani tohle, těžko pak uvidíte to řešeto na Xr/11 :)

   • Takže ano, hlavně zpředu poskytuje Apple uživatelům opravdu kvalitní zážitek do minulosti. A to jsem ještě zapomněl na SE a 5, které vypadaly naprosto identicky :D On vás kluci Apple zas trochu povozí do minulosti, až vydá očekávaný remake iPhone 8. :D

   • Menty: Tvl to je psedologika, neskutecny :D 2017 iP8 je podobny 2014 iP6 a 2019 iP11 ma stejny predek jako 2017 iPX, tudiz nejakym posunem je to jakoze od 2014 do 2019 zadna zmena? LOL

   • lukass71: Je vidět, že se u tebe už projevují symptomy jablečňáků (zejména uni s tím má taky obrovský problém) – že nedokážeš udržet téma. Tady nikdo netvrdí, jak je to nebo to stejné, ale jak Apple zprostředkovává už roky výlety do minulosti. Zepředu se ty smartphony nezměnily vůbec, zezadu jen málo. Ano, je to skutečný výlet do minulosti.

   • Menty: Dokud si ty a shepii (neregistrovaný) nezajdete k tomu očnímu je veškerá diskuse na téma irelevantní. Asi to trochu i vysvětlujete, proč jste stále ve speciální třídě, prostě nevidíte na tabuli…

   • uni: Vzhledem k tomu, že ty brýle nosíš (což jsi tu několikrát potvrdil) a já ne, tak zřejmě ty trpíš nějakou poruchou zraku, a tím se vysvětluje všechno to, co tady předvádíš. A o své speciální třídě nám tu vyprávět nemusíš, to si nech na víkend, až tě propustí domu :)

   • A mimochodem, s tím, že máte ve třídě tabuli jsi mě docela překvapil. Já čekal, že máš asistenta :)

   • lukass71: Netuším, kde jsi vzal „na to ze si stezujete na tarka neviditelne pixelu u XR/11“. Nikdy jsem nikde nic takového nepsal. Ani jeden mě nezajímá, ani netuším jaké mají rozlišení…

   • Vy jste fakt nemocni.

   • Souhlas, Applisti jsou hodně nemocní..

 4. [odkaz] no když vidím rychlost bezdrátové nabíječky tak se nedivím že vše je x let pozadu jako sorry ale bez 7 min 5 hodin nabíjet bezdrátově je ubohé. Ale co chtít od Applu který nezvládá jednoduché věci natož design.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).