Domů » Bleskovky » Apple chystá 6 novinek s miniLED displejem. První bude iPad Pro

Apple chystá 6 novinek s miniLED displejem. První bude iPad Pro

Letošní podzim je v podání Apple dosti výživný. Už jsme se dočkali dvou nových hodinek a dvou tabletů, nyní čekáme na čtyři nové iPhony a chytrý lokalizační přívěšek. Apple však neusíná na vavřínech a chystá další produkty, přičemž některé z nich dorazí zřejmě už na začátku příštího roku.

Apple se připravuje na sériovou výrobu miniLED displejů

Podle uznávaného informátora Ming-Chi Kua se můžeme těšit na nový iPad Pro, který vůbec poprvé použije displejovou technologii miniLED. Ta má nabídnout větší efektivitu než současné LED displeje, přitom má poskytnout temnější černou barvu, vyšší jas, bohatší barvy a lepší kontrast.

MiniLED

Apple s technologií miniLED koketuje již delší dobu, avšak dosud nebyly výsledky takové, aby bylo možné tyto displeje nasadit do sériové výroby. Primárním dodavatelem má být společnost Epistar, která se však potýká s výrobními problémy. Kvůli nim bude schopná letos dodat pouze 300 – 400 tisíc displejů, Apple přitom počítal s dvojnásobkem.

Naštěstí firma z Cupertina není závislá pouze na jednom dodavateli, s konkurenční firmou Sanan Optoelectronics údajně Apple dosáhl působivých výsledků, díky kterým může miniLED displeje nasazovat rychleji než očekával.

Ještě v letošním čtvrtém kvartále má začít masová výroba prvních miniLED panelů, údajně se bude jednat o 12,9“ displeje pro nový iPad Pro. Do konce příštího roku se podle Ming-Chi Kua dočkáme šesti nových zařízení s miniLED displeji, a to jak z rodiny iPad, tak z rodiny Mac.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Škoda, že ne i na alespoň základním modelu iPhonu. Já ty Samsungácké OLEDy nemůžu ani vidět na iPhonech, hnus.

  • Tak sa nepozeraj keď nemôžeš ich vidieť , očividne miliónom to nevadilo a kupujú ako teple rožky asi tak

  • Díky za radu, však je taky nekupuju. Mám iPhone 11 a iPhone s OLEDem si rozhodně v budoucnu kupovat nebudu. Buď vydají nástupce nebo mi zůstane.

 2. 🤣🤣🤣

  Poprosim seniora mag.neta o vyjadreni. Jeho davka frustrace dnes jeste nebyla vypustena.

 3. Takže LCD s lokálním stmíváním? Gratuluju :)

  • Tak tímto způsobem můžeš označit i OLED, pokud za lokál označíš 1 pixel a ztmavíš ho až na 0. Důvod ke gratulaci určitě je – miniLED a microLED KONEČNĚ nahradí ten podělaný, vypalující se, omalovánkový OLED.

  • Mini LED a micro LED jsou 2 naprosto odlišné věci. Mini LED je jen evoluce lokálního podsvícení LCD, u micro LED je zdrojem světla každý subpixel.

  • Záleží na tom, jestli bude pod každým pixelem, resp. subpixelem dioda, nebo to bude rozděleno na jemnější síť malých ploch.

  • Mini LED je to druhé, jemnější síť malých ploch. Na micro LED se těším, hlavně na televizích a monitorech, ale snad to časem dostatečně změnší i pro mobilní zažízení s vysokou PPI.

 4. Zajímalo by mě jaký vliv to bude mít na rainbow effect s matnými foliemi. Pak už by to chtělo jen preciznější pencil a kupuju další gen.

 5. V současné době je rozdíl hlavně v ceně, micro LED výroba je neúměrně drahá, to si ani Apple nemůže dovolit a tak je mini LED. Přesto se domnívám, že LED technologie není mrtvá a má budoucnost, zároveň nemám nic proti technologii OLED, změnu ve kvalitě jsem nepoznal ani po více jak třech letech používání, uvidím, co se bude dít po dalších letech, bude to referenční vzorek OLED panelu.

  • Jak uz psal Zipiik, soucasne LCD (vcetne mini-led) jsou naprosto odlisne od Micro LED. Mikro LED je v podstate OLED, jen se nepouzivaji organicke slouceniny ale normalni anorganicke jako v normalnich ledkach.

  • Ona ta výroba není ani tak drahá, ale micro LED se 400+ PPI nikdo neumí vyrobit. Samsung zatím miniaturizoval micro LED na 75″ s rozlišením 8K.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).