Domů » Bleskovky » Apple chce do svých displejů integrovat fotovoltaické články

Apple chce do svých displejů integrovat fotovoltaické články

Apple si před několika lety požádal o velice zajímavý patent, který až nyní dostal vlastní registrační značku. Jeho předmětem je integrace fotovoltaických článků do zobrazovacího panelu mobilních zařízení. Původně se počítalo s jejich nasazením do hudebních přehrávačů z řady iPod, nicméně díky pokročilému vývoji se dost možná dočkáme jeho přítomnosti u jedné z dalších generací jablečného smartphonu.

  

Na rozdíl od předchozího návrhu lze solární panely umístit pod dotykovou vrstvu a to dokonce lícem dolů. Dopadající světlo tak bude nutné k vrstvě dopravit za pomoci optických vláken, nebo soustavou zrcadel, což se však díky stísněným proporcím jeví jako méně pravděpodobná varianta.

 

Další zajímavou vlastností popsaných polymerů, je jejich flexibilita. To umožní integraci do zakřivených konstrukcí u nadcházejících produktů. Zatím však není jasné, kdy se Apple rozhodne pro nasazení zmíněné technologie. Spotřebitelé po celém světě požadují neustále tenčí zařízení, což vývojáře výrazně limituje. Do tenkých placiček je tak stále těžší vměstnant veškerý hardware, natož nové technologie, které jsou z proporčního hlediska velmi náročné. Existuje proto reálná možnost, že fotovoltaické vrsty se nejdříve nastěhují do Macbooků a postupem času dojde na jejich debut v chytrých telefonech a tabletech.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

12 komentářů

 1. To nevedia vyrobiť väčšiu baterku (všetci výrobcovia)? Alebo nechcú?

  • Když udělají větší baterii, nebudou moci udělat „uvedení nejtenčího iPhonu“…

  • Nechtějí-nepotřebují, pro většinu uživatelů toto nemá až tak zásadní roli. Ostatně, i tady když napíši, že provozuji 2 výměnné aku v telefonu se divý proč, očividně tak není výdrž nijak zásadní priorita (pro jiné).

  • Standa (neregistrovaný)

   Presne tak jak pise UNI. Ovecky by s radosti koupili i s polovicni kapacitou.

  • Kapacita muze byt libovolna, hlavne kdyz to dlouho vydrzi…

  • Standa (neregistrovaný): Nejsem si jist těmi ovečkami (resp. kdo je tím označen), ale např. zvláště „asijská“ honba za mobily, co tě téměř pořežou ledasco naznačuje…

   weth: Taky fakt, něco se snaží nový hiend (jakési pofidérní úsporné režimy), ale ty jaksi jsou proti smyslu zařízení, takže je to jen taková křeč. S výdrží se nehne dokud se nezmění typ podsvícení (z LED to asi vycházet nebude), což je největší žrout akumulátoru.

 2. Ne, věřte, že nechce. Alespoň dalších deset, dvacet let ne. Jen si budují patentové portfolio.

  To by se totiž musela snížit spotřeba takového pětipalcového telefonu řádově stokrát aby to mělo nějaký reálný smysl a nebyla to jen marketingová blbost. Spotřeba sice klesá, ale stoupá taky výkon. Takže proto máme pořád telefony s jednodenní výdrži. Zisk solárních panelů může stoupnout max. 3 – 4 krát. Pak dosáhnou teoretického maxima. Jedině, že by Slunce svítilo několika násobně víc, nebo se Země posunula několik milionů kilometrů blíže. Ale Apple je Apple a nic pro ně není nemožné. :D

 3. Noo… konečně applí patent, ve kterém vidím trošku význam. Bezdrátové nabíjení má pro mě sice daleko vyšší důležitost, ale tady jde o Apple – ten na inovace moc není a člověk je rád za každou maličkost.

  Jen se taky bojím, že jde hlavně o patentový trolling, jak píše Lukáš.

  • Standa: o Apple očividně víš velmi málo, přesto máš potřebu jej komentovat, druh poruchy?:)

  • Uni, už jsi zjistil, jaké jiné produktivní aspekty může mít smartphone kromě mikrofonu? Už ses naučil rozdíl mezi slovy primární a jediný, kteroužto radu jsi žádal v jiné diskuzi? Nezlob mě ty uličníku! :-)

 4. Víc bych věřil tomu, že nás „spasí“ nějaký nový typ akumulátoru, který bude buď mít vyšší hustotu uložení energie, nebo se bude schopen nabít za velmi krátkou dobu (jednotky minut). Solární nabíjení je slepá cesta.

 5. Danny (neregistrovaný)

  Myslím, že technici z Apple mají tuto věc promyšlenou více než laická veřejnost. A když to integrují do mobilu bude to mít jistě smysl. Nevěřím, že by investovali do nějaké blbosti, zrovna v Applu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).