S aplikacemi na sledování počasí je to jako s pravdou – každý má tu svou. Počasí je jev, který člověk prozatím nedokázal zkrotit, což v mnohých kulturách, včetně té naší, vyústilo v jakousi fascinaci počasím. Vzpomeňte si, kdy naposledy jste se s někým, byť úplně cizím člověkem, bavili o počasí? Počasí je zkrátka univerzální konverzační téma.
Jakou aplikací ale disponovat, abyste v rámci konverzace mohli říct více, než jen obecné konstatování? V našich končinách o slávu soupeřili dva rivalové – norská předpověď Yr.no a její český konkurent Aladin, potažmo Klara. Nyní mezi ně vstoupily oficiální aplikace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nabídnou něco navíc?
Dvouaplikační schizofrenie
ČHMÚ se rozhodl vzít to od podlahy a dohnat svou ztrátu na konkurenci rovnou dvěma aplikacemi. Základní myšlenkou bylo mít jednu aplikaci pro běžného uživatele a druhou aplikaci pro uživatele zkušenějšího. Obě aplikace zvládnou podat víceméně stejné informace pouze s tím rozdílem, že ve verzi Plus jsou informace detailnější a méně přhlednější.
Výběr zobrazovaných informací v obou aplikacích je někdy podivný. V plus verzi se například jako informaci navíc dozvíte index kvality ovzduší, což je třeba pro obyvatele Ostravska velmi důležitý údaj. V běžné verzi ovšem chybí, proto se nevyhnete instalaci obou aplikací, případně nějaké další, která vám údaje o kvalitě ovzduší sdělí.
Separátní záložka aktivita klíšťat je sice na první pohled velmi užitečná, nicméně reálně nenabídne nic navíc – pouze číselný údaj o tom, že klíšťata jsou v těchto spíše letních měsících více aktivní. Kdyby byla nahrazena výše zmíněnou kvalitou ovzduší, rozhodně by ČHMÚ udělal lépe.
Spousta infromací a malá interaktivita
Základní aplikace nabídne opravdu velký přehled údajů přímo ze stránek ČHMÚ, které na dnešní dobu už působí zastarale a obtížně se v nich orientuje. Konkrétně nabídne klasickou jednoduchou předpověď, meteogram, předpověď srážek a radarové zobrazení, předpověď na 6 dní dopředu, textovou předpověď, výstrahy, aktivitu klíšťat, správu lokalit a informace o aplikaci. Nastavení nehledejte.
Verze plus vám dá detailní přehled o počasí na měřících stanicích, odhadu spadlých srážek, sondáži, předpovědi z modelu Aladin, UV indexu, stavu vod, riziku přívalových povodní, kvalitě ovzduší a informací o samotné aplikaci. Ani zde si nemůžete vůbec nic nastavit.
Ačkoli je informací v obou aplikacích spousta, nemůžu se ubránit pocitu, že spousta z nich tam je jen z toho důvodu, aby aplikace nepůsobily ochuzeným dojmem. Nemožnost si jakkoliv aplikace nastavit je pak docela problém, pokud si chcete některé informace vyfiltrovat. Nepochopitelné je také to, že v aplikaci plus chybí jakýkoliv rychlý přehled, který by usnadnil alespoň základní orientaci v aktuálním počasí. Na to musíte sáhnout po klasické verzi.
Grafické orgie nečekejte
Po grafické stránce se aplikace příliš nepovedly. I když vývojáři z OKsystem vsadili na jednoduchý kontrastní vzhled, který využívá především bílou a černou barvu, prostředí aplikace působí odfláknutě. S výjimkou map nenajdete v aplikaci takřka žádné interaktivní prvky, a to ani tam, kde byste je logicky očekávali.
Snad jen dočasnou chybou je neustálé přetáčení displeje na meteogram v klasické aplikaci, a to i při vypnutí přetáčení v systému. V praxi stačilo telefon položit na stůl a aplikace hned začala zobrazovat meteogram. Speciální tlačítko v aplikaci na přetočení displeje tak působí hodně zbytečně.
Hodně zamrzí absence veškerých notifikací a widgetů. Tyto absence sráží kvality aplikací o stupínek níže. Obě aplikace vás tímto v podstatě nutí, abyste je otevírali častěji, než je nutné. Konkurenční aplikace často zvládají kromě notifikací a widgetů také například rychlý přehled aktuálního počasí v notifikační liště, o čemž si tady můžeme jen nechat zdát.
Verdikt: pro začátek dobré, ale konkurenci nepohřbívejte
Pozitivní stránky obou aplikací jsou, že pro data z ČHMÚ už nemusíme na jejich webové stránky – vše podstatné nabídnou aplikace na dosah jediného prstu. Po stránce předpovědí nechybí aplikacím nic zásadního a na své si přijdou jak meteorologové, tak běžní smrtelníci.
Z negativních stránek lze zmínit otřesné grafické rozhraní, které je zoufale neinteraktivní, neumožňuje uživatelům prakticky žádné nastavení a v mnohých případech snižuje přehlednost a snadnou dostupnost informací. Zamrzí taky absence dnes již standardních funkcí většiny aplikací o počasí, jako jsou widgety nebo notifikace.
Pro začátek se dá říct, že první pokus je docela sympatický a má dobře nakročeno. Za celou dobu používání jsem se ovšem neubránil dojmu, že aplikacím chyběl ještě nějaký ten měsíc ve vývoji. Konkurenční aplikace jsou často přehlednější, funkčně více vybavené a většině obyvatel poslouží mnohem lépe. Snad se ČHMÚ nejprve zaměří na vylepšení stávajících aplikací, než se vrhnou do vývoje dalších, jako již naznačili.