TOPlist

Aplikace FaceApp, díky které zestárnete je hitem internetu. Nad bezpečností dat visí otazník

FaceApp celebrity old

Mobilní aplikace na úpravu fotek FaceApp je zpět s novou „výzvou“, v níž se lidé chlubí tím, jak bude jejich obličej vypadat ve stáří. Aplikace, která původně vyšla v roce 2017, používá umělou inteligenci k pozměnění lidských tváří, například k jejich omlazení, zestárnutí či změně pohlaví. Aplikace tento týden opět rozčeřila vody internetu. Tisíce uživatelů, včetně světoznámých celebrit a influencerů, totiž začaly sdílet „stařecké“ selfie fotky na sociálních sítích pod hashtagem #FaceAppChallenge.

Nepřehlédněte – FaceApp vás změní: nechte umělou inteligenci pracovat s vaší tváří (recenze)

FaceApp: do výzvy se zapojily i celebrity

Do výzvy se zapojila také řada celebrit jako Gordon Ramsay, zpěvák Sam Smith či rapper Drake. Trend však zaujal také veřejně známé osobnosti v České republice, se svým „starším já“ se na svém facebookovém profilu pochlubila například rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Obavy o soukromí uživatelů

Zdá se však, že nový trend má také svou stinnou stránku, alespoň podle některých expertů na soukromí v online prostoru. Aplikace FaceApp, vyvinutá ruskou společností Wireless Lab, totiž údajně získává přístup k fotografiím, aniž by to její uživatelé povolili. Ve smluvních podmínkách společnosti se píše, že uživatelé aplikace souhlasí s použitím, úpravou a publikací obrázků, které nahrají.

FaceApp má povolení používat vaše jméno, přezdívku či vzhled v jakémkoliv mediálním formátu bez nároku na kompenzaci. V praxi to znamená, že logiky věci nedostanete za své mediální výstupy zaplaceno, kromě toho však nemůžete požadovat jejich stažení ani podávat stížnosti. FaceApp nahrává fotografie do cloudu, kde dochází k jejich zpracování. Přímo ve vašem telefonu tak k žádným procesům nedochází. Fotografie zůstanou na serverech i dlouho poté, co aplikaci odinstalujete.

Aplikace překoná i zákaz

„Jakmile nějaká zdarma nabízená aplikace operuje s citlivými daty, uživatelé by měli být při jejím používání obezřetní. Příjmy totiž zpravdla přitékají odjinud, pravděpodobně z prodeje uživatelských dat,“ vysvětluje Tim Mackey, hlavní bezpečností stratég v Synopsys CyRC (Centrum pro výzkum kybernetické bezpečnosti). Podle redaktorů serveru TechCrunch se aplikace navíc dostane i k fotkám uživatelů operačního systému iOS, kteří povolení ke sdílení fotografií nastavili na „nikdy“.

https://www.instagram.com/p/Bz-J1E7FhzD/

„Aplikace pracuje s velmi podobnou umělou inteligencí jako v případě tzv. „deepfakes“, které mohou být použity i ke zločinným účelům, například veřejnému ponižování či vydírání,“ upozorňuje šéfredaktor serveru TechCrunch Matthew Panzarino.

Společnost Wireless Lab již v minulosti čelila několika kontroverzím. V dubnu 2017 se musela omluvit za fotografický filtr, který uživatelům zesvětloval odstín pleti. O několik měsíců později vyvolala vlnu pohoršení možnost změnit etnikum.

Autor článku Marek Bartík
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

Kapitoly článku