Domů » Články » Android vs. iOS a mobilní platby v Česku: Která platforma je úspěšnější?

Android vs. iOS a mobilní platby v Česku: Která platforma je úspěšnější?

Společnost Criteo vydala svou čtvrtletní zprávu o mobilních platbách, která poskytuje komplexní analýzu trendů on-line a současně zkoumá chování spotřebitelů v průběhu 1. kvartálu letošního roku. Poukazuje na to, že se spotřebitelé stále posouvají směrem k mobilitě, přičemž 38 % transakcí na celém světě se v současnosti realizuje přes mobilní zařízení. Do budoucna se očekává další růst, v některých zemích – jako je Japonsko nebo Velká Británie – už se podíl mobilních transakcí přehoupl přes 50 %. Poprvé v historii jsou ve zprávě i podrobné informace o Česku, které tak dávají náhled na jeden z nejrychleji rostoucích trhů e-commerce v Evropě.

Vidíme, že se mobilita stává stále důležitější součástí on-line nakupování na všech trzích, různá mobilní zařízení využívá k vyhledávání i nákupu většina spotřebitelů,“ uvedl Alexander Gösswein, ředitel pro střední Evropu společnosti Criteo.

img02

V Česku nyní prostřednictvím mobilních zařízení proběhne 17 % všech digitálních transakcí. Vidíme velký potenciál pro další růst, zvláště když přihlédneme k faktu, že na celém světě se na mobilních zařízeních nyní odehrávají téměř čtyři z deseti transakcí e-commerce. Kromě toho je dalším důkazem rostoucího významu mobilních telefonů v oblasti e-commerce fakt, že nyní činí průměrná hodnota objednávky u mobilních transakcí ve východní Evropě v porovnání s objednávkami z klasických desktopů 85 %, takže už velmi blízko. Český průměr je téměř stejný – pro maloobchod je to 83 %, ale je zajímavé, že v oblasti módního zboží dosahuje 96 %.

Uživatelé přes smartphony nakupují rádi, vede Android

Chytrý telefon volí uživatelé pro mobilní nakupování čím dál častěji a dominuje většině mobilních transakcí po celém světě. Ve střední a východní Evropě obzvlášť, 57 % mobilních transakcí se realizuje na chytrých telefonech, zatímco na tablety připadá zbývajících 43 % nákupů. Česko je na tom podobně – 56 % mobilních transakcí je prováděno na smartphonech.

img01

Androidy ve středoevropském a východoevropském regionu nad zařízeními se systémem iOS převažují – 75 % ze všech mobilních transakcí ve střední a východní Evropě zajišťují zařízení s Androidem. V Česku není podíl Androidu tak velké – zajišťují 62 % transakcí. V tomto kontextu je pro místní obchodníky užitečné se zaměřit se na chytré telefony a aplikace pro Android, protože iPhone aplikace zjevně k dosažení většiny potenciálních zákazníků nestačí.

Ze zprávy dále vyplývá, že na celém světě fungují nyní aplikace lépe než mobilní web. Takzvaná konverze, tedy úspěšně realizovaná transakce, dosahuje dokonce v některých ohledech o 20 % lepších výsledků než návštěva prostřednictvím počítače.

On-line nakupování prostřednictvím více různých zařízení, tedy od notebooků k tabletům a chytrým telefonům je dnes velmi populární. Nicméně téměř 46 % transakcí realizovaných na více zařízeních je dokončeno z mobilních zařízení, jejichž význam je tak velmi důležitý.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

12 komentářů

 1. marek1 (neregistrovaný)

  Neboj trollíku vše bude [odkaz] ????

  • Martin (neregistrovaný)

   Typicka odpoved WP zabednence – pockej a vse bude. Pak se divis ze lide oznacuji ten system za cekanku.

   • marek1 (neregistrovaný)

    Martin: Mě je jedno kdo co si říká o W10 mobile, mě vyhovují a nikomu to nevnucuji nebo nepomlouvám jinou platformu.
    Pokud vím tak NFC platby bez tria banka + operátor + karetní společnost, zatím nefungují v obchodech ani na jiných platformách.
    Až placení nebude záležet na tomto triu, bude udělán jednotný standard, tak to bude krok kupředu.

    V současné době to je jen fraška.

   • zipiik (neregistrovaný)

    To vis spatne, CSOB zprovoznila NFC platby pro Android (4.4 a vyssi) bez navaznosti na operatora nebo nutnosti vydani nove karty.

 2. Stále čakanie.. (neregistrovaný)

  Ja si už konečne chcem kupovať aplikácie cez paypal na androide a stále to neda..

  • SLOVovca (neregistrovaný)

   Tobě nestačí platba přes operátora a platba kartou ? Platbu přes PayPal samozřejmě Android podporuje. To že nelze platit v CZ je věc jiná. To není chyba systému Android
   Další troll bude chtít doručit aplikaci balíkem přes PPL :D

   • SLOVovca (neregistrovaný)

    Aha ty jsi odběkud z východu(slovensko,ukrajina, bělorusko ?), tam je situace stejná jako v CZ
    PayPal lze použít k nákupu aplikací a digitálního obsahu na Google Play v následujících zemích: Austrálie, Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kanada, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Nový Zéland, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Řecko, Singapur, Spojené království, Spojené státy, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko.

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Takze o cem vlastne clanek mluvi? O mobilnich platbach nebo mobilnim nakupovani? To jsou totiz dve zasadne rozdilne veci. Vidim to na opravu nadpisu.

 4. marek1
  Jasně přeji ti tu spokojenost být je rozšíření wp/wm v porovnání s ostatními mizivé, je to velmi dobrý OS a platí to stejné jako se vším, co je dobré to je málo rozšířené a používané.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).