Domů » Bleskovky » Android v číslech: Fragmentace platformy je obrovská

Android v číslech: Fragmentace platformy je obrovská

Autoři aplikace OpenSignalMaps zveřejnili zajímavou statistiku, kterou dali dohromady díky datům získaným z téměř 700 000 zařízení; data se vztahují na období posledních 6 měsíců. Aplikaci si stáhli uživatelé z celkem 195 států, kteří používali telefony a tablety od 599 různých výrobců (respektive brandů), a co je nejzajímavější, celkový počet unikátních zařízení byl 3 997. Z těchto čísel je zřejmé, že fragmentace Androidu je opravdu výrazná a vývojáři to mnohdy při optimalizaci aplikací nemají vůbec jednoduché, protože co zařízení, to rozdílné parametry.

  

Tato statistika samozřejmě nepokrývá plošné použití všech zařízení s Androidem a do jisté míry ji mohou zkreslovat přístroje s neoficiálními verzemi ROM. Autoři kromě čísel zveřejnili i zajímavou grafiku, ze které je patrné, že králem zeleného robota je v tuto chvíli Samsung, jehož zařízení má přes 40 % uživatelů Androidu a vůbec nejpopulárnějším telefonem je Samsung Galaxy S II, jehož majitelé si aplikaci OpenSignalMaps v uplynulých 6 měsících stáhli více než 61 tisíckrát.

Zajímavá jsou i další čísla. Nejčastějším rozlišením je WVGA, tedy 480 x 800 px (poměr stran 5:3) a nejvíce zařízení stále používá Android 2.3 (přes 55 %), což je zhruba 10% pokles oproti roku 2011, kdy Android 2.3 používalo přes 65 % uživatelů.

 

Právě roztříštěnost Androidu by se v budoucnosti mohla stát největší slabinou systému. Google se po vydání čtyřkového Ice Cream Sandwiche snaží hardwarové požadavky alespoň nějak sjednotit, ale vzhledem k obrovskému počtu výrobců a zařízení to bude hodně složité.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

17 komentářů

 1. No snad na té fragmentaci Google zapracuje. Protože od výrobců se to očekávat nedá. Nejhorší je, že je roztříštěnost i v rámci jednotlivých zařízeních – viz. např. Samsung Galaxy SIII a různé verze pro různé trhy.

 2. Tenhle NESMYSL ale nic o roztristenosti NEUKAZUJE. To by ukazoval clanek, ktery by napr. ukazal jak konkretni programy bezi/nebezi na ruznych Androidich zarizenich.

  • Z praxe, SmartMaps na Samsung Galaxy Tabu 7.7, zařízení nezapisuje na kartu (vyzkoušeno v krámě). A stačí prolézt komentáře u aplikací na Google Play, stěžování si zvláště ve spojení se Samsungem není rozhodně malé, tak jako na toto často upozorňují samotní autoři aplikace.

  • O tom by mel byt clanek a ne o jakesi nicim nepodlozene roztristenosti.

   PS: Ja jsem zatim neslyslel o jedinem programu, ktery by nekomu z meho okoli nesel/blbnul zatimco ostatnim by jel OK (a to maji i takove srajdy jako LG Black apod.). Jinak zkousel jsem par programu u kterych byly hlaseny problemy s mou SGS1, ale u me se zadne vady neprojevily…

  • Napadá mě další, známé Xperia Ray, v Marketu se nenabízelo to co mě ano (stejné rozlišení a celkově „generace“ přístroje). Také se toto téma pravidelně opakuje u Gameloft her, co je podporované, co není, jak to nainstalovat, co se hlásí jako kompatibilní…

   Opravdu není nijak okrajové téma, udivuje mě, že tě to tak překvapuje.

  • Ale tak to je uplne JINE tema… je pravda ze uz jsem se setkal s jednou hrou, ktera se na SGS1 na marketu neukazovala. Byla to hra „iSink U“, ktera se ted uz ale ukazuje. Jsem obecne spise orientovan na programy (30 let je 30 let a cloveka ty hry uz tak nebavi :D ), tak je mozne, ze u tech her ty problemy budou castejsi…

  • Nevidím důvod, proč když vývojáře trápí roztříštěnost platformy by mělo být jiné téma u aplikací a jiné u her. BTW 30 let spadá do spodní části herně nejaktivnější skupiny, kolik asi tak může být lidem, kteří hráli Diablo I a teď vydané DIII?:-)

 3. ha (neregistrovaný)

  1.musíte pochopit že většina andoidu je low-endových a u těch není potřeba aktualizovat nebo to ani snad nejde

  2.polovina lidí co android vlastní se vubec o žádné akualizace nezajmá a dokonce někdo ani neví že nějaká akualizace je

  3.uživatelé androidu prostě aktualizace neřeší protože vše funguje jak má narozdíl od uživatelů iOs takže asi tak

  • tak teraz si si nakakal do tváre

   1.low end android – ešte som nevidel niekoho aby sa z neho tešil,ako ide parádne aj na tom OS aký tam je

   2.to že nevedia že su aktualizacie je 90% ,pretože ked to kupia nestanu sa hned geekmi aby niečo hladali ked im to telefon sam neoznamy

   3.toto sa budem opakovať z prvou vetou ale ži si svoj svet, svoj baječný svet, svet v ktorom je android bohom a ty tupým androprdom

  • lopik (neregistrovaný)

   Ja myslím, že jste vúbec nepochopil o čem článek je. Jedná se o to, že provšechen tendle mušinec zařízení musí autor aplikaci upravit, aby byla funkční a kompatibilní, tzn. verze OS, rozlišení displeje, výkon, různé práva zápisu..prostě totální zmatení a s každým dalším zařízení se bohužel žádná standartizace nenastává, spíše naopak. To je to co komplikuje vývojářům strašně práci a an co stěžují!

  • 1. Pravda, bohužel

   2. Pravda, bohužel

   3. Nesmysl a nesmysl

  • ha (neregistrovaný)

   3. tonebylo funkčnosti ale tomu ze ovce strašně resi aktualizace

  • neviem kto rieši aktiualizacie jedine vy sa tešíte pol roka dopredu a velakrát nič

   aspon to riešia ,ved aktualiza cia je na model z 19.Juna 2009

   ktorý androprd z tej doby ma ešte nejakú aktualizaciu opravu

  • HA: Řeší, protože Apple reaguje např. na bezpečnostní díry a vydává aktualizace. To že je Google u Androidu zatlouká nebo nejsou mediálně tak vděčně neznamená, že není Android děravý (právě naopak), ale dohromady není co řešit, protože výrobce systému (Google)svůj systém OTA aktualizuje jen pár přístrojů-Nexusů. Takže není moc co řešit. To se ti nějak spletli pojmy a dojmy.

  • niko7 (neregistrovaný)

   Ano, je to pravda. Znám spoustu lidí, kteří mají levný telefon s Androidem a jsou štastní a spokojení. Jeden příklad za všechny je moje švagrová. Má telefon za 3500Kč s dobíjecí simkou. A je šťastná, že má taky „dotykáč“. Pokud něco potřebuje nainstalovat, jde k nám (u nás hledá internet a odbornou pomoc). Absolutně nemá tušení co je to iphone a o Androidu ví jen tolik, že to má taky. Tím, že tam skoro nic nemá a skoro nic nepoužívá, je rychlý a snad se ani nikdy nezaseká. Pokud chce fotit, bere si digitál zrcadlovku, v záloze má i kameru.

 4. O žádné roztříštěnosti nemůže být řeč. Jedná se o možnost výběru. Kdo co chce, má to.

 5. Fragmentace je docela fajn, ale věřím, že pro vývojáře to může být problém. Já měl celkem 3 android telefony (Samsung Galaxy Spica, SE X10 mini pro a Nexus S) a v podstatě na žádném jsem se jako uživatel nesetkal s tím, že by mě fragmentace platformy omezovala (občas teda zuřím nad pomalostí X10 mini pro, kterou používám na kolo, ale za to nemůže fragmentace). Problém je spíš velké množství levných androidů, které si ale taky kupuje velké množství lidí, kteří nejen že telefon ani aplikace neaktualizují, ale dokonce ani nemají google účet a nepoužívají tedy nic kromě telefonních funkcí, jako u každého „jen telefonu“.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).