Cena:

Android v číslech: Fragmentace platformy je obrovská

Autoři aplikace OpenSignalMaps zveřejnili zajímavou statistiku, kterou dali dohromady díky datům získaným z téměř 700 000 zařízení; data se vztahují na období posledních 6 měsíců. Aplikaci si stáhli uživatelé z celkem 195 států, kteří používali telefony a tablety od 599 různých výrobců (respektive brandů), a co je nejzajímavější, celkový počet unikátních zařízení byl 3 997. Z těchto čísel je zřejmé, že fragmentace Androidu je opravdu výrazná a vývojáři to mnohdy při optimalizaci aplikací nemají vůbec jednoduché, protože co zařízení, to rozdílné parametry.

  

Tato statistika samozřejmě nepokrývá plošné použití všech zařízení s Androidem a do jisté míry ji mohou zkreslovat přístroje s neoficiálními verzemi ROM. Autoři kromě čísel zveřejnili i zajímavou grafiku, ze které je patrné, že králem zeleného robota je v tuto chvíli Samsung, jehož zařízení má přes 40 % uživatelů Androidu a vůbec nejpopulárnějším telefonem je Samsung Galaxy S II, jehož majitelé si aplikaci OpenSignalMaps v uplynulých 6 měsících stáhli více než 61 tisíckrát.

Zajímavá jsou i další čísla. Nejčastějším rozlišením je WVGA, tedy 480 x 800 px (poměr stran 5:3) a nejvíce zařízení stále používá Android 2.3 (přes 55 %), což je zhruba 10% pokles oproti roku 2011, kdy Android 2.3 používalo přes 65 % uživatelů.

 

Právě roztříštěnost Androidu by se v budoucnosti mohla stát největší slabinou systému. Google se po vydání čtyřkového Ice Cream Sandwiche snaží hardwarové požadavky alespoň nějak sjednotit, ale vzhledem k obrovskému počtu výrobců a zařízení to bude hodně složité.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.