Domů » Bleskovky » Android Q změní ovládací gesta, tlačítko zpět má zcela zmizet

Android Q změní ovládací gesta, tlačítko zpět má zcela zmizet

Operační systém Android 9.0 Pie přinesl velké změny v ovládání, namísto typických tří tlačítek přinesl jedno pilulkové tlačítko a z něj vedená rozličná gesta. Ne všichni výrobci smartphonů ale tento způsob ovládání přijali – někteří dávají na výběr, někteří si gesta upravili po svém, jiní je vůbec nenabízí. Google nicméně tomuto způsobu ovládání věří a bude jej nadále rozvíjet, první změny přinese již nadcházející Android Q.

Tip ke čtení – Android Q beta je tady: jaké přináší novinky a jaké telefony jej podporují?

Vystačíme si pouze s pilulkou

Jak zjistili vývojáři z XDA Developers, Google svůj systém gest malinko přepracuje. Pilulkové tlačítko zůstane, zmizí však tlačítko zpět, které se objevuje pouze v určitých scénářích. O krok zpět se nově půjde vrátit tažením z pilulkového tlačítka směrem doleva, tažením opačným směrem se budou nadále přepínat aplikace, nově však tento přechod bude rychlejší a plynulejší.

Tyto novinky jsou součástí neveřejné beta verze Androidu Q, je možné, že do finále se ještě některé věci změní. Odstranění tlačítka je ale rozhodně krok správným směrem, jeho „náhodné“ objevování a mizení může být pro spoustu uživatelů matoucí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

47 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Snad se v intuitivnosti poučí od konkurence.

  • No jestli myslíš iOS s control centerem taženým zprava, to je intuitivnost sama os obě. Bohužel intuitivnost iOS každým updatem klesá.

   • CC nikoho netankuje, v něm dohromady není co dělat.

   • To nesouhlasím a navíc to byl jen jeden příklad. Na druhou stranu se v iOS 12 některé prvky intiutivnosti zlepšily.

   • Na IOS se control centrum urcite netaha zprava, ale bud zespodu, nebo zeshora, podle toho, jaky je telefon.

   • lukass71

    Bohužel intuitivnost iOS každým updatem klesá.
    Na druhou stranu se v iOS 12 některé prvky intiutivnosti zlepšily.

    Tak jaka?

   • To můžeš, nicméně tam prostě není co dělat:)

   • lukass71

    uni: Prepinat hudbu, nastaveni hlasitosti/jasu, low battery model, screen recording, zakazat automaticky otoceni obrazovky, vypinani wifi/hotspot/bluetooth… CC pouzivam denne.

   • niky79
    na iPadu a iPhone X se dostaneš co CC „intuitivně“ pouze zprava. Zezpod jsou gesta.

    lukass71
    Ano vím, částečně beru zpět. Čekal jsem, že se někdo ozve, říkalo si to o to. :D :)

    uni
    Takže když chceš posunout muziku, tak jdeš do přehrávače, vypnout/zapnout wifi, bluetooth, jdeš do nastavení místo jednoduchého a rchlého vyšoupnutí menu? Rád se škrábeš pravou ruku za levým uchem? 😃

   • lukass71: No to člověk upřímně dělá spíše přes sluchátka či hodiny (než vytahovat telefon z kapsy). Hlasitost na tlačítkách z boku, jas je automatika, přepínání režimů je zbytečnost (a pokud se nepletu, nabídne se ti sám), otáčení jsem nikdy nevypnul (ne cíleně), vypínání bezdrátů je nesmysl (nehledě na to, že teď to přes CC vlastně v nejde).
    Něco skutečně faktického? Zatím opravdu nic, přesně jak jsem říkal.

    Tray1: Muziku upřímně neposouvám, max tak mluvené slovo, ale i tam mi v podstatě stačí automatické navázání na poslední pozici. Bezdráty samozřejmě nepřepínám, není důvod, navíc telefon slouží mě, ne já jemu že:)

   • uni
    No tak to je jasné. U tebe využití třeba nenajde. Ale nezobecňuj to. :)

   • Tray1: Klidně můžeme. Nikdo nepotřebuje vypínat (jasně, „nikdo“) bezdráty, není k tomu žádný důvod (vyjma tedy režimu Letadlo že). Je to stejná zbytečnost jako např. formátovat aktuální akumulátory v telefonech.
    Ovládání hudby je prostě tak jak jsem napsal, deset let. Posun skladby je spíše úkol přehrávače a jeho časové osy.

   • Tray1: na iPhone X se CC ‚stahuje‘ zhora

   • Tray1 (neregistrovaný)

    Uni dneska nějak perlíš. Co to sakra je za argumenty? 😂 Někdy máš rozumné názory, ale jindy jak kdyby ti přepnula osobnost. 😃

   • Tray1 (neregistrovaný)

    Shora stáhneš notifikace. CC je na boku pod hodinama vpravo. Nebo je nějaká možnost to změnit případně došlo k nějaké změně co jsem nepostřehl?

   • Tray1 (neregistrovaný)

    Respektive vpravo nahoře.

   • shepii (neregistrovaný)

    uni: A ty zkušenosti jsi nabral kde? Na tvém bazarovém Alcatelu, nebo co za sra.čku to máš, asi těžko. Píšeš zase nesmysly. CC používám denně, na rychlou úpravu hlasitosti, kdy je přístupnější, než nahmatávat tlačítka na boku ležícího iPadu, správa AirPlay, AirDrop, úprava jasu (automatika opravdu nezvládne vše, nerušit…. Nech diskusi uživatelům, protože ty jako teoretik krmený maximálně nějakými produktovými žvásty od výrobce, opravdu nemůžeš znát ovládání iOS z praxe. ;)

   • Kdyby byli někteří s Bermud apod. zmatení, tak pro jistotu:), CC je součást jak Androidu, tak iOS. A je vcelku jedno, zda diskutující užívá mobil, tablet.

   • Tray1 (neregistrovaný)

    Shepii
    Souhlasím s použitím.
    Doplním s automatikou. Obzvlášť večer, za taky, někdy musím o dost stáhnout.
    Naposled mapy venku, obrazovka oslňovala. Případně večer čtení webu.
    Někdy chci vypnout Night Light. Posunout audio knihu o kousek, vidět co hraje, zapnout LED…
    Já jeho argumenty zcela nechápu a jsem podobně zmaten, jako při jeho příchodu do prostred diskuze o bezpečí softwaru v integrovaném storu se zcela jiným tématem a to Epic Games. 😃

   • Tray1 (neregistrovaný)

    Wtf co zas s tabletem 😀
    A Notifikacni centrum, nebo jak se to jmenuje u Androidu, používám stejně aktivně jen tak mimochodem. A klidně bych se vsadil, že i drtivá většina dalších. 😀
    Jen TCL je asi jiný svět 😀

   • Tray1 (neregistrovaný): Epic Store. Nerozumím, co má mít TCL tak specifického?

   • Johny (neregistrovaný)

    Tray: nějak nerozumím, co je na tom za problém. Prostě stáhneš ovládací centrum shora od hodin. Přijde mi to docela logické, vzhledem k tomu, že tam máš i indikátory věcí, které v CC ovládáš – wifi, BT, hudba…

    Od spodu vytahuješ Multitasking, který je zase docela pěkně udělaný, včetně přepínání obrazovky. Každý, kdo vezme můj iPad do ruky ví hned, jak co ovládat a kde co najít. Těch příkladů o kvalitě iOS v tomhle se dá najít tucty. U androidu pak každý system řeší věci jinak a některé jsou od základu naprosto stupidní – jako třeba dvojí nabídky aplikací atp.

   • Je to divné, neintuitivní a trochu to připomíná aktivní rohy Windows 8. Stejně špatný koncept.

    Jediná logika tam je, že jak říkáš, jsou tam hodiny. I iOSáci, kteří to viděli poprvé, kterým jsem to ukázal reagovali WTF. Jako OK, zvykneš si, ale prostě je to divné. :D Stejně tak i u iPadu. Zespod to bylo takové přirozené. Mělo to pěkně svoje místo. Toto je jeden z příkladů, kdy intuitivnost a čistota, jednoduchost OS, jde do ústraní na úkor novým funkcím. Neříkám, že je to vyloženě špatně, ale snad víte, kam tím mířím. :)

    Já neřeším, že vytáhnutí zespod je multitasking. Proč ne, je to na ovládání v pohodě a příjemné. Což se o vyvolání CC říct nedá. Je to hodně takové, kam s ním.

    O kvalit iOS se klidně bavit můžeme a já s tím třeba i budu souhlasit. Ovšem nemohu upřít to, že intuitivnost jde skutečně dolů a redundantnost v některých případech nahoru. Mohlo by to být lepší. Už Apple neklade na intuitivitu takový důraz, jako kdysi. Také se z iOS tává v některých případech trochu bordel. A je to škoda. Chápu, že jej budeš bránit, ale konstruktivní kritika je také důležitá. :)

   • uni
    Mám zařídit jak pro Sheldona cedulku s nápisem sarkasmus? :D

   • lukass71

    „lukass71: No to člověk upřímně dělá spíše přes sluchátka či hodiny (než vytahovat telefon z kapsy). Hlasitost na tlačítkách z boku, jas je automatika, přepínání režimů je zbytečnost (a pokud se nepletu, nabídne se ti sám), otáčení jsem nikdy nevypnul (ne cíleně), vypínání bezdrátů je nesmysl (nehledě na to, že teď to přes CC vlastně v nejde).
    Něco skutečně faktického? Zatím opravdu nic, přesně jak jsem říkal.“

    Vidis ja treba pouzivam porad moje staricke AKG, ktere jsem kupoval v dobe, kdy AKG nedelalo in-line controls, takze se to hodi. Jas souhlasim, ze u Apple je kalibrovany perfektne, ale i tak sse to obcas hodi. Prepinani rezimu zbytecnost huh? Otaceni si ty mozna nevypnul, protoze mas iPad, ten (snad) pouzivas jinak nez telefon. Vypinani bezdratu nesmysl neni – automaticky pripojeno ke slabe wifi venku – vypnes a jedes na datech +airplane mode +bluetooth to samy +hotspot. Tady je fakt videt, ze si telefon od Applu nikdy nepouzival.

   • lukass71

    „O kvalit iOS se klidně bavit můžeme a já s tím třeba i budu souhlasit. Ovšem nemohu upřít to, že intuitivnost jde skutečně dolů a redundantnost v některých případech nahoru. Mohlo by to být lepší. Už Apple neklade na intuitivitu takový důraz, jako kdysi. Také se z iOS tává v některých případech trochu bordel. A je to škoda. Chápu, že jej budeš bránit, ale konstruktivní kritika je také důležitá. :)“

    Hele chapu kam tim miris. CC bylo urcite lepsi zespoda, ale s gesty to proste nejde dohromady a vpravo nahore to dava docela smysl. Jinak souhlasim, do ted me neskutecne zkombinovani notifikacniho centra a lockscreenu a porad cekam, kdy to „dodelaji“. (Jeste k tomu takovy maly rant, mam zmenseny font, funguje vsude v systemu, krom tady. Takze vytahnu „notifikacni“ centrum a lista najednou zmeni ikonky/text na standardni velikost, jakmile si toho clovek, ktery si designu vazi a sam obor studuje, vsimne, tak je tezky na to zapomenout :D)

    Ale nemyslim si, ze nutne neklade takovy duraz jako kdysi, viz prave navigace gesty, ktera je perfektni a jakmile si na je clovek zvykne, tak jsou i mnohem intuitivnejsi nez homebutton (treba naposledy pouzite aplikace swipe nahoru a doleva oproti 2 mackani tlacitka)

  • shepii (neregistrovaný)

   Od konkurence? To myslíš operační systémy z kategorie „ostatní“? Ale no tak… Android nemá konkurenci.

 2. Janek (neregistrovaný)

  Je to krok správným směrem, řada známých používá toto gesto již řadu let, zejména proto, že není zřejmé kde tlačítko zpět nebo přepnutí aplikací leží. A tak prostě přejedou budu napravo nebo nalevo od středu a mají vyhráno. U Samsungu i když symboly jsou naznačeny a na krátký okamžik se objeví podsvícení, stejně přejedu doprava nebo doleva místo tukňutí, je to pohodlnější.

  • Janek (neregistrovaný)

   Doplňuji “ u tabletu Samsung „, u smartfonu poslednich let je podsviceni ikon stabilní i když ovladaci panel lze schovat.

 3. Prcko (neregistrovaný)

  Strašne sa mi páčia tieto debaty o tom ako je to zlé ale zatiaľ nikto nenavrhol lepšie riešenie. Sám mám android oneplus 6 a iPhone xr takže môžem porovnať oba systémy a zdá sa mi že v ovládaní sa začínajú stretávať ich cesty. Na začiatku Androidu boli hardvérové tlačidlá postupne sa zredukovali a zmenili na softvérové. S poslednou verziou prišli gestá to hovorím o “čistom” Androide. Mnoho výrobcov implementovalo gestá už dávnejšie. Keď sme už pri porovnaní niesom si istý či pixel telefóny umožňujú stiahnuť notifikačné a ovládacie centrum gestom vždy to skôr bolo vecou nadstavby od výrobcu. Do iPhonu 8 je gesto ovládacieho centra dobre prístupné príchodom iPhone x sa to muselo inak vyriešiť. Má niekto lepší nápad ako to urobiť lepšie?

  • OnePlus má OxygenOS, ten má k čistému Androidu dost daleko.. Ale ano, aktuálně se to zvrhlo v závod, kdo více obšlehne ovládání z iPhoneX.

   • OxygenOs má k čistému androidu určite bližšie ako emui, miui alebo nadstavba od Samsungu a dalších výrobcov. Ak nezapnem stiahnutie ovládacieho panelu gestom a nezapnem ovládanie gestami tak sa celý systém ovláda presne tak ako pixel od Googlu.

   • V tom není pointa😉

   • Samozrejme že v tom nieje pointa len som reagoval na tvoj komentár. Čo sa týka ovládania gestami tak nezabudnem na blackberry z10.

   • htcjirka

    Ja na Maemo, tam se ani iOS nechyta a ovládání gesty pro něj bylo ještě sprosté slovo.

   • Všetko chce svoj čas

   • lukass71

    htcjirka: Sam si rikal, ze jsi zkousel jen iP8, i kdyz ti to absolutne neverim, tak i tak ten gesta nema, takze psst :D

   • prcko: Oba víme, že výraz „čistý Android“ není o tom, jak se to ovládá, přesto jsi to napsal. Zajímavé:)

   • Obaja vieme čo to znamená. Ale radšej to napísať takto ako ďalej rozvádzať diskusiu iným smerom.

   • Jakto? Však různé nádstavby mohou měnit styl ovládání a mnohdy tak výrobci činí

   • htcjirka

    Tupý Lukass71: Nepotrebujes vlastnit kazdou modelou radu, aby jsi vedel co umi a neumi a co ma a nema. iPhone vim, ze na dluhou dobu jiz ne. iPhone 8 vím co má a nema jakbysmet, to jsi me sdelil novinku :-D

   • lukass71

    Jestli chces komentovat gesta, ktera jsou jen u X modelu, tak ti fakt tvoje vymyslena zkusenost s iP8 nestaci. Tupy synku jirko.

 4. Luky (neregistrovaný)

  Konečně. Ještě přidat rozumný gesto na Split screen. Jo, a ještě aby to Samsung převzal. To bude asi největší úskalí. Řešení Samsungu mi přijde tragický, musel jsem se vrátit na tlačítka.

 5. pet (neregistrovaný)

  stale reseni na pul. pro c sakra tr tlacitka konecn enenahradi tremi gesty. zpet zleva, menu zdola a bezici aplikace zprava? sakra jak dlouho jeste na to budeme cekat?

  • Po väčšine sú to dve gestá na návrat domov a nazad. Gesto multitaskingu sa realizuje nejakým podržaním. Telefón používaš oboma rukami a pri veľkých uhlopriečkach treba riešiť aj dostupnosť takéhoto riešenia. Je dosť nepohodlné naťahovať palec na opačnú stranu preto z pravej aj ľavej strany sú rovnaké gestá.

 6. Radek Smrž (neregistrovaný)

  Honor View 10 a jemu podobné deriváty Huawei (možná obráceně) mají tuto funkci standardně v hw tlačítku pod displejem, které je současně čtečkou. Zpočátku se mi to jevilo jako kravina, ale dnes už si těžko vzpomínám na dříve obvyklé ovládání 3mi tlačítky.

 7. Na OnePlus 6T používám jen gesta a virtuální tlačítka mám vypnutý. Přijde mi zcela návykové a naprosto intuitivní. Už mi ani nepřijde že tam nějaká taková věc jako tlačítko zpět či Home je.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *