Domů » Bleskovky » Android P zamezí, aby vás aplikace špehovaly skrze fotoaparát či mikrofon

Android P zamezí, aby vás aplikace špehovaly skrze fotoaparát či mikrofon

Přestože se Android Oreo usadil prozatím na pouhém procentu zařízení, Google již kuchtí jeho nástupce, brzy bychom se dokonce mohli dočkat prvních testovacích verzí. V nejnovějším kódu, který se objevil na stránkách AOSP, bylo objeveno několik střípků, které naznačují první připravované novinky.

Ty první nalezené se týkají zejména uživatelovy bezpečnosti. Od příští verze Androidu dostanou všechny aplikace běžící na pozadí striktní zákaz používání fotoaparátu či mikrofonu. V současné podobě je nutné aplikacím při instalaci přístup k fotoaparátu či mikrofonu udělit, pokud jí však povolení udělíte, není hlídána, zda tyto prvky nezneužívá zrovna ve chvíli, kdy ji nepoužíváte. Teoreticky může pořizovat záznamy, aniž byste to tušili. V případě, že se neaktivní program pokusí v Androidu P použít fotoaparát či mikrofon, vyskočí na uživatele chybová zpráva.

Covert video capture on Android.

Tato novinka má uživatele chránit, ačkoliv se mohou vyskytnout případy, kdy se může obrátit proti němu; například pokud používá aplikaci, která umí pořizovat a odesílat video na pozadí v případě odcizení zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments