Domů » Bleskovky » Android P zamezí, aby vás aplikace špehovaly skrze fotoaparát či mikrofon

Android P zamezí, aby vás aplikace špehovaly skrze fotoaparát či mikrofon

Přestože se Android Oreo usadil prozatím na pouhém procentu zařízení, Google již kuchtí jeho nástupce, brzy bychom se dokonce mohli dočkat prvních testovacích verzí. V nejnovějším kódu, který se objevil na stránkách AOSP, bylo objeveno několik střípků, které naznačují první připravované novinky.

Ty první nalezené se týkají zejména uživatelovy bezpečnosti. Od příští verze Androidu dostanou všechny aplikace běžící na pozadí striktní zákaz používání fotoaparátu či mikrofonu. V současné podobě je nutné aplikacím při instalaci přístup k fotoaparátu či mikrofonu udělit, pokud jí však povolení udělíte, není hlídána, zda tyto prvky nezneužívá zrovna ve chvíli, kdy ji nepoužíváte. Teoreticky může pořizovat záznamy, aniž byste to tušili. V případě, že se neaktivní program pokusí v Androidu P použít fotoaparát či mikrofon, vyskočí na uživatele chybová zpráva.

Covert video capture on Android.

Tato novinka má uživatele chránit, ačkoliv se mohou vyskytnout případy, kdy se může obrátit proti němu; například pokud používá aplikaci, která umí pořizovat a odesílat video na pozadí v případě odcizení zařízení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. A kdo zamezí špehování samotným reklamosystémem? Na oko si hrají na hodnýska, ale mikrofon i fotoaparát si nechá google pro svoje vlastní špehování.

    • Jirko, co je ten reklamosystém? Máme tu Android a iOS , asi máš lepší informace … V dávných dobách tu proběhl ještě jeden systém, systém v několika verzích Window Phone, Windows Mobile , ale ten byl nepoužitelný, nikdo ho nechtěl tak prostě z trhu zmizel. Ale reklamosystém ? Ten tu nebyl ..

  2. Klid to používá pouze on nikdo jiný.
    Když chce člověk aplikaci bez reklam, za pár korun je lze odstranit, to on však nechápe protože android nepoužívá a jen plácá nesmysly.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).