Domů » Bleskovky » Android 5.0 zřejmě nabere zpoždění a nejprve se dočkáme verze 4.3

Android 5.0 zřejmě nabere zpoždění a nejprve se dočkáme verze 4.3

O chystané nové verzi Androidu se spekuluje již dlouho a dohady se točí už okolo samotného názvu. Podle mnohých by se mělo jednat o Android 5.0 „Key Lime Pie“, objevily se však nové důkazy svědčící o opaku. Ty má na svědomí zakladatel zahraničního webu AndroidPolice.com, který v záznamech serveru nalezl přístupy ze zařízení Nexus 4 a Nexus 7 běžících právě na Androidu 4.3 s označením buildu JWR23B. Aby se ujistil, zda-li se nejedná o podvrhy, vystopoval IP adresy a ty vedly právě do samotného Googlu, ve dvou případech pak k jeho zaměstnancům.

Po hlubším zkoumání bylo totožné číslo buildu JWR23B i v chybových hlášeních open-source webového prohlížeče Chromium. U nich se také vyskytlo označení systému JellyBean MR2 a uvážíme-li skutečnost, že verze 4.2.2 „Jelly Bean“ má označení JellyBean MR1, působí pak vše poměrně důvěryhodně. Přesto však tyto informace berme s rezervou. Google totiž novým verzím nejrozšířenějšího operačního systému na světě dává finální číselné označení až když do jejich odhalení zbývá několik dní či maximálně týdnů. Ve vzduchu tak visí otazník nad tím, čeho se 15. května na konferenci Google I/O vlastně dočkáme. Ti, kteří si ale byli jistí, že přijde průlomová verze Androidu, by nyní měli své přesvědčení přehodnotit. Je totiž docela možné, že zbrusu nová verze 5.0 zde představena nebude a spíše se dočkáme vylepšené verze 4.3.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

11 komentářů

 1. David Podzimek

  To už se vlastně říkalo v minulosti, že teď přijde „jen“ 4.3 a pětka – Key Lime Pie až někdy později.

 2. Refael (neregistrovaný)

  Take spise verim, ze prijde JB 4.3.x. Podle mne to zapada dohromady i s informaci, ze Google predstavi pouze lehce vylepseny Nexus. Pro dost lidi to bude zklamani, ale vyrobci smartfonu alespon budou mit mensi praci s aktualizacemi stavajicich modelu, ktere budou diky pribuznosti JB 4.2.x a 4.3.x mene prace nez napr.mezi GB a ICS. Take si myslim, ze i pro Google bude lepsi kompletne delat velke zmeny OS Androidu kazde 2 roky misto jednoho.

 3. Shepii (neregistrovaný)

  Ja osobne se uz prestavam vyznavat v logice cislovani jednotlivych verzi. Tak treba byly verze 2.1 Eclair, 2.2 Froyo a 2.3 GB. Vsechno dvojky a pokazde jiny nazev. Ted tu mame 4.1, 4.2 a bude 4.3 a vsechny se jmenuji (budou jmenovat) JB? Divne ne?

  • YENDYS (neregistrovaný)

   Ja v tom nevidim problém :) nový název dostane novou číslovku. .

  • David Podzimek

   Myslím, že držení Jelly Bean je hodně marketingová věc, aby lidé neměli pocit, že jim chybí nejnovější verze. Vše je to přeci JellyBean :)

  • Radek (neregistrovaný)

   K čemu hned měnit číslovku?

   Přece Android 2.1/2.2/2.3 byli určené pro mobily.Adroid 3.0 Honeycomb byl výhradně pro tablety.Androidem 4.0 ICS spojil trh tabletů a mobilů,proto další verze mohou nést číslovku 4 a měnit se bude pouze desitina.Je to i logické,na Android 5.0 by to chtělo překlopit třeba až v době,kdy se Google rozhodne pro velkou změnu,třeba změní vzhled Roboto,nebo bude v systému 5.0 něco zásadně překopaného.A jestly se verze bude stále jmenovat JB,to je nejspiš proto jak říká David,spousta lidí budou mít JB,jedno jaké verze.

  • Tak JB má především vnímání (oprávněně) typu „stále tomu trvá, než to zařízení dostane po ICS“ a teď by do toho měl Google hodit dlažební kosku jménem KLP….?

 4. Hlavne at opravuji chyby ;-) Vylepseni je dost si myslim ;-)

 5. Mno, hlavně ať pořeší podporu Bluetooth 4.LE a ještě ty hnusný 96×96 px kontaktní obrázky… to je hnus velebnosti

  • Tak, BT 4.0 je v podání Androidu velká blamáž, tohle bychtělo konečně srovnat s konkurencí.

 6. Mnojo.. Srandoid :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).