Sledujte nás na YouTube

Android 5.0 slibuje lepší podporu pro tablety. Dočkáme se letos

Nová verze operačního systému Android 5.0 má přinést ještě lepší podporu pro tablety. A první zařízení s „pětkou“ by se měla na trhu objevit ještě tento rok.

Na serveru DigiTimes se dnes objevily nové informace o připravované verzi operačního systému Android 5.0 s kódovým označením Jelly Bean. Oficiálního představení systému se zřejmě dočkáme na konferenci Google IO, která se bude konat od 27. do 29. června v San Franciscu. Pětkový Android by měl cílit především na tablety, pro které slibuje výrazně lepší optimalizaci. Doufejme, že se dočkáme lepší správy napájení u vícejádrových procesorů a lepší stability, protože právě tyto body jsou Androidu nejčastěji vytýkány, a ani nedávno představená verze 4.0 v tomto ohledu příliš mnoho změn nepřinesla.

 -

Google by s Androidem 5.0 rád zamířil i mezi netbooky a notebooky. Několik takových zařízení s Androidem se už v minulosti na trhu objevilo, ale nikdy jsme se nedočkali výrazného rozšíření. Už na loňském Mobile World Congressu byla k vidění celá řada prototypů netbooků s Androidem, ale na trh se jich ve výsledku dostalo jen několik. Google v tomto segmentu vidí potenciál a s novým Androidem se bude snažit konkurovat připravovaným Windows 8, které budou podporovat ARM architekturu (tip na článek: Windows 8 a použití na tabletech: Na co se můžeme těšit?).

-

Jen pro rekapitulaci, Android 4.0 byl představen 18. října 2011, Android 3.0 měl premiéru 22. února 2011 a Android 2.3 se dočkal odhalení 6. prosince 2010. Pokud jsou informace ze serveru DigiTimes pravdivé, Android 5.0 bude oficiálně představen 27. června letošního roku.

Zdroje: DigiTimes, Phandroid

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

15 komentářů

 1. w8ers (neregistrovaný)

  Jeste tu ani neni poradne 4ka a uz ohlasujou 5ku. Proc neudelaji neco poradnyho co by chvili vydrzelo?

  • Google ji neohlašuje, to zřejmě až v létě. Tohle se podařilo předčasně vypátrat redaktorům z DigiTimes. I když kdo ví, třeba jde o „kontrolovaný“ únik dat.

 2. mimonaut (neregistrovaný)

  jj. Google startuje další závod v číslování.. :-) Máme tu za 3 roky Chrome 17, počítám že android bude mít příští rok na konci číslo 7 :)

 3. uni (neregistrovaný)

  Uf, nesliboval optimalizaci na u 3ky? Ne vlastně ne, u 4ky, ono vlastně u obojího. A máme to tu znovu,u 5ky, asi si tu z nás dělá někdo… Já doufám, že Apple vydá 6-8″ tablet, 3G/64GB a já konečně najdu klid a mír:-)

  • janac_marek (neregistrovaný)

   Ja si už zase brúsim zuby na W8 :)

   ipad je síce fajn, ale je to prerostlý iPhone.

   Android je na tablet možno dobrý systém, ale… ale.

   W8 by mohol byť pre mňa ideálny.

   A tieto preteky googlu sú zbytočné. Šak dodnes prevažuje Android 2.3x

   Radšej nech sa uvedomia a zapracujú na prístnych pravidlách, ktoré musia výrobcovia spĺňať aby tam mohli dať Android a jedno z nich by malo byť aj akési postavenie mantinelov pre aktualizácie.

  • uni (neregistrovaný)

   janac_marek: Ano, to je přesně to co chci, přerostlý iPhone (resp. iPod), tedy včetně kvality audia, atd., ale s větší plochou pro čtení z displeje:-) Nechci ho jako pracovní nástroj, na to mám PC.

  • Peete (neregistrovaný)

   janac_marek: …pravidlách, ktoré musia výrobcovia spĺňať…tu blbost máš samozřejmě z Microsoftu a jeho ubohé parodie na mobilní OS :D

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Peete: Já osobně bych považoval za nejideálnější, kdyby se dal koupit libovolný OS zvlášť, takže bych si mohl do telefonu nahrát který chci, stejně jako to je u PC, výkonu na to mobily mají dost.

  • mimonaut (neregistrovaný)

   Peete: ale no tak.. Někdo (jako třeba já) si ho dost oblíbil a je to první mobilní operační systém (ano, vystřídal jsem úplně všechny, za těch 6 let), který dokážu mít vysloveně rád..

  • Petr (neregistrovaný)

   VNavrátil (neregistrovaný): pak si pořid HTC HD2 v dnešní době za 5K a mimo iOS a Bady tam napasuješ cokoli v jakýkoli verzi :-) sám bych neměnil, a nebudu měnit do doby než budou telefony opravdu o třídu dál (nějaké dual-core mě nezajímá) např. s baterií co na jedno nabytí vydrží i dva týdny :-)

  • uni (neregistrovaný)

   Petr (neregistrovaný): To si ale pak tu baterii koupíš do HD2 a budeš tam co teď:-)

  • Standa (neregistrovaný)

   uni: každý výrobce má nějaké své zbožné přání: Google by si rád po x verzích uvědomil, co vlastně vyvíjí a pro co, a Apple by byl rád, kdyby se jeho vymyšlené teze o škodlivosti multitaskingu a Flashe v mobilních zařízeních a (ne)smyslu tabletů menších než 10″ zakládaly na pravdě – my, díky schopnosti RIMu víme, že nezakládají, takže Apple buď neumí nebo lže.

   Jinak souhlasím s přerostlým iPhonem, já v podstatě taky chci tablet s mobilním OS přizpůsobeným displeji, nic víc.

  • uni (neregistrovaný)

   Standa: Tak téma Flash už by bylo vhodné opustit, tak jako jej opustil i samotný Adobe. Multitasking-už se to tu probíralo mnohokrát, multitasking vyžaduje mnoho podmínek pro funkčnost a jeho smysluplnost, asi zde není vhodné je rozebírat.

   jj, problém G je, že vlastně neví, co chce (on to ví, prostor pro kontextovou reklamu), ale to mu komplikují požadavky uživatelů a výrobců:-)

  • Hu jet (neregistrovaný)

   uni: Ale zase je hezké, že tu máme Standu, který je chytřejší než Google, Adobe, Microsoft i Apple dohromady.

 4. mino (neregistrovaný)

  3ka priniesla ficury pre tablety, 4ka ich preniesla na tablety a 5ka by by mala smerovat na notebooky

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *