Android 13 dostane funkci, která prodlouží výdrž baterie

black android smartphone on brown wooden table

Google pilně pracuje na nové verzi Androidu s číslovkou 13, přičemž před pár dny vypustil druhý preview build určený pro vývojáře. V rámci něj se objevilo několik novinek, přičemž velkou pozornost na sebe strhla funkce s názvem Battery Resource Utilization. Ta se má starat o komplexní monitorování běžících procesů a aplikací, které mohou mít vliv na výdrž baterie.

„Android 13 představuje systémové upozornění, které se zobrazí, když vaše aplikace bude v rámci 24 hodin spotřebovávat velké množství energie z baterie zařízení. Toto nové oznámení se zobrazí pro všechny aplikace na zařízeních se systémem Android 13. Při měření vlivu aplikace na výdrž baterie zařízení bere systém v úvahu činnost, kterou aplikace vykonává na několika různých místech, včetně činností v popředí a na pozadí či v mezipaměti,“ píše se v oficiálním dokumentu, který novou funkci popisuje.

Android 13 Developer Preview
Android 13 bude mnohem více monitorovat aplikace a hlídat jejich spotřebu baterie

Zjednodušeně se dá říci, že Android 13 bude monitorovat stále více různých aspektů chování aplikace na pozadí a nebude se rozhodovat pouze podle toho, jak se aplikace chovají v popředí. Zároveň však nebude systém jednat bez vědomí uživatele a skrze notifikaci ho pouze na nastalou situaci upozorní, přičemž je už na každém jednotlivci, jak důležitost onoho sdělení vyhodnotí.black android smartphone on brown wooden tableNepřehlédněte

Google vydal druhé preview Androidu 13. Obsahuje několik zajímavých novinek

Některé ROM Androidu od třetích stran a celá řada aplikací i správců již nabízejí podobné funkce sledování baterie na pozadí, nicméně v jejich případech se nejedná o řešení, které by pracovalo tak hluboko v systému, jako nová funkce v Androidu 13.

Pokud veškeré testování proběhne dobře, mohli bychom se této funkce dočkat přímo v jádru Androidu AOSP, čímž by se tato vychytávka stala dostupná pro každého výrobce. Více se možná dozvíme už za několik týdnů na chystané konferenci Google I/O.

Autor článku
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku