Google vydal druhé preview Androidu 13. Obsahuje několik zajímavých novinek

black android smartphone on brown wooden table

Google v tomto týdnu oznámil termín konání vývojářské konference I/O a zároveň s tím vydal druhé vývojářské preview chystaného Androidu 13. Jedná se o poslední neveřejnou verzi, neboť podle oficiálního harmonogramu už příští měsíc dorazí první beta verze určená širšímu publiku. Co nového druhé vývojářské preview přináší?

Android 13 se poodhaluje

Jednou z prvních novinek je možnost zakázat aplikacím zasílání notifikací ihned po prvním spuštění, a to díky novému vyskakujícímu oknu, které vám dá na výběr podobně jako při přidělování jiných oprávnění.

Android 13 1

Android 13 také přinese podporu fontů a emoji ve formátu COLRv1 (Color vector fonts), který se má oproti běžným formátům vykreslovat rychleji a ostřeji.

Android 13 2

Systém také přidává podporu Bluetooth LE Audio, který je navržen pro bezdrátový přenos audia ve vysokém rozlišení při stejné spotřebě energie jako Bluetooth Classic. Kromě toho tato technologie umožňuje odesílat audio na více přijímačů. Novinkou také bude podpora standardu MIDI 2.0 včetně možnosti připojení potřebného hardwaru přes USB. Android 13 rovněž vylepší zalamování japonského textu či řádkování u nelatinkových skriptů.

Android 13 3

Stejně jako v případě prvního vývojářského preview platí, že není vhodné systém v této fázi nasazovat na zařízení denní potřeby, neboť může obsahovat spoustu nedostatků.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku