Domů » Bleskovky » Android 10 (Go Edition): jaké novinky Google upekl pro nejlevější smartphony?

Android 10 (Go Edition): jaké novinky Google upekl pro nejlevější smartphony?

Operační systém Android 10 byl vypuštěn do světa 3. září, nyní Google přestavil jeho odlehčenou verzi pro ty nejlevnější smartphony s 1,5 GB RAM a méně. Android 10 (Go Edition) přináší novinky jak v systému, tak v jeho aplikační základně.

Android 10 (Go Edition): vyšší rychlost, lepší zabezpečení

Google se chlubí, že se mu podařilo zrychlit spouštění a přepínání mezi aplikacemi, přičemž zvýšena má být i jejich rychlost a spolehlivost. Android 10 (Go Edition) také obsahuje novou formu šifrování obsahu, kterou vyvinul sám Google pod označením Adiantum; toto šifrování je navrženo tak, aby pracovalo efektivně bez potřeby specializovaného hardwaru. Telefony s odlehčeným Androidem tak mají být bezpečnější než jejich předchůdci, neboť budou dostávat stejnou úroveň zabezpečení jako smartphony s „plnotučným“ Androidem.

android 10 go

Vylepšené „Go“ aplikace

Vylepšeny byly také „Go“ aplikace – Google Go umí díky umělé inteligenci číst nahlas dlouhé texty, pomocí funkce Lens lze zase v reálném čase překládat texty, na které uživatel namíří fotoaparátem.

Nová aplikace Gallery Go, která zabírá pouze 10 megabajtů, umí přímo na zařízení využívat strojového učení a na jeho základě organizovat fotografie např. podle lidí na nich a vyhledávat v nich.

Google také vyzdvihuje přínos aplikace YouTube Go a uvádí, že své odlehčené aplikace budou pro Android 10 (Go Edition) vylepšovat i další tvůrci včetně Uberu, Facebooku, Twitteru, Spotify, apod.

go

I když jsou zařízení s odlehčeným Androidem určena především pro rozvojové země, s některými se setkáváme i na našem trhu. Za poslední rok a půl bylo vyrobeno více než 1 600 smartphonů s Androidem (Go Edition) od 500 různých výrobců, ceny těchto telefonů začínají na 27 dolarech (asi 650 korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).