Android 10 (Go Edition): jaké novinky Google upekl pro nejlevnější smartphony?

android 10 go

Operační systém Android 10 byl vypuštěn do světa 3. září, nyní Google přestavil jeho odlehčenou verzi pro ty nejlevnější smartphony s 1,5 GB RAM a méně. Android 10 (Go Edition) přináší novinky jak v systému, tak v jeho aplikační základně.

Android 10 (Go Edition): vyšší rychlost, lepší zabezpečení

Google se chlubí, že se mu podařilo zrychlit spouštění a přepínání mezi aplikacemi, přičemž zvýšena má být i jejich rychlost a spolehlivost. Android 10 (Go Edition) také obsahuje novou formu šifrování obsahu, kterou vyvinul sám Google pod označením Adiantum; toto šifrování je navrženo tak, aby pracovalo efektivně bez potřeby specializovaného hardwaru. Telefony s odlehčeným Androidem tak mají být bezpečnější než jejich předchůdci, neboť budou dostávat stejnou úroveň zabezpečení jako smartphony s „plnotučným“ Androidem.

Vylepšené „Go“ aplikace

Vylepšeny byly také „Go“ aplikace – Google Go umí díky umělé inteligenci číst nahlas dlouhé texty, pomocí funkce Lens lze zase v reálném čase překládat texty, na které uživatel namíří fotoaparátem.

Nová aplikace Gallery Go, která zabírá pouze 10 megabajtů, umí přímo na zařízení využívat strojového učení a na jeho základě organizovat fotografie např. podle lidí na nich a vyhledávat v nich.

Google také vyzdvihuje přínos aplikace YouTube Go a uvádí, že své odlehčené aplikace budou pro Android 10 (Go Edition) vylepšovat i další tvůrci včetně Uberu, Facebooku, Twitteru, Spotify, apod.

go

I když jsou zařízení s odlehčeným Androidem určena především pro rozvojové země, s některými se setkáváme i na našem trhu. Za poslední rok a půl bylo vyrobeno více než 1 600 smartphonů s Androidem (Go Edition) od 500 různých výrobců, ceny těchto telefonů začínají na 27 dolarech (asi 650 korun bez DPH).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku