Domů » Bleskovky » Analytička Mary Jo Foley: Co si myslí o projektu Nokia „Normandy“ X s Androidem?

Analytička Mary Jo Foley: Co si myslí o projektu Nokia „Normandy“ X s Androidem?

Významná analytička a redaktorka serveru ZDnet.com Mary Jo Foley, která je známá především svými dobře informovanými zdroji v táboře Microsoftu, se ve svém posledním příspěvku rozepsala o kontroverzním projektu Nokia Normandy, o které se hovoří jako o první Nokii, běžící na upraveném operačním systému Android. Co si o tomto projektu Mary Jo myslí?

 

Již první věta jejího článku má zalepit ústa všem škarohlídům, kteří tvrdí, že Nokia Normandy je pouze blud založený na fikci: „Nokia Normandy, označovaná také jako Nokia X, i přes tvrzení odpůrců, existuje.“ Podle deníku Wall Street Journal má být dokonce představena již na konci tohoto měsíce na Mobile World Congressu v Barceloně. Upravený Android na Nokii X má nahradit systém Series 40 v takzvaných „feature phonech“ řady Asha na rozvojových trzích. Na tomto upraveném Androidu mají běžet služby známé z telefonů Windows Phone, jako jsou mapy HERE, Skype, Xbox Music a další.

 

I když někteří lidé věří, že po ukončení akvizice Nokie Microsoftem pošle redmondský gigant Nokii s Androidem k ledu, Mary Jo si to nemyslí. Jelikož systém Windows Phone není připraven běžet na telefonech řady Asha a podle zdrojů Mary Jo Foley Microsoft na tomto řešení pracovat nezačal, je podle jejích slov systém Android s Nokia obchodem a službami Microsoftu menší zlo, než Android s Google Play Store a službami Googlu.

  

Naopak by upravený Android mohl být cestou k tomu, aby Microsoft mohl uvádět aplikace fungující na všech Androidech a rozšiřovat tak portfolio svých služeb na hřišti soupeře. Microsoft dnes není Microsoftem Billa Gatese nebo Steva Ballmera, před jedním nebo dvěma roky by se takovýmto spekulacím Mary Jo Foley od srdce zasmála, dnes je ale podle jejích slov možné všechno.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. To je jako všechno, co nám Mary řekla? To teda řekla spoustu užitečného a nic, co by neanalytik nevydedukoval sám… Opravdu extrémně zbytečná bába.

  • Súhlas! Tiež som čakal čo sa dočítam, ale dočítal som sa menej, ako v diskusiach k článkom…

  • Mceza, seš vzteky bez sebe, že ti rozbila tvoje přesvědčení, že nokia s androidem nebude, což si tvrdil ještě v lednu. A proto je potřeba jí hned nadávat do zbytečný báby? To je teda úroveň.

  • Ani ne, vzhledem k výbavě to zcela jistě nebude moje zájmová oblast. Bude to zcela jiný Android než by většina MS haterů chtěla, takže princip zůstává stejný.

   Ta slavná analytička neřekla nic, co by už dávno nebylo venku a nic co by si lidi nemohli domyslet i bez analytiků. Stejně tak ale ani nepotvrdila tyto informace a stále se tak jedná jen o spekulace (ač je to pravděpodobnější a pravděpodobnější, dokud to nezveřejní, jsou to jen spekulace).

   Opravdu mě to nijak netíží a ani jsem nikdy nepsal, že by mě to tížilo ;)

  • Geary: Ja ale viem o inej suverenne najzbytocnejsej osobe na tomto svete: vola sa mceza :D

  • biscuit84: Ty jsi jeste zbytečnější :-D

  • ale. vzdy az po tebe :D

 2. Mě se to zdá jako dobrý nápad, připravit Android se službami MS:) V tom je preci jadro pudla, proc Google investuje do Androidu,aby natlacil lidem svoje sluzby.Aplikace MS pro Android bych dodal i ostatnim vyrobcum.. BTW je verejnym tajemstvim, ze cisty Android je zdarma, ale pokud chce vyrobce aplikace Google (GMail, Google Play, atd..) musi za ne platit a splnit buzerativni podminky, takze jde o „opensouce“ v uvozovkach, proste jek se Googlu hodi..

  • MS už na Android své služby má – například SkyDrive a Skype, který je dokonce lepší než WP verze.

  • tom (neregistrovaný)

   Pokud je k dispozici stejná aplikace na android a WP zároveň, je pravidlem, že na android je lepší a propracovanější.

  • xluc: Na druhou stranu, obrovským trhům jako je Rusko, Čína, Indie jsou nějaké Google služby poměrně u…

   A to je ten problém, Android sice má podíl jako prase, ale jaksi z toho nekapou penízky…

 3. lojzik (neregistrovaný)

  XLUC: AOSP je standardni open source projekt, ale google aplikace proste nejsou jeho soucasti. Zadny open source v uvozokach to neni.

  • Rezza (neregistrovaný)

   AOSP open source je, alespon z pohledu zdrojaku. Vyvoj by mohl byt open, ale dobra. Jen posledni dobou Google omezuje co je v AOSP a co bokem a je toho cim dal vic.

  • No je otázka, co je vlastně open source. Google aplikace ne, ovladače předpokládám také ne, části zatížené licenčním vázání k MS také asi ne… V minulosti se hodně řešilo, co je původní kód a co „vypůjčen“ odjinud, atd. Je to prostě paskvil, který byl v pravou chvíli na pravém místě.

  • Velda (neregistrovaný)

   Ani AOSP není open source, nýbrž sources available… Ale open source zní líp.

 4. S tými parametrami tak do 100 eur…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).