Domů » Bleskovky » Americká vláda kvůli koronaviru sleduje lidi. Místo operátorů využívá data z reklam

Americká vláda kvůli koronaviru sleduje lidi. Místo operátorů využívá data z reklam

Autor fotografie: Kaique Rocha/Pexels.com

Podle informací serveru The Wall Street Journal (WSJ) začaly americké úřady se sledováním pohybu občanů ve snaze předejít šíření koronaviru. To samo o sobě není nic tak zvláštního, tuto strategii zvolila například Jižní Korea, obdobné kroky podniká Evropská unie, a i u nás lze dát souhlas ke zpětnému dohledání rizikových kontaktů pomocí dat z telefonu.

Tip: Jaká data operátoři uchovávají? Sledování elektronické komunikace u nás funguje ve velkém

Zajímavý je však přístup, který Američané zvolili. Zatímco výše uvedené země a organizace používají klasicky data od operátorů, v USA na to jdou jinak. Lokační data čerpají z dat poskytovatelů mobilních reklam.

Kdo všechno data poskytuje? Všichni zúčastnění mlčí

Analýza dat reklamních společností dokáže zjistit, že se v určité oblasti pohybuje větší množství lidí. Když takto výzkumníci odhalili, že se lidé začínají koncentrovat v brooklynském Prospect Parku, místní úřady nechaly po parku rozvěsit letáčky s informacemi o nutnosti dodržovat opatření zabraňující šíření koronaviru.

koronavirus covid
Zdroj obrázku: CDC

Zdroje WSJ nicméně uvádí, že tato data půjde použít i pro případné kontrolování nařízených karantén. V zásadě tedy jde o stejný postup, jaký známe z jiných zemí. V USA se ale rozhodli nepobuřovat získáváním lokačních dat od operátorů. Přístup k těmto údajům je regulován a jejich plošné využívání může vyvolat nevoli.

coronavirus maska covid
Ilustrační obrázek, autor obrázku: Tumisu/Pixabay

Oproti tomu více či méně anonymizovaná reklamní data jsou celkem běžně na prodej. Úřady je nicméně nekupují, vyžívají „ad hoc koalici technologických firem a data providerů“. Které společnosti ale data poskytly, není jisté. Americká vláda nedávno jednala o využití lokačních dat s Googlem a Facebookem, výsledek ale oznámen nebyl. Ani jedna společnost vyjádření neposkytla, a mlčí i americké úřady.

Tip: Vědci pracují na aplikaci, která pomůže se sledováním nakažených koronavirem

Jediný, kdo přiznal jakási jednání s vládami na úrovni států, je společnost Foursquare Labs, která patří v oboru lokačních dat ke špičce. Vypadá to tak, že firmy zřejmě netouží veřejně mluvit o tom, že poskytly potenciálně citlivá, byť údajně anonymizovaná data vládě.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
František
Anonym
František
Offline

tak to vypadá , že všechny vlády v tom mají prsty…..potrebujou ovce krotké….asl se im to vymyká z rukou….chtějí diktaturu….Moc….Strach…..