Akumulátor ve spreji: Sci-Fi, které se brzy stane realitou

O tom, že současné smartphony nabízejí dostatek výkonu i pro velmi náročné úkony není pochyb. Za jednu z největších slabin však lze považovat nedostatečnou výdrž a kapacitu akumulátorů. Vědecké týmy z celého světa se proto neustále snaží najít nové způsoby a technologie v napájení, které by posunuly toto stagnující odvětví spotřební elektroniky vpřed. Výjimkou není ani tým vědců z Rice Univerzity, který před pár dny světu představil unikátní koncept akumulátoru, jehož největší devízou je možnost poměrně snadné aplikace za pomoci nástřiku na jakýkoliv povrch. Neelam Singh, který stojí za zrodem této převratné technologie pevně věří, že jeho prototyp akumulátoru umožní snazší výrobu flexibilních smartphonů a případně i nových typů konstrukcí. 

 Samotný proces nástřiku akumulátoru na daný objekt probíhá v pěti krocích a skládá se z dvojice kolektorů, katody, anody a polymerového separátoru. První vzorky akumulátorů se potýkaly s vysokou citlivostí na vlhkost, což mělo za následek, že se jednotlivé nátěry začaly loupat. To se však vědeckému týmu podařilo vyřešit použitím zmíněného polymeru, který tento kritický nedostatek odstranil. Výsledkem je v současné době použitelný akumulátor, který lze bez problémů aplikovat na plasty, keramiku či dokonce kovy. Při demonstraci tým vědců nastříkal baterie na několik běžných dlaždiček, které pak následně propojil, aby s nimi rozsvítil čtyřicet LED diod po dobu šesti hodin.

Použité materiály jsou velice podobné těm, které se nachází v konvenčních typech lithium-iontových akumulátorů a proto se skvěle hodí pro napájení většiny spotřební elektroniky. V současné době se tým okolo N. Singha soustředí na záležitosti okolo zapsání patentu jejich vynálezu a dalším vylepšování již existujícího prototypu. Vynálezce doufá, že se svým konceptem akumulátoru ve spreji vzbudí pozornost u výrobců spotřební elektroniky, kteří by mohli dopomoci k rychlejšímu uvedení do komerční sféry. Jaký je váš názor na tuto technologii a jakým druhům nových zařízení by podle vás dala možnost vzniknout?

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku