- Apple před oficiálním startem prodeje Vision Pro odhaluje další informace
- Oprava rozbitého headsetu se může vyšplhat až na 55 tisíc korun
- Pozoruhodný je i výběr příslušenství, nejlevnější vyjde na 1 400 korun
Známé rčení praví, že „kdo si koupí opičku, musí mít na banány“. V přeneseném významu to skvěle sedí na společnost Apple. Její produkty nejsou levné a vyšší cena se promítá i do všemožného příslušenství a doplňkových služeb. A nejinak tomu je i u zbrusu nového headsetu Vision Pro, který Apple začal prodávat v USA.
Opravu Vision Pro platit nechtějte
Minulý týden odstartoval předprodej Apple Vision Pro, chytrých brýlí, které samy o sobě vyjdou na 3 499 dolarů (97 tisíc korun včetně DPH). A to hovoříme jen o základní variantě s 256GB úložištěm. Bude to stačit? Těžko říct, zatím nikdo moc netuší, jak bude systém visionOS s úložištěm pracovat.
Nicméně na e-shopu Apple si můžete rovnou objednat i vyšší paměťovou variantu. Provedení s 512GB úložištěm vyjde na 3 699 dolarů (skoro 102 tisíc korun včetně DPH) a 1TB masivní provedení stojí 3 899 dolarů, tedy bezmála 110 tisíc korun po připočtení daně. O tom, že nejde o produkt pro každého, není pochyb.
Víme také, že součástí balení je kromě headsetu s uchycením na hlavu také horní kožený řemínek, obal na přední skleněnou část, externí baterie, lešticí hadřík a 30W adaptér s USB-C kabelem. A rozmanitá je i cena oprav, pakliže se vám některá z těchto součástek poničí, či prostě přestane fungovat.
Zákazník předně musí zaplatit dalších 499 dolarů (asi 11 tisíc korun) za službu Apple Care+, jinak může těžko pomýšlet na prioritní péči při záručním servisu. Na svém webu Apple přímo uvádí, že oprava předního skla vyjde na 799 dolarů (asi 18 tisíc korun).
Žádné další poškození či opravu Apple na webu výslovně neuvádí, vše skrývá za položku „ostatní opravy“. Ty vyjdou nepojištěného zákazníka na 2 399 dolarů (55 tisíc korun), což je víc než polovina nákupní ceny samotného headsetu.
Pokud si předplácíte AppleCare+, vyjde vás tato položka na směšných 299 dolarů (7 tisíc korun). Dlužno však podotknout, že ceny oprav platí pro americký trh. Není vůbec jasné, jak a za kolik bude nastaven servis při vstupu na evropský trh.
Příjemnou, i když očekávatelnou výhodou je, že zákazníci Apple Vision Pro mají nárok na bezplatnou výměnu baterie. „Váš produkt má nárok na výměnu baterie bez dalších nákladů, pokud máte AppleCare+ a baterie vašeho produktu má méně než 80 % své původní kapacity,“ stojí na oficiálním webu.
Z toho vyplývá, že každý uživatel rozhodně bude o svůj headset pečovat jako o oko v hlavě, protože představa, že musíte zaplatit dvě třetiny původní ceny produktu za jeho opravu, je jistě dostatečnou motivací.
Příslušenství – když nevíte, co s penězi
Kromě ceny zařízení je však zajímavá i nabídka doplňků a příslušenství. Nic z níže vyjmenovaného není součástí balení, jde buď o oficiální doplňky Applu, popřípadě partnerských výrobců, jako je Belkin.
Za cenu 199 dolarů (asi 5,5 tisíce korun) si můžete k Vision Pro dokoupit sekundární baterii. Za stejnou cenu se prodává také fešné cestovní pouzdro s polykarbonátovým povrchem pro pořádnou ochranu. „Cestovní pouzdro Apple Vision Pro má výsuvnou rukojeť a speciálně navržené přihrádky na baterii, optické vložky ZEISS, kryt Apple Vision Pro a další příslušenství,“ stojí v anotaci.
Když je řeč o Zeiss, Apple prodává na vlastním e-shopu dioptrické vložky, které mohou využít uživatelé s vadou zraku. Apple je ve spolupráci s německou firmou vyrábí na zakázku, cena je od 99 dolarů (2 800 korun) za pár.
Nejlevnějším doplňkem – když nepočítáme kabel a adaptér – je pouzdro na baterii značky Belkin, které má vlastní klipsnu pro přidržení, aby vám baterie neplandala. Příslušenství vyjde pouze na 50 dolarů, což je asi 1 400 korun včetně DPH.