Domů » Bleskovky » 7 let aktualizací a náhradních dílů. Německo bojuje v EU o delší podporu smartphonů

7 let aktualizací a náhradních dílů. Německo bojuje v EU o delší podporu smartphonů

Německo se chystá řešit problémy s elektronickým odpadem, přičemž ukazuje zejména na smartphony a jejich časté obměňování. Podle německé vlády by mohly telefony svým uživatelům sloužit déle, pokud by jejích výrobci poskytovali delší podporu.

7 let aktualizací a náhradních dílů?

Německo je ve své iniciativě za jedno s orgány Evropské unie, rozcházejí se pouze ve stanovených lhůtách; zatímco EU navrhuje uzákonit povinnou 5letou podporu, Německo chce ještě dva roky přidat. Nejedná se přitom pouze o softwarovou podporu, ale i o dostupnost náhradních dílů. Záměrem je prodloužit interval obměny smartphonů na delší dobu a tím přinutit výrobce k menší produkci.

smartphones
Ilustrační obrázek

Proti těmto návrhům se pochopitelně ohrazují samotní výrobci pod rouškou skupiny obhájců průmyslu DigitalEurope; tato skupina je ochotná spokojit se s maximálně 3letou podporou. Členy DigitalEurope jsou mimo jiné i společnosti Apple, Google nebo Samsung. Poslední jmenovaný se chlubí tím, že se mu konzistentně daří dosáhnout prodloužení intervalu výměny smartphonů; zatímco v roce 2015 byla průměrná doba používání jednoho modelu 21 měsíců, v roce 2020 už to bylo 29 měsíců. Tři roky podpory by tak podle Samsungu měly být dostatečné, byť on sám u svých vrcholových modelů nabízí podporu delší.

O návrhu Německa se bude na půdě EU jednat, avšak nepočítáme s tím, že by zákon o povinné podpoře smartphonů vešel v platnost dříve než za dva roky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. To bude mít Samsung co dělat, když nemají náhradní díly dostupné ani půl roku po uvedení na trh :D :D

    • A to konkrétně na co nemají náhradní díl? To že je nějaký výpadek je naprosto běžné. Samsung ale dotedka bez problému opravuje i letité S4…

  2. EU si může nařizovat co chce, ale jak mě donutí abych si ten mobil co rok nový nekoupil…..

  3. Je dobre, ze se snazi….pitomi priklad, sluchatka sony bez mala za 5 tis, dva az tri rokzy na trhu, pitoma mechanicka zavada na kloubu, nikdo to neni schopny opravit, ted se mi vratili z autorizovaneho servisu…a abych je sel vyhodit. Ach jo veci se maji opravovat a popripade reciklovat, na planete je skoro 8 milliard lidi a ta materialova spotreba je opravdu desiva…sorry jako , ale dobre oni….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).