Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Vývoj 5G sítí pokračuje: Huawei a DoCoMo při běžných podmínkách zrychlují na 3 Gb/s

Vývoj 5G sítí pokračuje: Huawei a DoCoMo při běžných podmínkách zrychlují na 3 Gb/s

Vývoj mobilního internetu postupuje kupředu mílovými kroky. Spolu se zdokonalováním technologie vrůstají i přenosové rychlosti, a zatímco se stále budují sítě 4G, probíhá již vývoj dalšího standardu označovaného jako 5G, jehož přenosové rychlosti by měly dosahovat až 20 Gb/s.

Na vývoji pracuje mnoho firem zároveň, a tak se nejspíše dočkáme několika různých řešení. To, na kterém pracuje například Nokia a Samsung, by však vyžadovalo vybudování úplně nové infrastruktury, což by znamenalo další obří investice.

Huawei, ve spojení s japonským operátorem NTT DoCoMo, se snaží přijít na způsob, jak využít stávající infrastrukturu k výrazně vyšším rychlostem. To se jim v posledním testu podařilo, když dosáhli maximální rychlosti stahování dat 3,6 Gb/s, přičemž průměrná rychlost činila 1,34 Gb/s. Dobrou zprávou je, že testování neprobíhalo v laboratoři, ale v reálném provozu ve frekvenčním pásmu pod 6 GHz.

Komerční nasazení sítí 5G se očekává okolo roku 2020, nicméně americký operátor Verizon naznačil, že by se standard mohl v omezené formě dostat k běžným uživatelům už okolo roku 2017, kdy by se zároveň na trhu měly objevit i první přístroje podporující právě sítě páté generace.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  Obávám se, že pro nás, je i 4G na roky dopředu „zbytečně rychlé“. Až operátoři nastaví rozumný FUP, tak teprve bude využití… stačilo by změnit všechny FUPy na SmartFUP, kdy by byli omezování opravdu jen stahovači, jinak neomezovat běžný provoz (HTTP/S).

 2. Wertigo (neregistrovaný)

  Viz kolega výše. Při dnešních FUP limitech je zrychlení naprosto irelevantní. Stejně tak,jako veškeré možnosti streamovaných služeb alá Spotify/Deezer atd.

  Smutné

  • uni (neregistrovaný)

   Viz T-Mobile „Tady vám dáváme se slevou Spotify, to jsme hodní. Super, předpokládám, že se to nepočítá do FUP. Počítá. Tak děkuji a na shledanou.“:)

 3. Lo-ki (neregistrovaný)

  Mám stejný názor…FUP je uplné zlo…kdyby jak říkáte bylo nastaveno na nějakou normální hodnotu třeba 30 GB tak se dá o něčem uvažovat. Jinak naprosto zbytečné zrychlení…

 4. thegrid (neregistrovaný)

  Jo pánové, naše jediná záchrana může být příští dražba frekvencí a slovenský výsledek = 4. operátor. Ale jestli dopadne, jako ta poslední v ČR, tak budeme mít 150MB FUP ještě za deset let. Jsme fakt 100let za opicema v mnohých věcech.

 5. čtenář (neregistrovaný)

  Je to smutný kolik lidí bere škrcení podle objemu dat – FUP jako samozřejmost, bez který to nejde. Nedovedu si představit takový typ omezování na mým připojení k internetu.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel