4,99″ fullHD AMOLED displej a osmijádrový Exynos 5 Octa: Výbava pro Galaxy S IV?

Samsung na lasvegaském veletrhu spotřební elektroniky CES 2013 nepředstavil žádné konkrétní zařízení z mobilní sféry, zato však odhalil několik klíčových komponentů, které se zřejmě stanou součástí prémiových produktů z modelové řady Galaxy. Prvním z nich je nový displej využívající technologie AMOLED s úhlopříčkou 4,99“. Panel se chlubí rozlišením 1080 x 1920 (fullHD) pixelů a hustotou 440 ppi. Jihokorejský gigant se tak může směle zařadit po bok ostaních výrobců, kteří chystají v letošním roce na trh vychrlit své nejlépe vybavené telefony s ultra jemným rozlišením. Další hardwarovou novinkou se stal osmijádrový procesor Exynos 5 Octa založený na architektuře ARM big.LITTLE, o kterém jsem vás již informovali v tomto článku. Nyní se však na povrch dostaly nové informace, které hovoří o použitém grafickém koprocesoru.

   

Samsung po třech letech upouští od GPU jednotek Mali a navrací se k implementaci grafických čipů řady PowerVR. Součastí čipsetu Exynos 5 Octa se tudíž stal grafický akcelerátor PowerVR SGX 544MP3, který se též ukrývá ve vnitřnostech všech nových iOS zařízeních. Z logiky věci tedy vyplývá, že zatím nepředstavený smartphone Galaxy S IV bude disponovat tím nejvykonnějším hardwarem, který je v současné době k dispozici. Jihokorejský výrobce chce zřejmě tímto krokem opět navýšit svůj náskok v boji s tvrdou konkurencí a udržet si tak post lídra v oblasti mobilních technologií. V redakci se proto již nyní těšíme na přímé srovnání s platformou od Qualcommu (Snapdragon 800) a samozřejmě i NVidie (Tegra 4).

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku