Domů » Bleskovky » 200 tisíc voltů v akci: Jak dopadne Lumia 925 při dobíjení bleskem? (video)

200 tisíc voltů v akci: Jak dopadne Lumia 925 při dobíjení bleskem? (video)

Blesk lze popsat jako velmi silný elektrostatický výboj, s kterým se nejčastěji setkáváme v průběhu letních bouřek. Jeho ohromující síla se může mnohým jevit jako děsivá, nicméně vědci z univerzity Southampton a inženýři z Nokie v něm vidí potencionál využitelný v mobilním odvětví. Jako prvním na světě se jim podařilo v laboratorních podmínkách využít blesk k dobíjení smartphonu. Testovacím objektem se stala Nokia Lumia 925 (recenze), kterou výzkumníci umístili do bezprostřední blízkosti transformátoru generujícího přes 200 tisíc voltů.

Vytvořený výboj pak posloužil jako zdroj elektrické energie pro bezdrátové dobíjení akumulátoru. Tento nezvyklý experiment měl za úkol poukázat na přirozenou sílu blesku a v něm skrytou energii. Celý tým věří, že to byl jeden z prvních kroků, který nám pomůže lépe pochopit tento přírodní jev, jenž naší společnost fascinuje po tisíce let. Pro lepší představu o průběhu celého experimentu doporučujeme shlédnout přiložené video.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

2 komentářů

 1. . (neregistrovaný)

  Netuším k čemu to je dobré. Sice zmínili napětí, ale když už se mluví o nabíjení, tak je důležitější spíš proud. A jelikož se telefon nerozletěl, předpokládám, že proud byl nižší než u klasické nabíječky.

  • Johny (neregistrovaný)

   Tak asi se dá předpokládat, že to tam nepustili hned pod plnou palbou :D Dobré to je k pochopení jak funguje blesk a k reklamě :D

   Využitím elektrické energie ze vzduchu a přenosem elektrické energie vzduchem byl třeba dost posedlý Nikola Tesla. Prý se mu to podařilo, ale byl zastaven, jak praví zlá konspirační teorie. Nokia, jak se zdá, jde v jeho šlépějích :D Od indukce ke kulovým bleskům :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).