TOPlist

Recenze Samsung Galaxy Note II: Dokonalý, ale ne pro každého

Samsung už loni reinkarnoval dotykové pero a přesvědčil uživatele, že tabletofony s velkým displejem mají smysl. Druhá generace jde ještě o kus dál a Samsung s ní opět boduje na plné čáře.

Pokud pominu Dell Streak mini, který lze považovat za průkopníka této kategorie, byl Galaxy Note prvním svého druhu a jeho příchod vyvolal bouřlivé diskuse a nečekaně velký zájem. Nemusíme chodit daleko, stačí se podívat pod recenzi zde na SmartManii. Model se nakonec prosadil natolik, že Samsung po roce přichází s nástupcem, který, jak už to bývá, je výkonnější, má větší displej, baterii a překvapivě “kompaktnější rozměry”.

  
Galaxy Note II je dostupný ve dvou barevných variantách – šedivé…

  
…a elegantní bílé

Klady (+)

– design a dílenské zpracování
– prostorný displej s úhlopříčkou 5,55″
– skvěle optimalizovaný Android 4.1 “Jelly Bean”
– množství bonusových aplikací a funkcí
– slušný fotoaparát a video
– vysoká výdrž

Zápory (-)

– není pro každého
– rozměry a hmotnost
– chudé základní balení
– plastová konstrukce
– některé aplikace jsou u nás nepoužitelné

Jaký tedy je? Hned v úvodu je potřeba říct, že Note II je opravdu velký a není to telefon pro ovládání jednou rukou. V nastavení sice najdete několik „fičur“, které vám ovládání zjednoduší, ale obě ruce bude potřebovat mnohem častěji než u zařízení standardní velikosti. Pokud máte o Note II zájem a nemáte zkušenosti alespoň s jeho předchůdcem, doporučuji si telefon vyzkoušet někde na prodejně, abyste se vyhnuli pozdějšímu zklamání. Note II zkrátka není pro každého, ale pokud větší rozměry překousnete, pravděpodobně s ním budete maximálně spokojeni. Navíc u této třídy zařízení výraznější velikost a vyšší hmotnost je nutné tolerovat, takové zkrátka tabletofony jsou.

- - -

Note II se dodává v krabičce, jejíž velikost kopíruje půdorys telefonu. Kromě zařízení v ní najdete adaptér cestovní nabíječky, USB kabel pro nabíjení a připojení k počítači, základní špuntová sluchátka s mikrofonem a panelem s tlačítky pro přijetí hovoru a ovládání hlasitosti. Výčet doplňuje poměrně obsáhlý manuál a záruční list. Nějaké další příslušenství jako paměťovou kartu, pouzdro nebo ochranou folii v balení nehledejte. Přiložená sluchátka jsou pouze průměrná a chybí jim zejména basy, pokud posloucháte hudbu často, budete je muset nahradit vlastními.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si Galaxy Note II můžete zakoupit.

Videopohled

Design a dílenské zpracování: Zaběhnutá klasika

Vzhled vychází z letošního úspěšného modelu Galaxy S III a nepřebral jej jen Note II, ale i další chytré telefony od Samsungu. Přední straně dominuje obrovský displej (5,55″), nad kterým je telefonní reproduktor, čidlo pro automatickou regulaci jasu a senzor přiblížení. V pravém horním rohu je přední 1,9 megapixelová kamera pro videohovory. Vlevo od mřížky reproduktoru je skrytá notifikační LED dioda a pod displejem je uprostřed hardwarové tlačítko Domů a po stranách softwarová tlačítka Menu a Zpět.

- - -

Boky telefonu tvoří plastový stříbrný rámeček, na jeho horní hraně najdeme sekundární mikrofon a 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Na levém boku je pouze kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti a na protější straně tlačítko Power. Na spodní hraně se nachází mikrofon a uprostřed microUSB konektor pro nabíjení, popřípadě připojení k počítači nebo příslušenství. Z pravého spodního rohu se vytahuje důležité příslušenství, tedy S Pen.

- - -

Celou zadní stranu Note II tvoří plastový odnímatelný kryt. V horní části najdeme čočku fotoaparátu, které sekunduje přisvětlovací dioda. Kromě loga výrobce a výdechu hlasitého reproduktoru už na lícové straně víc nenajdete. Po odejmutí krytu najdete na jeho rubu NFC anténu a získáte přístup k vyměnitelnému akumulátoru a slotům pro microSIM a microSD kartu.

- - -

Samsung Galaxy Note II je opravdu velké zařízení, jeho rozměry jsou 151,5 x 80,5 x 9,4 milimetrů a hmotnost dosahuje „přijatelných“ 180 gramů. Přesto, nebo možná právě pro zachování hmotnosti na snesitelné hodnotě, je telefon celý vyrobený z plastů a nutno dodat, že lesklých. Námi testované bílé provedení naštěstí otisky prstů skrývalo, ale u šedé varianty bych si tipnul, že otisky budou více vidět.

- - -

Odolnost zadního krytu proti poškrábání prověří až čas, zejména když při používání S Penu bude telefon často ležet na pevné podložce. Nebyli jsme první redakcí, kterou testovaný kousek prošel a kryt zatím nevykazoval výrazné stopy používání. Celkové zpracování je perfektní, telefon působí pevně, nevydává ani při promačkání žádné pazvuky.

- - -
Zadní kryt je, stejně jako u Galaxy S III, překvapivě pružný; srovnání s Apple iPhone 5

Hardware: Připravte se na poctivou porci výkonu

Srdcem tohoto obra je čtyřjádrový procesor z dílny Samsungu, Exynos 4412 s taktem 1,6 GHz na každé jádro, kterému sekundují grafický čip Mali-400 a 2 GB operační paměti. Na českém trhu se oficiálně prodává varianta s 16 GB vnitřní paměti, ze kterých je uživateli dostupných 9,8 GB. V zahraničí je dostupná také varianta s 32 GB vnitřní paměti a v budoucnu bude k dispozici také verze s pamětí 64 GB. Díky slotu pro microSD paměťové karty můžete úložiště dále rozšířit – podporovány jsou karty do kapacity 64 GB.

Telefonovat a používat mobilní data můžete v sítích GSM i 3G, další konektivitu zajišťuje Bluetooth 4.0, WiFi, USB Host, NFC a DLNA. Pro zaměření polohy je k dispozici A-GPS a také síť Glonass. Kvalita zvuku při telefonním hovoru je výborná, vše je čisté a hlasitost dostatečná. Na problémy si nestěžovala ani protější strana.

  
Galaxy Note II si vede skvěle i v benchmarcích

Co dělá tento telefon výjimečným, je 5,55 palcový Super AMOLED displej s rozlišením 1 280 x 720 bodů (HD). Díky použité technologii jsou barvy tradičně živější, ale Samsung se to snaží vykompenzovat nabídkou čtyř obrazových režimů, které najdete v nastavení. Displej má velmi jemný obraz s velkými pozorovacími úhly a jeho velikost přímo vybízí ke sledování filmů, hraní her, surfování na internetu nebo práci s dotykovým perem. To jsou činnosti, pro které je Note II jako stvořený. Velmi dobrá je také čitelnost na slunci. Na displeji mě překvapila jeho odolnost proti „zapatlání“. Nevím, jestli Samsung používá nějakou speciální vrstvu, ale na displeji jsou otisky prstů mnohem méně patrné než u jiných zařízení, které jsme testovali.

- - -

Baterie a výdrž: Jde příkladem

Energii dodává baterie s nadstandardní kapacitou 3 100 mAh a na výdrži je to znát. Za jeden pracovní den akumulátor neutaháte ani při opravdu silné zátěži. Při běžném provozu telefonu vydržela energie na víec než 48 hodin provozu, z toho byl 7 hodin rozsvícený displej. Při přehrávání HD videa (720p) se telefon začal hlásit o nabíječku až po úctyhodných 11 hodinách.

  

V praxi to znamená, že náročným uživatelům bude stačit připojit nabíječku každou noc, těm běžným potom každou druhou. Samotné nabíjení trvá přibližně 2,5 hodiny. To jsou všechno skvělé hodnoty s ohledem na výkon zařízení a velikost displeje. Výdrž navíc můžete prodloužit aktivací úsporného režimu, který najdete v nastavení. V tomto případě se deaktivují některé procesy, push notifikace či moduly – konfiguraci si v tomto případě můžete sami upravit.

  

Operační systém a výkon

Galaxy Note II je první zařízení z dílny Samsungu, které přichází na trh s nejnovější verzí operačního systému Android, konkrétně ve verzi 4.1.1 „Jelly Bean“. Jeho přítomnost poznáte jen podle služby Google Now a nové notifikační lišty, tedy novinek, které přišly právě s touto verzí Androidu. Jinak je celý systém převlečen do nadstavby TouchWiz. Samotný běh je plynulý a reakce jsou okamžité. Svůj podíl na tom má nekompromisní hardwarová výbava a zřejmě také „Project Butter“, který přináší plynulejší a rychlejší překreslování v Androidu 4.1. Výkonu je zkrátka na rozdávání, nakonec výsledky z benchmarků v minulé kapitole hovoří za vše.

   

V systému jsou přítomné základní aplikace od společnosti Google, ale nativní Kalendář nahradil Samsung aplikací S-plánovač, která s Google kalendářem bez problémů spolupracuje a má líbivější grafiku zapadající do prostředí telefonu. Pokud raději používáte oficiální kalendář, můžete si ho stáhnout z obchodu Play, kde byl nedávno uvolněn. Ze sociálních služeb zde najdete pouze Google+, další si budete muset doinstalovat.

  

Uživatelské prostředí TouchWiz

Nadstavba TouchWiz se na přístrojích Samsungu začala objevovat nejdříve na telefonech s Windows Mobile, kde byla snaha po nástupu iPhonu, omezit používání stylusu. Na operační systém Android se dostala až později. V každém případě v těchto dřevních dobách byla na obou platformách spíše k vzteku než k užitku. Ačkoli nejsem zastánce nadstaveb ani dnes, musím uznat, že vývoj TouchWiz urazil dlouhou cestu k použitelnosti. Pokud bych musel dát před čistým Androidem přednost nějaké nadstavbě, určitě by to bylo TouchWiz, protože uživateli přináší přidanou hodnotu v podobě některých nastavení, která v čistém systému nebo u konkurence budete marně hledat.

  

Na obrazovce zamknutého telefonu se zobrazuje aktuální datum a čas, k tomu si můžete nastavit, zda chcete ukazovat informace o počasí z vaší aktuální polohy. Ve spodní části najdete pětici ikon pro rychlý přístup k vybraným aplikacím. Zástupce a jejich pořadí lze změnit v nastavení. Na obrazovce zamčení najdete informace o případném zmeškaném hovoru nebo textové zprávě s možností rychlého přístupu k nim přejetím prstem. Stejným způsobem můžete také telefon v základním nastavení odemknout. Způsobů odemykání obrazovky si můžete nastavit celou řadu, už zmíněné přejetí, pohyb, obličej, obličej a hlas, znak, PIN nebo heslo. Šikovná je možnost povolit vyskakovací okno S-Note i na zamčeném displeji.

  

Na domovské obrazovce je dole pětice zástupců, čtyři vedou k často používaným aplikacím a můžete si je změnit, pátý vede do nabídky aplikací a nástrojů na plochu (widgety). Gestem pinch to zoom na domovské obrazovce se dostanete k nastavení počtu a pořadí ploch. Volit můžete od jedné do sedmi a kteroukoli nastavit jako domácí. Na plochy lze přidávat zástupce aplikací nebo jejich widgety. Pokud chcete vytvořit složku, nestačí přetáhnout ikony aplikací přes sebe, ale musíte pomocí nabídky kontextového tlačítka Menu složku vytvořit a pojmenovat a až potom do ní umístit zástupce aplikací.

 

Úpravou prošla také notifikační lišta, do které výrobce doplnil rychlé přepínače často používaných funkcí, jako je aktivace WiFi, mobilních dat, zámku automatického otočení displeje a dalších. Přepínačů je zde umístěno rovnou deset.

Nastavení

V Nastavení je několik nestandardních položek, které jsme mohli vidět už u Galaxy S III, ale některé jsou modifikované, rozšířené nebo úplně nové. Méně zkušení uživatelé určitě ocení možnost nastavit si režim domovské obrazovky na Základní nebo Snadný, ve kterém se na plochy umístí widgety s oblíbenými aplikacemi a nastavením, takže je není potřeba hledat složitě v menu telefonu. Toto nastavení se hodí také pro lidi se slabším zrakem, protože díky velkému displeji jsou ikony a popisky opravdu velké. Pokud by to nestačilo, lze si nastavit větší písmo a případně změnit styl jeho zobrazení.

Položka Režim blokování umožní vypnout oznamování některých událostí, jako jsou příchozí hovory, notifikace nebo budík. Zakázat lze také upozornění notifikační LED diodou. Máte také na výběr, zda má být režim aktivní stále nebo jen v určitou dobu a lze povolit kontakty, na které bude telefon upozorňovat i při aktivním režimu blokování.

  

V nabídce Zobrazit si zase nastavíte, na co vás má upozornit notifikační LED dioda. Aktivace kontextové stránky znamená, že se po vytažení dotykového pera, připojení sluchátek nebo doku, otevře nová plocha s nabídkou nejčastěji používaných aplikací pro danou činnost. Dále zde najdete již zmíněnou možnost nastavení čtyř barevných režimů displeje a také funkce Inteligentní otočení a Chytrý pohotovostní režim. První řídí automatické otáčení displeje podle polohy obličeje a zařízení, druhá nabídka aktivuje režim, kdy telefon hlídá, zda se díváte na displej a pokud ano, tak jej nezhasne ani po uplynutí nastaveného časového limitu. Obě funkce používají přední kameru, je tedy potřeba počítat s vyšší spotřebou energie a nižší spolehlivostí těchto nabídek při nízké úrovni okolního světla. Ve tmě bohužel nefungují vůbec.

Nabídku úsporného režimu vzhledem k vysoké kapacitě baterie asi nebude třeba příliš často využívat. Mnohem častější použití najde možnost Ovládání jednou rukou, která zmenší klávesnici a umožní ji posunout k levému nebo pravému okraji. Tato funkce je dostupná u klávesnice pro psaní textu, telefonních kláves, kalkulačky a při odemykání telefonu prostřednictvím znaku.

 

V nabídce Cloud najdete možnost nastavení synchronizace s Dropboxem, na kterém po registraci nebo přihlášení k vašemu účtu získáte podobně jako u Galaxy S III k základním 2 GB dalších 48 GB na dva roky jako bonus od Samsungu. Jsou zde informace o volném místě, možnost de/aktivovat synchronizaci obrázků a videa. Tu můžete povolit pouze prostřednictvím WiFi, což v případě, že na Dropboxu máte hodně obrázků vřele doporučuji, alespoň pro první synchronizaci náhledů. Jinak se připravte na to, že vaše měsíční FUP rychle vykrvácí.

 

V Nastavení najdeme také položku Pohyb, ve které lze aktivovat ovládání některých funkcí telefonu specifickými pohyby za pomoci gyroskopu. Nejvíc sem využíval Letmý pohled, kdy stačí rukou přejet nad uspaným zařízením a na displeji se na chvíli zobrazí čas, datum, stav baterie a počet zmeškaných hovorů a SMS. Šikovné je i Přímé volání, kdy telefon po přiložení k uchu automaticky vytočí kontakt, který máte na displeji (zprávu, kontaktní informace, detail protokolu o volání). Pro potřeby recenze jsem také často využil ukládání screenshotu obrazovky přejetím dlaní po displeji.

S-Pen: Užitečný pomocník se spoustou funkcí

S-Pen přidává Galaxy Note II na hodnotě a i díky němu se tenhle tabletofon poměrně dost odlišuje od konkurence. Vysouvá se z pravého spodního rohu a má půlkruhový průřez. Na jeho těle najdete zhruba v jedné třetině tlačítko, díky kterému můžete vyvolat další funkce. Note II umí detekovat vytažení S-Pen a nabídne vám kontextovou stránku s nabídkou šablon nebo uložených souborů aplikace S Note pro vytváření poznámek. Zároveň se ve spodní části plochy změní zástupci aplikací na ty, ve kterých nejčastěji používáte S Pen (zástupci se objeví také v notifikační liště).

Na displeji je kromě kapacitní vrstvy ještě další, která umí detekovat pero, aniž byste se s ním dotýkali plochy. Stačí se přiblížit na menší vzdálenost než 2 centimetry a na displeji se objeví bod, který signalizuje, kam s perem míříte. V momentě, kdy se objeví bod na displeji, je vypnuta kapacitní vrstva společně se všemi tlačítky pod displejem. Vy si díky tomu zařízení můžete přidržet bez obav, že něco zmáčknete nebo prstem nakreslíte. Poznámky lze perem přímo vytvářet, převádět ručně psaný text, zapisovat vzorce a výsledky vyhledat na internetu, vkládat různé objekty nebo hlasové poznámky.

  

  

Další aplikací určenou přímo pro S-Pen je Paper Artist. Do té lze importovat fotky z Galerie, případně skrze ni můžete pořídit vlastní a rovnou je prohnat bohatou nabídkou připravených filtrů. Výsledné obrázky vypadají jako velmi zdařilé kresby.

  

Pokud by vám tyto dva programy byly málo, je v telefonu ještě aplikace S-Suggest, která vám nabídne ke stažení další nástroje, jež si rozumí s S-Pen.

S-Pen ale nemusíte používat jen v připravených aplikacích, ovládat s ním lze celý systém. Na pero sice nereagují senzorová tlačítka pod displejem, ale Samsung pro tyto potřeby připravil Rychlé příkazy, které suplují nejen stisk těchto tlačítek. Podržením S-Pen na displeji se zmáčknutým tlačítkem pořídíte screenshot obrazovky, který můžete ihned upravovat, pokud se zmáčknutým tlačítkem 2x klepnete na displej, vyvoláte aplikaci S-Note. Těchto příkazů je více a najdete je v Nastavení S-Pen. Navíc je možné nadefinovat si příkazy vlastní, což je velmi praktické.

  

Dále je možné navolit, zda jste pravák nebo levák, zda se má při vytažení pera otevřít plovoucí okno S-Note, bez ohledu na to, kde se v systému nacházíte. Položka Majitel S-Pen slouží k upozornění, že odcházíte s telefonem bez vloženého pera. V praxi trvalo přibližně 10 kroků, než se Note II ozval, takže pokud budete mít tuto funkci aktivní, neměli byste S-Pen jen tak ztratit nebo někde zapomenout.

Multi-Window: Rozdělte si displej na dvě části

Další zajímavou novinkou, kterou Galaxy Note II přináší je funkce Multi-Window. Aktivuje se delším podržením tlačítka Zpět, kdy se na levé straně displeje zobrazí lišta s aplikacemi, které tuto funkci podporují. Pozici umístění těchto aplikací si můžete přetažením změnit na kteroukoli stranu.  Z této lišty si můžete na plochu vytáhnout dvě aplikace a pracovat s každou zvlášť v samostatném okně. Můžete měnit poměr velikosti oken a přepínat aplikace mezi okny.

  

Díky velikosti displeje je tato funkce skvěle použitelná. Po prvním spuštění je podporováno dvanáct aplikací, ale pokud si nainstalujete například Facebook, také se do seznamu integruje. Je tedy pravděpodobné, že počet aplikací podporující tuto funkci postupně poroste.

Fotoaparát a záznam videa

Samsung Galaxy Note II disponuje dvěma fotoaparáty. Ten na přední straně má rozlišení 1,9 Mpx a kromě videochatu, pořizování autoportrétů a odemykání telefonu jej k ničemu jinému nevyužijete. Hlavní kamera má rozlišení 8 Mpx, disponuje automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodou, a nabízí široké možnosti nastavení od běžných funkcí přes detekci obličejů a výběru nejlepších, sériové snímání a nastavení různých filtrů a efektů. Výsledné fotografie mají rozlišení 3 264 x 2 448 bodů (8 Mpx), tedy poměr stran 4 : 3. Pokud budete chtít poměr stran 16 : 9 budete se muset spokojit s rozlišením 3 264 x 1 836 bodů (6 Mpx).

  

  

Výsledná kvalita snímků je na velmi dobré úrovni. S nejlepšími fotomobily se Note II pochopitelně srovnávat nemůže, ale i tak podává velmi slušné výsledky. Nebál bych se s ním nafotit třeba dovolenou, na momenkty se také skvělé hodí. Za dobrého světla je kvalita nadprůměrná, barvy velice věrohodné a kresba pěkně ostrá. S ubývajícím světlem se ostrost trochu vytrácí a objevuje se šum; s tímto se ale ve větší míře potýkají všechna mobilní zařízení. Kromě klasických fotek můžete pořizovat i panoramatické snímky v rozlišení 4 944 x 1 024 px.

- - -

- - -
Další fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii

Velmi podobně je na tom Note II při pořizování videa. To zvládá nahrávat ve fullHD rozlišení (1 920 x 1080 bodů) při 30 snímcích za vteřinu. Překvapila nás rychlost přeostřování během záznamu, v tomto ohledu je optika skutečně rychlá a Note II se pro pořizování videa rozhodně hodí. Nahrávat nemusíte jen ve fullHD, je možné přepnout se na HD, WVGA či VGA.

K prohlížení pořízených fotografií a videa slouží aplikace Galerie. Tu systémovou nahradil Samsung vlastní, která umožňuje synchronizaci s Dropboxem a provázání s Google+ profilem. Fotografie můžete zobrazit podle Alb, času pořízení, GPS značky, identifikovaných tváří a oblíbených fotek. Vybrat si lze ze tří režimů prohlížení, ovšem krom základního jsou ostatní spíše efektní než efektivní. Pokud při prohlížení používáte S-Pen, tak se vám při přiblížení pera zobrazí větší náhled fotografie nebo videa.

  

Hudba a filmy, web

Pro přehrávání hudby připravil Samsung aplikaci Hudební přehrávač; ta umožňuje řadit skladby podle obvyklých kritérií, jako jsou alba, interpreti nebo složky. Podobně jako u Galaxy S III, i zde najdete kartu Hudební ráj, kde si můžete ve čtverci s maticí 5 x 5 vybírat skladby podle vaší nálady. K dispozici je ekvalizér s 12 přednastavenými profily a jedním pro vlastní nastavení.

  

Díky velké úhlopříčce a HD rozlišení je sledování filmů a videa velice pohodlné. Filmy můžete přehrát v základní aplikaci Videopřehrávač. Podporuje širokou škálu formátů – 3GP (MP4), WMV (ASF), AVI, FLV, MKV, WebM, kodeků (MPEG4, H.263, H.264, VC-1, DivX, WMV7, WMV8, WMV9, VP8) a mimo jiné také titulky. Když při přehrávání videa přiblížíte k ukazateli stopy S-Pen, ukáže se vám náhled scény v daném čase. Díky tomu se můžete v přehrávaném filmu lépe posouvat a snáze najdete požadované scény. Proti tomu, na co jsme od jiných výrobců zvyklí, lze aplikaci označit za povedenou a myslím si, že bude vyhovovat většině uživatelů. Přítomný je samozřejmě i YouTube klient, skrze který máte možnost sledovat třeba námi připravované videopohledy testovaných zařízení :-).

 

Pro brouzdání na internetu můžete využít jak výchozího systémového prohlížeče, tak také pokročilejšího Chrome. Oba dva jsou velmi svižné, podporují režim Multi-Window a na 5,55″ displeji je radost s nimi pracovat. Chrome nabízí o něco více funkcí, pokročilejší nastavení a přehlednější seznam otevřených záložek. Ani v jednom případě nechybí podpora synchronizace záložek s desktopovým Chrome.

  

Závěrečné hodnocení

Galaxy Note II je vynikající zařízení s nekompromisní hardwarovou výbavou, skvěle fungujícím dotykovým perem a nebojíme se, že by s ním Samsung neslavil úspěchy. Vždyť jen za první měsíc po uvedení na trh se jej prodalo přes tři miliony kusů.

Díky své velikosti ale není pro každého a ani „vychytávky“, které Samsung připravil, nevykompenzují velikost tabletofonu a tím stížené ovládání v některých situacích. Před nákupem vřele doporučuji osahat si Note II ve značkovém obchodě Samsungu či v prodejnách našich operátorů, abyste velikostí nebyli nepříjemně zaskočeni.

Konkurenci Note II v podstatě žádnou nemá. Snad jen svého předchůdce, který má v současné době příznivější cenu. Rozdíl v ceně se pohybuje mezi 3 až 4 tisíci korun, což není zanedbatelná částka. Současní majitelé první generace Galaxy Note zřejmě nemají příliš mnoho důvodů k přesedlání na „dvojku“, protože po uvolnění aktualizace na Jelly Bean by měl původní Note dostat celou řadu funkcí, kterými se nyní Note II pyšní. Sečteno a podtrženo, Galaxy Note II je skvělé zařízení s novým Androidem, výkonným hardware a nepřeberným množstvím bonusových funkcí, ale rozhodně není pro každého. A neměli bychom také zapomínat, že příští rok se na trhu objeví celá řada dalších tabletofonů s úhlopříčkou displeje nad pět palců, které navíc budou lákat na fullHD rozlišení.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku