TOPlist

ZTE Skate: Levný Android se slušnou výbavou (recenze)

ZTE uvádí na český trh nového Androida s velkým displejem, 800MHz procesorem a 5Mpx fotoaparátem, který je dostupný za sympatickou cenu. Jak obstál v našem testu?

Společnost ZTE vyrábí cenově dostupné telefony se slušnou hardwarovou výbavou a už v minulosti slavila úspěch s modelem Blade. Skate je jeho nástupcem, který se může pyšnit velkým displejem s úhlopříčkou 4,3″ a WVGA rozlišením, 5Mpx fotoaparátem a 800 MHz procesorem. Navíc v něm najdeme operační systém Android ve verzi 2.3.5. Nízká cena se ale někde musela projevit; dílenské zpracování není zcela ideální a celkově plastový design s lesklým zadním krytem nepůsobí příliš přitažlivě. ZTE není mezi výrobci elektroniky žádným nováčkem, v minulosti se však soustředila především na výrobu zařízení pro operátory, ale nyní zkouší štěstí také sama za sebe. Aktuálně se jedná se o pátého největšího výrobce mobilních telefonů na světě a patří mu 4,5 % tržního podílu. Podobně začínalo i HTC a určitě bude zajímavé sledovat, kam se ZTE (celý název je Zhong Xing Telecommunication Equipment Company Limited) v následujících letech dokáže posunout.

- -

ZTE Skate se v České republice prodává s 800MHz procesorem od Qualcommu (ARMv6), takže si musíme nechat zajít chuť na podporu Flashe ve webovém prohlížeči. V internetových diskuzích se objevily informace o variantě s 1GHz procesorem (ARMv7), která by se mohla dostat do prodeje v následujících měsících, nicméně o téhle verzi zatím nemáme žádné podrobnější informace a nepodařilo se nám získat ani oficiální potvrzení od výrobce, proto tuhle informaci berte s rezervou.

Klady

– čistý Android 2.3.5
– velký displej
– Wi-Fi a GPS
– cena 

Zápory

– pomalejší reakce, slabší procesor
– kvalita fotografií, VGA video
– plastový design

Obsah balení

V bíle krabičce kromě telefonu a podlouhlé baterie najdete adaptér cestovní nabíječky, který má trochu zvláštní tvar. Konektor pro připojení USB kabelu není pevnou součástí adaptéru, ale je z něj vyvedený zhruba pěticentimetrovým kablíkem. Cestovní adaptér je díky tomu dobře přenosný, ale zase je podstatně více náchylný na poškození.

- -

V balení dále najdeme pecková sluchátka. Kvalita zvuku je bohužel velmi nízká, skoro bych se až nebál použít označení „tragická“. Basy pro ně neexistují a většina uživatelů je velmi rychle nahradí za nějaká jiná. Použitelnost nezachrání ani plastové tlačítko s mikrofonem, díky kterému můžete sluchátka používat jako headset pro telefonování. Paměťovou kartu v balení nehledejte, tu si budete muset přikoupit a vzhledem k velikosti vnitřní paměti bych investici doporučoval příliš neoddalovat. Výbavu uzavírá tištěná uživatelská příručka v češtině, která uživatele na 80 stránkách seznámí se základním používáním zařízení a operačního systému Android.

- -

ZTE Skate je plastový telefon nepatrně větších rozměrů (125,9 x 67,8 x 11,35 mm), které jsou daní za 4,3″ displej. Tloušťka je přijatelná a celkově je telefon svými rozměry velice podobný modelu HTC HD7. Kvalita konstrukce je ale po poznání horší. Na všech stranách najdeme plasty, které do sebe sice dobře lícují, avšak Skate díky nim vypadá poměrně dost obyčejně. Na kráse mu nepřidávají ani vystouplá tlačítka pod displejem či lesklý zadní kryt. Při silnějším promačkání záda telefonu vydávají nepříjemný zvuk. Vzhled ZTE Skate je zkrátka dost obyčejný a nějaké designové prvky na těle nehledejme; vzhledem k ceně je to ale pochopitelné.

- - -

Přední straně kraluje 4,3″ displej s WVGA rozlišením (480 x 800 px), pod kterým jsou v proužku umístěna tři systémová tlačítka. Nejde o senzory, ale o poctivé hardwarové klávesy s přesným stiskem. Ve tmě u nich světelný senzor automaticky aktivuje bílé podsvícení. Klávesa Zpět navíc funguje jako signalizátor zmeškaných hovorů, zpráv, událostí a jiných upomínek. Rozbliká se i v případě, že je baterie vybitá, oranžovým svícením se signalizuje její nabíjení. Na nenápadně zkoseném okraji spodní hrany je umístěný otvor mikrofonu.

 - - -

Nad displejem najdeme telefonní reproduktor, proximity senzor a světelné čidlo. Uprostřed horní hrany se ukrývá 3,5mm výstup na sluchátka. Tlačítko Power se tentokrát schovalo na pravý okraj a kousek od něj se nachází microUSB konektor pro připojení napájecího kabelu. Levá hrana je osazena dvoutlačítkem pro regulaci hlasitosti.

- - -

Záda telefonu tvoří odnímatelný kryt, pod kterým je uložena baterie, slot na SIM kartu a slot na paměťovou kartu standardu microSDHC. Povrch krytu je dokonale lesklý a to samé platí pro boční hrany, takže se velice snadno umatlá. V horní části lehce vystupuje objektiv 5Mpx fotoaparátu, kterému dělá společnost přisvětlovací dioda.

- - -

Při odkládání telefonu je dobré dávat pozor, abyste si sklíčko fotoaparátu nepoškrábali. Své místo zde má také hlavní systémový reproduktor, jehož kvalita zpracování zvuku je poměrně dobrá a hlasitost je dostatečná. Využít jej můžete nejen při poslechu hudby či sledování filmů, ale i při hlasitém handsfree.

- - -
Srovnání s HTC HD7, Apple iPhone 4 a SE Xperia ray

- - -

ZTE Skate je vybavený 800MHz procesorem Qualcomm MSM7227T (ARMv6), kterému dělá společnost grafický akcelerátor Adreno 200. Rychlost telefonu bohužel někdy není úplně ideální a poznáte to už po prvním spuštění. Přechody mezi jednotlivými plochami nejsou úplně plynulé a to samé platí pro posouvání nabídky s programy. Doporučuji v nastavení vypnout animace, tím procesoru trochu ulehčíte. V tomto směru by si telefon rozhodně zasloužil lepší optimalizaci, na dříve testovaných telefonech se stejným čipsetem se výše popsané komplikace neobjevovaly.

- - -

Méně náročné hry běhají svižně (Angry Birds, Fruit Ninja…), ale u graficky náročnějších titulů se můžete setkat s drobnými lagy. U levnějších telefonů je zkrátka nutné počítat s kompromisy a tohle je jeden z nich. ZTE Skate nedosahoval nijak závratných výsledků ani v benchmarcích, o čemž se můžete přesvědčit z přiložených obrázků.

- - -
CF-Bench, Quadrant a SmartBench  2011

Operační systém má k dispozici 512 MB RAM, ze které je po prvním spuštění volných zhruba 338 MB. Stejnou velikost (512 MB) má i vnitřní paměť, z té je pro vaše data přístupných 150 MB. Další prostor získáte po vložení paměťové karty (až 32 GB), v zákadním balení ale žádnou nehledejte – budete si ji muset sami dokoupit. V systému oceníte přítomnost správce paměti, skrze kterého můžete nejen odinstalovávat aplikace, ale také ukončovat uspané programy na pozadí.

- - -

Baterie a výdrž

Telefon dostal do vínku 1 400mAh Li-Ion akumulátor, který má trochu nezvyklý podélný tvar. Při běžném používání, kdy jsem během dne provolal zhruba 25 minut, občas se připojil na internet, sledoval Twitter a měl jsem aktivní push notifikace, se telefon přihlásil o dobití po 30 hodinách. Podsvícení displeje jsem měl regulované automaticky a po celou dobu byl aktivní Wi-Fi modul, který nevypínám a při dostupnosti bezdrátových sítí si šetřím cenné MB u datového tarifu, protože FUP, to je prevít :-). V praxi to znamená, že je lepší telefon dobíjet každý den, ne že by nevydržel o něco déle, ale stejně byste druhý den museli hledat zdroj energie, takže metoda „večer dobít“ a ráno sundat z nabíječky, se mi u ZTE Skate osvědčila.

- - -

Provedl jsem test přehrávání XviD videa (rozlišení 624 x 352 px), které mi telefon při nastavení maximální úrovně jasu vydržel přehrávat 3 hodiny a 55 minut. Při nastavení polovičního jasu jsem se dostal na 5 hodin a 20 minut.

- - -

O zobrazování se stará 4,3″ LCD panel s WVGA rozlišením (480 x 800 px). Čitelnost na přímém slunci je dost špatná a nepomůže ani nastavení jasu na maximální hodnotu. Pozorovací úhly jsou dobré, ke zkreslení dochází až při pohledu mimo běžné natočení. Je škoda, že displej není krytý minerálním sklem, které je méně náchylné na poškrábání. Jak jsem již zmínil, podsvícení je možné regulovat ručně nebo jej svěřit do péče světelnému senzoru.

- - -

GPS navigace

Při testování GPS jsem nenarazil na žádné problémy, rychlost fixace byla vždy otázkou maximálně několika desítek vteřin, komplikace se neobjevily ani v hustší městské zástavbě. Při navigaci v automobilu jsem nezaznamenal žádné výpadky signálu, taktéž při průjezdu tunelem bylo následné zaměření pozice téměř okamžité. Telefon jsem používal také při geocachingu (c:geo) a běhání (RunKeeper) a vše opět fungovalo jako po másle, takže v tomto směru ZTE Skate nezklamal.

- -

Fotoaparát a záznam videa

5Mpx fotoaparát na zadní straně dokáže za ideálních světelných podmínek vykouzlit celkem slušné fotografie s věrnými barvami. Ale jakmile nemá dostatek světla, jde kvalita rapidně dolů. Při focení v noci je šum velmi výrazný a žádné oslnivé výsledky nečekejte ani od přisvětlovací diody. U některých fotografií se navíc uprostřed objevuje růžový flek (s tímhle problémem se už v minulosti potýkalo HTC). Maximální rozlišení, ve kterém lze snímky pořizovat, je 2560 x 1920 px.

- - -
Další snímky pořízené ZTE Skate najdete v naší galerii

- - -

V nastavení můžete upravit režim ostření (automaticky, nekonečno), expozici (+2 až -2), rozlišení (1 – 5 Mpx), sytost, kontrast, ostrost, úroveň komprese a ISO (automaticky, 100 – 800). Dále se nabízí několik režimů (černobíle, sépie, negativ) a vyvážení bílé barvy (automaticky, denní světlo, zářivka, zataženo). Vzhledem k ceně jsou výsledné fotky přijatelné.

To samé se ale nedá říci o záznamu videa, které můžete pořizovat maximálně ve VGA rozlišení (640 x 480 px). Kvalita je opravdu špatná a obraz často není plynulý, ostatně podívejte se sami na přiloženou ukázku. Video je možné dekódovat ve standardech MPEG4, H263 a H264, pro zvuk se nabízí AMRNB a AAC.

Vzhledem k tomu, že je v telefonu nahraný čistý Android 2.3.5, nelze očekávat, že by telefonní aplikace nabízela nějaké nadstandardní možnosti nebo možnost provázání se sociálními sítěmi. Prostředí je rozděleno do pěti záložek – klávesnice, historie hovorů, kontakty, oblíbené a skupiny. Přepínat se mezi nimi můžete skrze ikonky v horní liště. Vyhledávání v adresáři nefunguje úplně ideálně, pokud máte například uloženého kamaráda se jménem Čeněk a na klávesnici začnete psát “Cen…”, nedostanete žádný výsledek. Hledané jméno je vždy nutné zadávat s diakritikou. V seznamu kontaktů máte na pravém okraji k dispozici posouvátko, se kterým můžete snadno listovat mezi položkami v abecedním seznamu. Kontakty si můžete třídit do skupin, které lze spravovat právě přes poslední nabídku – skupiny. Kvalita hovoru je dostatečná a hlasitost také, při přepnutí do hlasitého handsfree si však dejte pozor, při nastavení maximální úrovně se z repráčku bude ozývat nepříjemné chrčení.

- -

Klient pro práci s SMS a MMS zobrazuje na výchozí obrazovce poslední přijaté zprávy. Kromě ikony a jména kontaktu vidíte v druhém řádku několik prvních slov z poslední přijaté zprávy. Vpravo jsou údaje o čase. Po rozkliknutí se zobrazí klasická konverzace, textoví smajlíci jsou nahrazování grafickými Androidy. Při psaní nové zprávy vidíte, kolik jste napsali znaků a do kolika zpráv bude váš text rozdělen. Ve zprávách můžete samozřejmě také vyhledávat. E-mailový klient podporuje POP3, IMAP a Exchange. U Androidu nesmí chybět klasický Gmail klient, který funguje na výbornou.

- -

Softwarová klávesnice

K softwarové klávesnici mám drobné výhrady. Jedná se opět o výchozí Androidí klávesnici, nicméně při psaní nebyla citlivost úplně ideální a občas jsem se nechtěně překlikl na úplně jiný znak, než jsem chtěl napsat. Pro vložení sekundárního symbolu (e – é, ě…) stačí na daném tlačítku chvíli přidržet prst a objeví se nabídka s dalšími znaky. Nicméně někdy se mi stávalo, že kurzor při výběru sám přeskočil na jiný znak. V portrait i landscape režimu se zobrazuje QWERTY klávesnice, pro rychlejší psaní se nabízí český slovník XT9, který bohužel napovídá slova včetně diakritiky. To je užitečné při psaní e-mailů, ale u SMS vám díky tomu rychle naroste počet znaků.

- - -

Webový prohlížeč

4,3″ WVGA displej se pro prohlížení webových stránek přímo nabízí a vejde se na něj dostatek informací. Browser nenabízí žádné nadstandardní funkce – je schopný otevřít až 8 stránek najednou, nabízí správce oblíbených a v nastavení jde upravit velikost textu, kódování, vybrat výchozí styl přiblížení a případně povolit/vypnout pluginy. Prohlížeč si pamatuje zadaná hesla a podporuje sdílení polohy, s RSS si však neporadí.

- - -

Na podporu Adobe Flash objektů si nechte zajít chuť. Flash Player není kvůli ARMv6 procesoru dostupný a v Marketu jej jednoduše neuvidíte. Samotné prohlížení webových stránek je svižné, i když u náročnějších prezentací už není posun obrazu úplně plynulý. Pro přibližování a oddalování obsahu můžete využít softwarových tlačítek nebo multidotykového gesta.

Závěrečné hodnocení

Na trhu je dostupná celá řada podobně vybavených telefonů, mnohdy i s lepší softwarovou optimalizací, takže to ZTE Skate mezi konkurencí nebude mít vůbec jednoduché. Jeho největší předností je velký displej s WVGA rozlišením a relativně nízká cena. Kdyby si v ZTE dali o něco větší práci s optimalizací systému, byl by Skate slušným lákadlem, ale bohužel právě v tomhle tkví jeho největší slabina. Příjemným překvapením je přítomnost relativně čerstvé verze Androidu 2.3.5, kterou zatím u svých telefonů nenabízí ani HTC.

ZTE Skate je smartphone, u kterého je potřeba počítat s několika kompromisy. Zasloužil by si nejen lepší optimalizaci, ale i kvalitnější fotoaparát. Na druhou stranu za stejnou cenu nový telefon s podobnými hardwarovými parametry neseženete. Bylo by prima, kdyby ZTE nabídlo aktualizaci, která by dokázala občasné pomalejší reakce vyřešit, ale oficiálně zatím nic přislíbeno nebylo.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku