Domů » Bleskovky » Zpátky do minulosti: Takhle se spekulovalo o tom, jak bude první iPhone vypadat

Zpátky do minulosti: Takhle se spekulovalo o tom, jak bude první iPhone vypadat

9. leden 2007 se zapsal do dějin komunikace jako den mobilní revoluce. Tehdy totiž Steve Jobs představil první generaci iPhonu. Premiéra tehdy vzbudila obrovské nadšení, které přiživovaly desítky různých spekulací a více či méně pravdivých úniků informací před oficiálním vydáním tohoto tajemného, ale celosvětově očekávaného zařízení. Některé se reálné podobě iPhonu přiblížily celkem přesvědčivě, jiné koncepty a návrhy se vydaly směrem úplně odlišným od reality.


Povedený koncept iPhonu s výsuvnou klávesnicí

  

Bylo to vcelku pochopitelné, iPhone vykročil na cestu v té době dosud nevídanou. Šlo o naprosto revoluční, celodotykové ovládání telefonu prstem. Vzpomeňte si na modely, které se tenkrát prodávaly – byly to různé telefony s flipovým mechanizmem, komunikátory s Windows Mobile, zařizení s klasickou klávesnicí s uspořádáním 3 x 4 a další. Atypickým zástupcem té doby byly telefony BlackBerry s plnou QWERTY klávesnicí. Proto není divu, kolik se před samotným představením iPhonu objevilo různých tipů, jak toto zařízení bude vypadat.

 
iPhone s flipovou konstrukcí? Ale kdeže

Když se nyní na obrázky díváme s odstupem času, je zřejmé, že ani jeden ze spekulovaných se reálnému zařízení nedokázal přiblížit a výsledná podoba produktu byla nakonec úplně odlišná. Nejblíže k němu měl horní díl prvního modelu. To se ale rozhodně nedá říci o spekulované podobě letošního iPhone 6 – tady se první fotografie s údajnou podobou objevila už na konci března, a její pravost se po oficiální premiéře potvrdila.

Ivan Stloukal

14 komentářů

 1. jirka.s (neregistrovaný)

  Já v té době měl dávno Nokii se symbianem která zvládla skoro všechno co ios s rozdílem deseti tisíc Kč

  • Njn, jak ale vidíš na současném stavu, Nokia prodaná, iOS na výsluní. Takže cena očividně nebyla překážkou.

  • Jirko – Technology by itself is NOT enough. Tuhle větu si přelož a dobře zapamatuj. A potom, „jak“ je někdy víc než „co“…

  • DaveXX (neregistrovaný)

   Hmmm….na vyslni??? Treba sa zaujimat asi viac o statistiky…v roku 2011/2012 mal ios cca 18% podiel, dnes je to 10%….niesom si isty či slovo vyslnie je to spravne. A čo sa týka nokie tak mobilna divizia je predana to je pravda, ale nokia here čo sa týka lokalizačných služieb a nokia solutions network je divizio čisto nokie. Nokia bude aj nadalej vyrabat mobily ked skonci dohoda s microsoftom o použivani mena. Už je potom otazne či to bude pod značkou nokia alebo Here

  • DaveXX (neregistrovaný): Symbian-na hranici statistické chyby. Proti tomu je 10% podílu na světelné roky daleko:) Je to druhý největší mobilní OS. Tvou „tvrdou“:) matematikou je na výslunní jen Android, pravda.

   Nicméně, pokud odhlédneš od podílu (který není až tak zásadní), dojdou ti i jiné souvislosti:)

   Ad Nokia, možná je čas na návrat Jolly?:)

  • Johny (neregistrovaný)

   Jo myslíš ty první 4 měsíce, kdy v čechách nešlo provázat iPhone s iTunes? Protože jinak to je pěkná kravina. Ale namlouvat si to můžeš, v tom ti těžko někdo zabrání.

 2. Zdenek (neregistrovaný)

  Tak prvni s celodotykovym ovladanim byl Samsung F700 (myslim), predstaven na Cebitu 2004. Bohuzel na tu dobu mu chybel chtrejsi operacni system, ale uz v te dobe jsem ho moc chtel a bylo to uzasny.

  • Davexx (neregistrovaný)

   Si sa asi pomýlil, lebo F700 ka je rok 2007. V roku 2003 Nokia predstavila model so symbianom a stylusom a dotykovým displejom. Bol to model Nokia 7710, komerčneho predaja sa nejak nedočkal lebo v nokii tvrdili že trh nieje nato vstavaný ani pripravený. Ten model bol aj vo filme , kto huli ten umi….Každopadne uznavam apple za to že to bol prvý model na svete, ktorý mal kapacitný displej..

  • Johny (neregistrovaný)

   Přesně tak. I F700 měl resistivní display, což je bylo naprosto frustrující používat! Tady nejde o to, že iPhone měl první dotykovej displej, ale měl první dotykovej displej, co fungoval.

 3. Jůzr (neregistrovaný)

  Tak tedy nevím. Tou dobou jsem měl celodotkový T-Mobile MDA2. Klavesnicový HTC Universal, Vario a Kaiser jsem měl až později (a i nyní bych něco jako Univerzal velmi ocenil).

  „Revoluce“ tedy byla jen v zavedení nepřesného dotykového displeje a uživatelského rozhraní, kterému taková nepřesnost nevadila – což pro běžné BFU bylo úžasným počinem. Dostali (oproti PocketPC) velmi zjednodušený a omezený systém, který ale zvládal ovládat kdejaká lama.

  Revoluce zkrátka byla v geniální myšlence, že počítač v telefonu nevyužijí jen geekové, ale i lamy, které tvoří drtivou většinu trhu a populace.

  Ale pro lidi, kteří dávno před iPhone již měli MDA1 a MDA2 a ještě před tím nějaký ten iPAQ či Jornadu a k tomu mobil jako modem, pro ty to žádná převratná novinka nebyla. Nebyla to pro ně použitelná novinka vůbec, protože iPhonem by se nenapojili na exchange, nenainstalovali by si VNC ani SSH, atd…

  • Nějaké PPC, VNC, SSH….koho to z miliard lidí zajímá?:) Pro ně byl iPhone, jakožto nástupce např. Tlačítkové Noékie + iPodu skutečně revolučním počinem.

   A jak jistě dojde i tobě, revoluce se nedělají v kroužku v garáži (uživatelé PPC), ale davem na ulici (uživatelé tehdejších MT a MP3manů).

  • UNI: Však on má pravdu, BFU chtěli jednoduchost a tu s iPhonem dostali, byť displeje byly nepřesnější a systém jednoduší i pro pro lamy. Taky bych někdy PPC či tehdejší MDA v dnešním světě HW a SW uvítal.

  • Samsung Note

  • Spis přemýšlím o BB Passport. Chtěl bych nějaký hiend s qwerty.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).