Domů » Bleskovky » Zlatý důl: Komponenty hodinek Apple Watch přijdou jen na 84 dolarů

Zlatý důl: Komponenty hodinek Apple Watch přijdou jen na 84 dolarů

Chytré hodinky Apple Watch se začaly prodávat teprve 24. dubna, ale již si stačily získat mnoho příznivců a odpůrců. Kromě kritizované nízké výdrže se lidem nelíbí také poměrně vysoká cena. Základní model Watch Sport v menší 38mm verzi stojí 399 euro (cca 11 000 Kč s DPH), na nejdražší verzi Apple Watch Edition si musíte připravit částku přesahujicí 500 000 Kč.

 

Netrvalo dlouho a hned několik zahraničních webů se pustilo do rozebrání hodinek a následné identifikaci použitých komponent. Podle toho bylo poté možné stanovit náklady na tyto komponenty. Po jejich sečtení se cena materiálu potřebného na výrobu hodinek Apple Watch Sport vyšplhala na necelých 84 dolarů (zhruba 2 100 Kč).

 

Nejdražším prvkem je displej a dotyková plocha, která stojí téměř čtvrtinu celé částky. Hodinky používají procesor vyvinutý přímo Applem, jehož cena je odhadována na 10 dolarů. Operační paměť s kapacitou 512 MB a 8GB vnitřní úložiště vyhází zhruba na 7 dolarů.

 

Po tomto zjištění si jistě říkáte, jak je možné, že je konečná prodejní cena tak vysoko. Je ovšem třeba si uvědomit několik důležitých faktů. V částce 84 dolarů totiž nejsou zahrnuté náklady na vývoj a distribuci. Především vývoj byl nejspíše velmi nákladný. Potom je také nutné brát ceny komponent z rezervou. Například odhadnutá cena procesoru se může zásadně lišit, protože tento konkrétní čip nelze samostatně koupit.

Videorecenze Apple Watch

Tento fakt potvrdil i sám Tim Cook, který uvedl, že má Apple na hodinkách Watch nižší marži než je firemní průměr. S neustálým vývojem a zvyšování efektivity výroby bude ovšem marže narůstat, takže rozhodně nemusíte Apple litovat.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

7 komentářů

 1. Nemyslíš? Zaplatíš.

  • Kolik myslíš, že stojí komponenty takový Samsung, který je většině ani nemusí nakupovat:)

  • Jan (neregistrovaný)

   No ale ake su zase naklady na Lumie v porovnani s predajnou cenou :) Podla niektorych ludi by takto mali fungovat vsetci :-)

  • Bary (neregistrovaný)

   Když je nemusí kupovat tak jsou zadarmo?

   Jinak se tady rozebírá cena Apple Watch a ne Samsungu.

  • Bary (neregistrovaný): Nepochopil jsem logiku co stojí Samsung (tedy myšleno, že si je sám vyrábí a ušetří na sobě marži) = zadarmo:)

  • Matek1 (neregistrovaný)

   Apple zaraba na tom najviac. To je jasne.

   Ale ľudia myslite aj na vývoj, montaz atd.

 2. tomas (neregistrovaný)

  MCBP

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).