Domů » Články » Živé srovnání: V čem se liší HTC Touch Diamond a T-Mobile MDA Compact IV?

Živé srovnání: V čem se liší HTC Touch Diamond a T-Mobile MDA Compact IV?

T-Mobile MDA Compact vs. HTC Touch DiamondKromě HTC Touch Diamonda, kterého již druhým týdnem testuji, se mi do rukou dostal také předprodukční vzorek jeho verze brandované T-Mobilem, za jehož výrobou také stojí tchajwanská společnost HTC; T-Mobile svou verzi začne prodávat v červenci pod názvem MDA Compact IV. Hardwarově jde o zcela stejné telefony, T-Mobile naštěstí žádné funkce neblokuje (dříve jsme se u některých novinek pod jeho křídly setkali například s chybějící podporou Wi-Fi) a subjektivně na mě verze od T-Mobile působí o něco lépe, ale o tom si blíže povíme až v dalších odstavcích.

Největší změny najdeme v designu, zatímco klasický Diamond se nese v duchu ostřejších hran, Compact IV má rohy i boky pěkně zakulacené a díky tomu se mnohem pohodlněji drží v rukou. Rozmístění ovládacích prvků na přední straně je mírně odlišné, zatímco Diamond má v horní řade klávesy Domů a Zpět, Compact IV je schoval až do spodní řady. Pod jemným VGA displejem s úhlopříčkou 2.8 palce najdeme kvarteto tlačítek + čtyřsměrový joystick s možností potvrzování. Zajímavostí u joysticku je, že v některých aplikacích (Internet Explorer, Album) můžete jednoduchým kroužením prstu po jeho obvodu zoomovat, o této funkci jsem původně nevěděl, občas se opravdu vyplatí pročíst i ten uživatelský manuál :-) . Je ale škoda, že „virtuální“ kolečko nefunguje například v systémových nabídkách, je zde sice TouchFLO se kterým je skrolování také poměrně snadné, ale tento systém ovládání by také nebyl k zahození.

- -

Boční hrany obou telefonů jsou rovněž stejně osazeny, na levém boku najdeme pouze dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, na spodní straně miniUSB konektor (USB 2.0), otvor mikrofonu a zdířku pro stylus. Ten je magnetický, u Compacta IV je zakončený klasickou napůl zaoblenou hlavičkou, u Diamonda seseknutým trojúhelníkem, stylusy tedy rozhodně nelze zaměnit. Magnetický stylus s sebou přináší několik výhod, pokud jej vytáhnete, když je displej vypnutý, dojde k jeho aktivaci. Pokud jej vytáhnete během telefonního hovoru, automaticky se spustí program Poznámky, abyste si mohli k případnému hovoru přidat informaci, jednoduché ale účelné. Pravá hrana nenabízí vůbec žádné tlačítko, postrádám zde zejména klávesu pro přístup k fotoaparátu, ale tu výrobce jednoduše vynechal. Na horní straně najdeme jen tlačítko Power pro zapnutí telefonu a aktivaci/vypnutí displeje. U Compactu IV do této hrany zasahuje černá linka ze zadního krytu.

- -

Zadní kryt se liší dost výrazně, zatímco přední strana je u obou telefonů leskle černá, zadní je u Compactu IV šedivá, pouze je zde již zmíněný černý proužek táhnoucí se zhruba od poloviny krytu přes čočku fotoaparátu až k horní straně. Verze od T-Mobile má kryt pěkně rovný, telefon se tedy na stole nikterak neviklá, což rozhodně nemohu napsat o původní HTC verzi. Tam je zadní strana opět černá a velice lesklá, je tvořena různě vystouplými trojúhelníky, kvůli kterým se telefon na stole trochu houpe, a byť jsou výstupky trojúhelníků nenápadné, počítejte s tím, že se vám velice rychle poškrábají, což na lesklém krytu rychle vynikne. Pokud přemýšlíte nad tím, zda je možné kryt z Compactu IV zaměnit s Diamondem, tak díky nepatrně větším rozměrům T-Mobile verze to opravdu možné není. Compact IV je na délku o 2 mm delší, a mohou za to právě ty zaoblené hrany. Rozměry Diamonda tedy jsou 102 x 51 x 11.5 mm, rozměry Compactu IV pak 104 x 52 x 11.5 mm , Diamond váží 110 gramů, verze od T-Mobilu je o 9 gramů lehčí).

- -

- -

Předprodukční vzorek od T-Mobilu obsahuje 128 MB RAM modul, prodejní verze Diamondu ale disponuje 192 MB RAM, nicméně u finální verze Compactu IV bychom také měli najít 192 MB RAM, i když ono je to celkově s tou operační pamětí trochu kontroverzní. Přímo v Informacích o zařízení v Diamondu se dozvíme, že je zde skutečně 192 MB modul operační paměti RAM, ve správě paměti (Memory) se zobrazuje u položky Total program hodnota 113 MB, což odpovídá 128 MB čipu. Na Xda-developers se kolem tohoto tématu rozhořela poměrně velká diskuze; někdo tvrdí, že jde pouze o marketingový tah (čemuž opravdu nevěřím), a proto se přikláním k jedné z dalších variant. Skrytých 64 MB RAM prý může být vyhrazeno pro Operu a další systémové funkce, pro TouchFLO 3D to ale rozhodně není, jelikož to si cenné MB ukrádá z té viditelné programové paměti. Druhá možnost mi přijde jako nejpravděpodobnější, 64 MB je vyhrazeno pro grafický čip Qualcommu, který ji používá ke zpracování grafiky.

-
Základní obrazovka; kontakty (zleva Diamond, Compact IV)

Výkon obou telefonů je srovnatelný, pro lepší představu přikládám výsledky z programu SPB Benchmark, nelze je ale brát jako zcela směrodatné, jelikož aktuální verze Benchmarku je přece jenom už nějaký ten pátek na světě, navíc bylo kvůli zasekávání nutné vynechat test Wordu a Internet Exploreru. Pokud si necháte aktivní TouchFLO 3D prostředí, počítejte s tím, že si z operační paměti ukradne minimálně 20 MB RAM, i když výrobce slibuje, že u dalších verzí ROM bude správa paměti lépe vyřešena. O rychlosti systému jsem se podrobně rozepisoval už v preview, které si můžete přečíst zde.

Výsledky naměřené v programu SPB Benchmark 1.6
-

Co se týče softwaru, T-Mobile svou ROM opět zcela upravil do růžových barev, zde na mě tedy rozhodně lépe působí originální tmavé HTC TouchFLO 3D, než přebarvené růžové. Barevné kombinace si můžete porovnat na přiložených screenshotech. Oba dva telefony obsahují přímo v ROM internetový prohlížeč Opera Mobile 9.5, u Diamondu je laděný do černých barev a při spuštění se objeví logo HTC, u Compactu IV je prohlížeč pojmenován jako webNwalk a při spouštění vás přivítá logo T-Mobile. Zajímavé je, že u T-Mobile ROM se používá jemnější zobrazení ikonek, na jeden řádek se vedle sebe snadno vejdou 4 položky, zatímco u HTC klasické tři. Ikonky v programech a nastavení jsou tedy u Compactu IV menší, je ale možné, že se jedná jen o nastavení v předprodukční verzi ROM a ve finální to může být jinak.

-
Hardwarové parametry; velikosti ikon (zleva Diamond, Compact IV)

 

- -

U obou komunikátorů je možné využívat funkcí pohybového senzoru, a to jak v internetovém prohlížeči, tak i v programu Album (správce fotografií). Diamond navíc obsahuje hru Teeter, ve které musíte nakláněním telefonu dostat kuličku do správné jamky, tahle hra je neskutečně zábavná a proto mě zklamalo, že jsem ji u Compactu IV nenašel. Doufám, že se s ní ve finální T-Mobile ROM setkáme, a pokud ne, je možné si Teetera stáhnout z xda-developers a jak jsem se sám přesvědčil, hra na Compactu IV bez problémů funguje.

- -
MDA Compact IV a E-TEN glofiish M750; rozdílné velikosti ikon

Výdrž je rovněž shodná, oba modely jsou vybaveny 900mAh Li-Ion baterií, která při běžném používání zajistí provoz zhruba na dva dny. V diskuzích se často objevují příspěvky, že je Diamonda nutné nabíjet každých 10 hodin, já jsem se s tím nesetkal, nicméně velkým žroutem energie je světlocitlivý senzor, který reguluje podsvícení displeje automaticky podle okolí. Pokud tedy budete s telefonem pracovat převážně venku na sluníčku, v systému se automaticky nastaví nejvyšší hodnota svítivosti, a to se samozřejmě negativně podepíše na celkové výdrži. Je pravda, že displej je takto poměrně dobře čitelný, ale já jsem raději zvolil manuální nastavení podsvícení, čímž se výdrž na jedno nabití znatelně zlepšila. Pokud se rozhodnete nepoužívat TouchFLO 3D prostředí, můžete si na klasickou obrazovku Dnes umístit třeba plugin pro regulaci podsvícení, a pak není nutné se vůbec přepínat do nastavení.

-
Přehrávač hudby; počasí (zleva Diamond, Compact IV)

Stručně si ještě zrekapitulujeme hardwarové parametry, u obou modelů najdeme poslední verze systému Windows Mobile 6.1 Professional, dotykový VGA displej s úhlopříčkou 2,8 palce, 528 MHz procesor od Qualcommu, 192 MB RAM, 256 MB ROM a 4 GB vnitřní paměť (v reálu je dostupných 3800 MB), na slot pro paměťové karty si nechte zajít chuť, ten se sem prostě nevešel. Dále je k dispozici tribandový GSM modul (EDGE, GPRS třídy 10), UMTS/HSDPA/HSUPA (sítě třetí generace), Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 (EDR, A2DP), 20 kanálová GPS (Qualcomm), 3.2MPx fotoaparát bez přisvětlovací diody a přední VGA kamerka pro videohovory.

- -

Srovnání fotoaparátů
Rozhodl jsem se porovnat fotografie z Compactu IV a Diamondu (3.2MPx) s 5MPx fotoaparátem Sony Ericssonu K850i, zde jsou výsledky.

Zleva T-Mobile MDA Compact IV, HTC Touch Diamond, Sony Ericsson K850i (zmenšeno na 600×800px)
- - -

- - -

- - -

- - -

- - -

Diamonda i Compacta IV jsem zkoušel upravovat pomocí nejrůznějších tweaků v registrech, které chod výrazně zrychlí. Rovněž mi vadila chybějící možnost, jak skrýt kontakty na SIM kartě nebo vypnout threadované SMS (klasický WM styl mi vyhovuje mnohem víc). Všechny tyto úpravy najdete na SmartWiki.cz, stránku pro Diamonda navíc neustále doplňujeme :-) .
Zatímco HTC Touch Diamond je již v prodeji za cenu okolo 12 000,- Kč s DPH, Compact IV v barvách T-Mobilu přifrčí na trh až polovině července. Podle serveru MobilMania.cz se u nás Compact IV bude prodávat za základní nedotovanou cenu 13 499,- Kč, v základním balení toho ale najdeme o poznání více, než u klasické HTC verze. T-Mobile totiž k telefonu přidá látkové pouzdro, držák do automobilu, auto-nabíječku a navigační software TomTom (zatím nevíme, zda ve verzi 6 nebo 7) s mapami České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Moskvy a St. Petersburgu.

Za zapůjčení HTC Touch Diamondu děkuji internetovému obchodu PalmPC.cz.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

15 komentářů

 1. Pro 1.Anonym: Rekl bych, ze by do MDAcka mela normalne jit prehrat ROMka z Diamonda a kdyz ne, tak kluci z XDA to vyresi

 2. ty menší ikonky sou docela pěkný, neviš jak bych jich mohl docílit ja nimým zařízení? předpokládám že jse o editaci registrů

 3. Gsen jsem teď zkoušel (mimochodem, díky za tip, zajímavý program), a funguje, jak na Diamondu, tak i na Compactu IV. Je to celkem zajímavá aplikace, stačí například do konzole napsat…
  #window(Today)
  …a hned funguje automatická rotace Today obrazovky (TouchFLO 3D mám vypnuté).

 4. uiqjirka: Vždyť to píšu přímo v článku, mám předprodukční verzi Compacta IV, a u finální by to mělo být stejné jako u Diamondu, tedy 192 MB RAM. Server CoolSmartphone měl například kdysi předprodukční verzi Diamondu (nebrandovaného), a tam bylo také 128 MB RAM. Ale jinak, se zapnutým TouchFLO 3D pluginem není problém dostat se na 10 MB volné RAM u obou modelů.

 5. ano, stačí přehrát OS na nebrandovaný (např. od HTC nebo neoficiální) a měly by všechny neduhy od T-Mobile zmizet

 6. Chtěl bych se zeptat na váš názor jestli je lepší počkat na českou verzi nebo vzít anglickou. Zajímá mě to třeba jestli nebude potom větší problém s českou romkou než anglickou. Dík za názor.

 7. přehrát se dá docela snadno, stačí pouze spustit setup, proklikat se tabulkama a pak si zajít na kafíčko.
  čeština se může dostat do jakéhokoliv zařízení, buď ve formě doinstalování nebo přehrátím OS na českou verzi.

 8. táto dioda tu je zapracovaná tak že svieti kruh okolo stredového tlačidla dole. to čo je hore vedľa reproduktoru je čidlo na automatické podsvietenie

 9. to záleží od toho na aký narazíš. ale nieje to jedno? flashnúť najnovší nieje problém

 10. z xda-developers. nájdeš tam väčšinou pár hodín po vydaní aj komentáre či sa rom vydarila čo opravila čo naopak na nej nejde alebo ide horšie.

 11. Ve světě jej T-Mobile začal prodávat před několika dny, v ČR by to snad mělo také ještě tento měsíc.

 12. No nevím,paní na ifolince strašila s měsícem září,prej testujou

 13. Ano, při přeinstalování ROM z Diamonda na Compacta IV o záruku přijdeš.

 14. Pěkný článek i s odstupem času! Zejména Benchm. srovnání je vždy cenné. Autor však mohl jít hlouběji: Proč jsou (tak) odlišné hmotnosti, Benchm. výsledky grafiky, barevné podání fotek? Rozdíl je i v možnosti přiřazení funkcí HW tlačítkům: Diamond jedno tlačítko, MDA IV žádné. Možnost přiřadit funkce třeba všem tlačítkům nebyla(?) uvedena ani ve velmi užitečných přehledech na tomto webu. Možná by se srovnání mohlo aktualizovat a doplnit o HTC 3G,které je téměř stejné a nikde o něm nic moc není. Proč to vše? Protože stále hledají noví zájemci, který přístroj si pořídit! Zvláště chudáci zvyklí na původní filozofii použití MDA, které dnes výrobci nutí přeučit se na iPhonemánii (za chvíli nebudou stylusy a následně ani PC Office).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).