Živá voda pro hodinky s Wear OS: Snapdragon W5+ Gen 1 zvyšuje výkon a snižuje spotřebu

Snapdragon 2

Výkonnější, efektivnější, menší a bohatší na funkce – takto Qualcomm popisuje svůj nejnovější čip Snapdragon W5+ Gen 1 určený do chytrých hodinek. A není daleko od pravdy, neboť novinka oproti dosavadnímu Snapdragonu 4100+ přináší spousty zásadních vylepšení, která majitelé budoucích chytrých hodinek s Wear OS skutečně poznají.

Snapdragon 1

Velké zlepšení Snapdragonu W5+ Gen 1 má na svědomí výrobní proces. Zatímco Snapdragon 4100+ byl vyráběn vousatým 12nm procesem, nový čip přesedlává na moderní 4nm, čímž dorovnává vlajkové čipsety pro smartphony a přenosné počítače. Díky tomu se čipset může pochlubit o 30 procent menší fyzickou velikostí, o polovinu nižší spotřebou a dvojnásobným výkonem, a to i přesto, že procesorová jednotka nedoznala žádných změn – stále ji tvoří čtveřice jader Cortex-A53. Modernější je alespoň grafický čip A702 GPU s taktem 1 GHz, který nahrazuje A504 s taktem 320 MHz.

Významného posunu kupředu doznal koprocesor AON starající se o nízkonapěťové aktivity na pozadí. Je vyroben 22nm procesem na úsporném jádru Cortex-M55 a dokáže za účelem úspory energie samostatně obstarat některé základní funkce, jako jsou přehrávání audia, zasílání notifikací, a dokonce i bezdrátovou komunikaci skrze Bluetooth a Wi-Fi. Tento koprocesor najdeme pouze ve Snapdragonu W5+ Gen 1, ale existovat bude ještě varianta W5 Gen 1 bez něj, která bude vhodná do jednodušších hodinek například pro děti nebo do zdravotnických zařízení.

Qualcomm spolupracuje se společnostmi Compel a Pegatron na tvorbě referenčního návrhu hodinek, na jehož základě by mohly zavedené značky vymýšlet své nové hodinky rychleji. Firma slibuje, že na cestě je 25 nových modelů smartwatch s tímto čipem, mezi nimi i Oppo Watch 3, které mají být představené příští měsíc.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku