Domů » Bleskovky » Zemi zasáhne zbytek čínské rakety. Neví se, kam přesně dopadne

Zemi zasáhne zbytek čínské rakety. Neví se, kam přesně dopadne

Vesmírný program nemají jen tradiční velmoci jako Spojené státy či Rusko, ale také relativně noví geopolitičtí hráči jako Evropská unie, Indie nebo Čína. Právě poslední jmenovaný ve svých vesmírných aktivitách nepolevuje a absenci zkušeností dohání urputnou snahou. Právě nedostatek zkušeností může za potíže, které nyní naši planetu čekají.

jumpstory rocket satelite satelit raketa 2
Čína vypustila do vesmíru raketu Dlouhý pochod 5B, nyní se vrací zpátky

Když Čína vypustila na oběžnou dráhu raketu s názvem Dlouhý pochod 5B, jež do vesmíru vynesla první modul pro chystanou vesmírnou stanici, patrně vůbec netušila, jaké problémy tím (znovu) způsobí. Několikatunová raketa má namířeno opět k Zemi, kde by za normálních okolností měla shořet. Vzhledem k velikosti objektu (hovoří se o 22 tunách) je nicméně velmi nepravděpodobné, že by zbytky rakety shořely v atmosféře. Na Zemi tak dopadne těleso, které má potenciál nejen poškodit majetek, ale také připravit o život řadu lidí.

jumpstory rocket satelite satelit raketa 4
Dlouhý pochod 5B nesl na oběžnou dráhu první modul pro vesmírnou stanici

Největší potíží je fakt, že nikdo v současné době netuší, kam zbytky rakety dopadnou. Ze statistického hlediska je zde 71% pravděpodobnost, že dopadne do oceánu. To nicméně vychází z faktu, že Zemi tvoří z tohoto procenta právě oceány. Vzhledem k množství neobydlené pevniny je rovněž velmi pravděpodobné, že raketa nezpůsobí žádné větší škody. V tuto chvíli může raketa dopadnout v pásu kdekoli mezi New Yorkem a Novým Zélandem.

jumpstory rocket satelite satelit raketa 1
Raketa je příliš velká na to, aby po návratu shořela v atmosféře

V tomto ohledu se nejedná o první čínský přešlap. Zhruba před rokem do atmosféry vstoupily pozůstatky jiné čínské rakety, která z větší části spadla do Atlantského oceánu, nicméně některé kusy zasáhly Pobřeží slonoviny, včetně několika obydlených vesnic. Tehdy se naštěstí nikomu nic nestalo, škoda byla pouze materiální.

jumpstory rocket satelite satelit raketa 3
S nejvyšší pravděpodobností dopadnou zbytky rakety do moře

Největší kus vesmírného šrotu, který kdy dopadl na Zemi, zaznamenali v Austrálii v roce 1979. Na území Západních teritorií dopadly pozůstatky 77tunové americké vesmírné stanice SkyLab a zasáhly místní přímořské město Esperance. Městská rada v návaznosti na incident uvalila na NASA pokutu za „vhazování odpadků“. I přes několik podobných incidentů v našich dějinách nebyl zaznamenán ani jeden případ, kdy by někdo zahynul na následky zasažení vesmírným odpadem.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Ale, ale, když padaly zbytky kosmických těles Francie -EU, USA, a nejen těchto prostředků ale i zbytky např vojenských satelitů, tak se nic nestalo protože to přece patří k vývoji, běda ale když se to týká Číny a nedej bože Ruska, to je oheň na střeše. Kdysi nám radili, že nejlepší ochrana proti jaderném výbuchu je papírová pláštěnka, možná, že pomůže i proti čínským zbytkům a nebo meteoritu, který dle NASA směřuje na Česko.

    • Máte poněkud selektivní paměť. Psalo se i o jinejch troskách, např Skylab, a mohých jiných, které tvořili potenciální riziko. Zde je to zajímavý také proto, že tato „troska“ měla být původně navedena do atmosféry řízeně aby nepáchala škody, nicméně tato „funkce“ selhala.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).