Zaostřeno na Xda-developers.com: Mekka pro všechny uživatele Windows Mobile

-Snad každý pokročilý uživatel už někdy slyšel o serveru Xda-developers, který se stal legendou zejména kvůli obrovskému fóru, na kterém se schází komunita fanoušků systému Windows Mobile z celého světa. Historie tohoto projektu není až tak stará, jak by se na první pohled mohlo zdát. Portál Xda-developers byl založen v prosinci roku 2002, tedy několik měsíců po uvedení komunikátoru HTC Wallaby na světový trh. Wallaby se prodával pod označením O2 Xda, je tedy celkem jasné, z čeho byl název serveru odvozen. V této době společnost HTC vyráběla telefony jako OEM, na trh je pak operátoři nebo jiné společnosti uváděli pod vlastními názvy. HTC Wallaby se neobjevil jen u O2, bylo to také první MDA u T-Mobilu a znát jej můžete třeba i pod označením Qtek 1010 či Siemens SX56.

Ze začátku se na Xda-developers scházeli především vývojáři aplikací a nadšenci. Už tehdy se zde ale diskutovalo o úpravách ROM nebo odemykání zámku SIM. Řešily se zde i takové pikantnosti, jako úprava IMEI čísla zařízení, které mohlo obsahovat třeba rok vašeho narození. Šest měsíců po spuštění fóra, které mimochodem běželo na systému phpBB2 (2.0.4), bylo v databázi 700 registrovaných uživatelů a 4000 příspěvků.

-
Xda Manipulátor, nástroj pro změnu IMEI u HTC Wallaby

V březnu 2003 proběhl vůbec první sraz fanoušků Xda-developers, na kterém se všemožně experimentovalo právě s HTC Wallaby. Pomocí reverzního inženýrství a uznávané metody pokus/omyl se velmi brzy přišlo na to, jak do zařízení flashovat vlastní verze ROM a provádět potřebné unlocky. V té době ještě nikdo netušil, do jakých rozměrů se Xda-developers rozroste a jak důležitý úkol bude pro uživatele Windows Mobile zařízení hrát. Jak ale HTC přicházelo na trh s dalšími modely (Himalaya, Blueangel, Magician, Charmer…), fórum se začalo zvětšovat. Od systému phpBB2 se po čase upustilo a nyní fórum využívá funkcí vBulletinu. K dnešnímu dni má na fóru svou sekci přes 50 komunikátorů, databáze obsahuje téměř tři miliony příspěvků a v diskuzích je neustále přítomných okolo 5000 uživatelů. Xda-developers provozuje veřejné FTP, na kterém se dříve hostovaly neoficiální verze ROM. Proti tomu ale Microsoft zakročil, a tak se zde dnes nachází jen nástroje a utility.

-
Takhle vypadal první sraz tehdy ještě malého fóra Xda-developers

Jak jsem již nakousl v úvodu, pravidelně se zde objevují neoficiální verze ROM pro obrovské množství komunikátorů od HTC, které jsou mnohdy mnohem lepší a rychlejší, než ty originální od výrobce. Flashováním takto upravených verzí sice přicházíte o záruku, většina uživatelů si s tím ale hlavu příliš neláme. Vidina rychlé a stabilní ROM je pro ně mnohem lákavější a na rovinu, kdo z nás už ve svém zařízení nějakou neoficiální verzi ROM nezkoušel? Komunita vydává i nejrůznější editory a nástroje, upravené verze internetových prohlížečů a stovky dalších aplikací, které usnadňují každodenní používání komunikátorů. Často se zde objevují i beta buildy připravovaných verzí systému Windows Mobile. Příkladem budiž vývojová verze Windows Mobile 6.5, která se zde objevila už téměř před dvěma měsíci.

-
HTC Wallaby: Testování, analýza a detailní zkoumání

Zatímco neoficiální verze ROM výrobce a Microsoft většinou toleruje, úniky připravovaných verzí systému už ne, a tak se čas od času stane, že jsou moderátoři nuceni veškeré odkazy pro stažení takových souborů odstranit, jenže jak se jednou něco na internet dostane, těžko se proti tomu bojuje. Xda-developers má odpověď na 99% problémů, které se u vašeho zařízení mohou objevit, čehož jsou si velmi dobře vědomi jak v HTC, tak i u Microsoftu. To je patrně jeden z důvodů, proč se na Xda-developers spousta věcí toleruje.

Když se například na trhu objevil komunikátor HTC Trinity (P3600), chyběla ve specifikaci informace o GPS. Telefon podle slov výrobce navigaci nepodporoval, ale komunita na Xda-developers byla jiného názoru. Díky informacím o chipsetu bylo zřejmé, že je v zařízení GPS modul integrován a po několika desítkách pokusů se přišlo na to, že je jen softwarově blokován. Netrvalo dlouho a na Xda-developers vydali neoficiální ROM s podporou GPS. O několik měsíců později na toto zareagoval i výrobce, který uvolnil oficiální ROM, se kterou bylo možné GPS modul používat. Podobných případů existuje celá řada; díky Xda-developers dnes například HTC Shift umí telefonovat, HTC Universal zvládne 128 MB RAM, TouchFLO 3D plugin lze používat i v dalších zařízeních, software z připravovaného Diamondu2 a Touche Pro2 funguje i na Touchi HD… a takto bych mohl pokračovat několik dalších odstavců.

Myslím si, že Xda-developers má obrovskou zásluhu na popularitě systému Windows Mobile a jsem nesmírně rád, že takový projekt existuje. Součástí portálu je také velmi rozsáhlá wiki databáze, ve které můžete nalézt spoustu zajímavých návodů. K tomu, abyste se na Xda-developers dokázali zorientovat, je nutné mít alespoň základní znalosti angličtiny. Méně zdatní uživatelé mohou využít alespoň překladač Google Translate.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

17 komentářů

 1. Sir Andrew (neregistrovaný)

  Jedním slovem – RESPECT

 2. Lakva (neregistrovaný)

  Jj, jsou to neuvěřitelný šamani…
  Jen jeden další příklad: G-senzory na posledních HTC – zpočátku neměly ani API, výrobce prostě s možností jakéhokoliv jiného použití, než otáčení obrazovky v systému, nepočítal…
  Vydrželo to myslím asi 8 dní
  Prostě když na WM něco nejde, tak se na XDA vždycky najde někdo, kdo neví že to nejde.
  A udělá to…

 3. Radek Hübl (neregistrovaný)

  Když něco neexstuje nebo najde tak se vždy najde nějakej borec z Xda a vymyslí to

 4. kingston (neregistrovaný)

  No jo to je vsechno hezky ale serou zvysoka na e-ten, takze ja seru na xda-developers

 5. carnero (neregistrovaný)

  kingston: Jelikož je XDA zaměřené výhradně na výrobky HTC, je to celkem jasné že tam o E-Tenu nic nenajdeš.

 6. Lakva (neregistrovaný)

  O E-Tenu možná ne… Ale PRO E-Ten je tam taky spousta věcí… Spousta aplikací a spousta fint, který jsou vysloveně univerzální.
  Jen pro příklad: Jsou tam ROMky pro Omnii (pravda, mají v sobě TF3D, tak s HTC souvisí) a naopak s panelama z Omnie (ale zase jsou pro HTC, to je pravda…)
  Ale rozhodně to není komunita, která by se něčemu uzavírala…

 7. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  kingston: Opravdu hodnotný komentář. Pro majitele E-TENu existuje fórum http://www.eten-users.eu.

 8. permar (neregistrovaný)

  Ono je spíše smutné,že takový gigant jakým je Microsoft a HTC, nemají ve svých řadách takové odborníky.Klukům z XDA by neměli nic zakazovat,ba naopak oni by je měli platit zlatem….
  A to nejsem majitelem PDA od HTC.

 9. Lakva (neregistrovaný)

  Hehe
  Asi tak nějak!!!
  Jirka Hrma v článku velmi výstižně píše: „Xda-developers má odpověď na 99% problémů, které se u vašeho zařízení mohou objevit, …“
  Skoro bych po zkušenostech řekl, že lidem z XDA je známo řešení i těch problémů, u nichž oficiální technické podpoře není mnohdy známa ani jejich samotná existence!!!

 10. miki (neregistrovaný)

  Ono se té toleranci ze strany MS a HTC nelze divit… protože o příjmy nepřicházejí – ba právě naopak.
  Zároveň chápu aktivitu MS ohledně nevydaných verzí OS, protože přeci jen je to určité „obchodní tajemství“.

 11. Leffi (neregistrovaný)

  No je fak, že MS je trochu na nevadané verze systému háklivej, ale zase na stranu druhou. Pokud ještě před vydáním WM 6.5 vzniknou na xda poznatky, které by mohl razantně ovlivnit funkčnost systému, tak spíš než zakazovat by mohli oslovit dotyčné co na to přišli a přizvat je k finálním úpravám. Vždyť je to zrovna MS, kdo po vydání Vista, potřebuje, aby jeho nové systémy běželi, jak maj.

 12. Lakva (neregistrovaný)

  JO!!! Přesně tak!!!
  Škoda že podobná komunita nevznikla i kolem „stolních“ widlí…

 13. jivo (neregistrovaný)

  JJ, sice mne td servis v Tabore nastval, kdyz mne pri placene vymene displey za nemalou cenu vratil zarizeni skoro zdevastovane. Dle reklamace to tak uz prislo amuzou to a dalsi peknou palku cele prekrytovat. Ale protoze diky XDA-d jsou ta zarizeni stabilni, tak asi neni na vyber a jit zase do HTC.
  Ale uz se HTC zacina rozhybavat i poradna komunita kolem HP. Ale bez XDA-d by HTC asi uz dneska melo tak polovicni podil na trhu.

 14. TomasNM (neregistrovaný)

  Uz som sa zlakol z nadpisu,ze aky pruser zase maju,pritom to je pekne citanie. Esteze tak…

 15. The Rock (neregistrovaný)

  Úf, to jsem si taky oddychl..na xda-developers umi vyresit vic problemu v neofiku ROM, nez ti, co vydaji oficialni verzi ROM..jednoduse..BEZKONKURECNI SERVER!

 16. priby (neregistrovaný)

  Naprosto souhlasím, že nebýt XDA Developers, zařízení HTC nejsou takové jak je známe. Například manželka má HTC Startrek (Qtek 8500). Zkuste si porovnat oficiální WM 5 Standard, oproti WM 6.1, které jsem stáhl právě z XDA. Je to teď úplně jiný telefon. Jen tak dál.

 17. Logout (neregistrovaný)

  Díky XDA developers jsem opět vytáhl ze šuplíku svoje HTC Sonata. S WM2003 to bylo beznadejne out pro vetsinu dnesniho softu, s WM6.1 je to dneska muj hlavni telefon. Takze ano, ano, ano!

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel