Domů » Bleskovky » Zaměstnanci YouTube měli plán na zničení Internet Exploreru. Vedení o něm nevědělo

Zaměstnanci YouTube měli plán na zničení Internet Exploreru. Vedení o něm nevědělo

Před deseti lety používalo zhruba 18 % návštěvníků YouTube zastaralý prohlížeč Internet Explorer 6. To však vysoce frustrovalo zaměstnance videoportálu, kteří museli řešit podporu tohoto prohlížeče. Vývojáři proto začali spřádat plán, jak neoblíbenou verzi IE poslat do historie.

Příběh máme z první ruky – na svém blogu ho popisuje Chris Zacharias, jeden z bývalých vývojářů Googlu, který se na celé akci přímo podílel.

Nenápadný banner odstartoval revoluci

Chris na svém blogu popisuje dilema, kterému jeho tým čelil. IE 6 prý všichni vývojáři nenáviděli, neboť každou chvíli museli řešit specifické problémy tohoto konkrétního prohlížeče. Kvůli velkému množství jeho uživatelů však nebylo možné ho oficiálně přestat podporovat. Zrodil se tedy plán pokusit se prohlížeče zbavit bez vědomí vyššího vedení.

youtube ie6 highlight

Vývojáři tedy do kódu YouTube umístili speciální banner, který se objevoval pouze uživatelům Internet Exploreru 6. Ten je informoval o tom, že se brzy chystá ukončení podpory (což však bylo jen zbožné přání vývojářů) a vyzýval k instalaci moderních prohlížečů. Vývojářům bylo jasné, že téměř nikdo z Googlu IE 6 nepoužívá a této změny si tak pravděpodobně hned tak vedení nevšimne. K tomu přispělo i to, že obešli oficiální postup schvalování změn kódu a banner implementovali rovnou.

Co na to řekne EU?

Banneru si však velmi rychle všimla nejrůznější média. Chris vzpomíná, že se u nich v kanceláří záhy objevil rozladěný šéf PR oddělení a chtěl vědět, proč má plný email dotazů novinářů ohledně toho, proč Google ukončuje podporu pro stále relativně široce populární prohlížeč. PR oddělení navíc tou dobou používalo Macy s Chromem, takže ani nevěděli, o čem vlastně novináři mluví.

Naštěstí pro rebelské vývojáře však většina technologických médií záhy usoudila, že jde o šlechetný čin, který pomůže urychlit rozšíření nové generace prohlížečů. PR oddělení se tak spokojilo se slibem, že už nikdy neudělají žádnou zásadní změnu bez předchozího upozornění.

Nepřehlédněte: Google se chce vyhnout dalším pokutám od EU. Na Androidu bude doporučovat konkurenci

Dalším, kdo poctil vývojáře návštěvou, pak prý byla dvojice právníků Google. Ti totiž používali Internet Explorer 6 a banner tedy zaregistrovali. Shodou okolností se navíc oběma právníkům v banneru na prvním místě ukázal jako doporučený prohlížeč Chrome, ačkoliv pořadí ikonek bylo naprogramováno náhodně a každý uživatel ho viděl jinak. Právníci si však mysleli, že byl Chrome na první pozici umístěn záměrně. Prý se proto velmi obávali reakce Evropské unie, která by to mohla vnímat jako nedovolené zvýhodňování vlastních produktů. Vývojáři však právníkům demonstrovali náhodnost pořadí, což jim k rozptýlení obav postačilo.

Revoluce se šíří…

Podle Chrise po návštěvě právníků všichni zúčastnění očekávali, že teď už je konfrontace s vedením nevyhnutelná. Ani další den však nikdo nepřišel a Chrisovi už to nedalo a zeptal se šéfa vývojářů YouTube, jestli nemá problémy s vyšším managementem. Ten prý však jen pokrčil rameny a řekl, že s ním o tom ještě nikdo nemluvil.

Do kanceláře Chrisova týmu se mezitím začali trousit další vývojáři, kteří po přečtení článků pocítili potřebu svým kolegům pogratulovat k odvážnému rozhodnutí. Posílen touto podporou Chris kontaktoval přímo jednoho z vyšších manažerů a zeptal se ho, jaký má na jejich akci názor. Ten však prý řekl, že si jednoduše myslel, že okopírovali banner z Google Docs. To Chrise pochopitelně zmátlo. Jaký banner Google Docs? Otevřel tedy Docs v IE 6 a skutečně, ve vrchní části stránky byl taktéž banner vyzývající ke změně prohlížeče.

Kdo to povolil? Nikdo!

Chris se tedy sebral a šel navštívit tým Google Docs. Tamní vývojáři mu řekli, že je IE 6 taktéž frustruje a už dlouho se ho chtěli zbavit. Vedení jim to však nikdy nepovolilo, neboť prohlížeč stále používalo velké množství uživatelů. Když si pak přečetli články o konci podpory IE 6 v YouTube, předložili to svému vedení jako důkaz, že čas už opravdu nastal. Manažer jim tedy dal zelenou, ať také připraví vlastní banner – mylně předpokládal, že si vývojáři z YouTube povolení „vyběhali“ u vyššího vedení.

ie6 stats
Banner na YouTube se na statistice viditelně projevil (Zdroj: W3)

O konci IE 6 v Google Docs se pochopitelně mluvilo v interní komunikaci Googlu, takže se brzy o rozhodnutí ukončit podporu dozvědělo velké množství zaměstnanců i manažerů internetového giganta. Mezi nimi i manažeři YouTube, kteří začali zpětně bádat, kdo a proč vlastně tuto akci povolil. A dospěli k závěru, že nikdo nic nepovoloval.

Zatlačili tedy na šéfa vývojářů YouTube a chtěli znát následky a možná rizika. Nakonec však dospěli k závěru, že účel světí prostředky. Brzy navíc centrální vedení Googlu vydalo plošně povolení všem svým službám nasadit banner informující o konci IE 6.

Vzhledem k nepopularitě prohlížeče mezi vývojáři tak banner brzy byl téměř všude. Během jediného měsíce klesl počet návštěvníků YouTube používajících IE 6 na polovinu, a v globálním měřítku prohlížeč ztratil okolo 10 % svého podílu. Vývojáři tak nakonec dosáhli úspěchu, v který asi ani nedoufali.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. za to teď EDGE si poradí hravě s reklamami

  2. Jo MS a web prohlížeč, to je legenda…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).