Domů » Bleskovky » Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl po letech ukrývání se na ambasádě zatčen, hrozí mu vězení

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl po letech ukrývání se na ambasádě zatčen, hrozí mu vězení

Julian Assange, zakladatel WikiLeaks a celosvětově známá postava, byl dnes zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně. Stalo se tak poté, co mu ekvádorský prezident odebral azyl a pracovníci ambasády přivolali londýnskou policii, před níž se na diplomatické půdě skrýval od roku 2012.

Zatčení není úplným šokem, současný ekvádorský prezident totiž veřejně vyjádřil nesouhlas s krokem svého předchůdce, který mu azyl poskytl. WikiLeaks navíc zveřejnil soukromé fotografie prezidenta a informace o kontroverzním podnikání jeho bratra. Přesto však jde o zásadní přelom v příběhu, který zná snad každý.

Obávanému vydání do USA Assange zřejmě neunikne

Důvody pro zatčení jsou aktuálně dva, avšak celá záležitost je poněkud složitější a podrobněji jsme se jí věnovali ve zvláštním článku. Ve zkratce však jde o to, že byl v roce 2010 obviněn ve Švédsku ze znásilnění a v Londýně po propuštění na kauci čekal na případné vydání. Assange se obával, že vydání do Švédska by bylo jen prvním krokem k vydání do USA, kde čelí obvinění ze spiknutí kvůli zveřejnění utajovaných informací na portálu WikiLeaks. V roce 2012 se proto uchýlil na ekvádorskou ambasádu, kde mu byl tehdejším prezidentem poskytnut azyl. Tak však porušil podmínky propuštění na kauci v Británii. To je také primární důvod, proč byl dnes zatčen.

Zatímco porušení podmínek kauce je vcelku banální čin, za nějž mu hrozí maximálně rok vězení, stalo se přesně to, čeho se obával. USA krátce po jeho zatčení požádaly Spojené království o vydání. Pokud bude vydán, což je více než pravděpodobné, hrozí mu až pět let v americkém vězení. Švédsko sice v průběhu jeho ukrývání se na ambasádě obvinění ze znásilnění stáhlo, avšak teoreticky by mohl být znovu obviněn i v této zemi kvůli vyhýbání se soudu.

Současné obvinění v USA sice nepředpokládá nijak závratný trest, avšak nic nevylučuje jeho rozšíření. V minulosti se mluvilo až o 45 letech vězení. A pokud by byl obviněn například z velezrady, hrozil by mu teoreticky i trest smrti. Británie však již předeslala, že nebude vydán do žádné země, kde by mu hrozilo mučení či trest smrti. I tak však má důvod se obávat o své zdraví.

Julian Assange: hrdina, nebo zločinec?

Julian Assange je pro jedny hrdinou poukazujícím na zneužívání moci a jakýmsi hlídacím psem demokracie. Pro druhé je naopak zločincem, který aktivně přispívá k destabilizaci států a nepřímo poskytuje utajované informace nepřátelům. Mezi jeho odpůrce patří celá řada prominentních politiků, přičemž někteří se nebáli přímo volat po jeho smrti.

Assange byl podle rozhodnutí OSN držen na ekvádorské ambasádě protiprávně a náleží mu odškodnění. (Zdroj: Cancillería del Ecuador)

To se týká například bývalého stratéga americké Demokratické strany a současného moderátora Boba Beckela, který se nechal slyšet, že by Assange měl být zastřelen. Bývalá guvernérka státu Aljaška a někdejší kandidátka na viceprezidentku Sarah Palin pak Assange označila za „antiamerického operativce s krví na rukou“ a řekla, že by měl být stíhán stejně jako vůdci terroristických organizací. Podle nepotvrzených informací pak údajně po zabití Assange dronem volala i tehdejší ministryně zahraničí a následně i neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clinton.

Pro Assange tak případný přesun do USA přináší řadu neznámých a je dost možné, že se jeho život brzy obrátí na ruby. I proto asi musel dnes být z ekvádorské ambasády doslova odtažen. Jistou nadějí by pro něj mohly být údajné sympatie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Assange sice v době voleb kritizoval oba kandidáty, avšak zveřejnění emailů Hillary Clinton serverem WikiLeaks Trumpově kampani určitě pomohlo.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

5 komentářů

 1. Možná by bylo dobré uvést z čeho autor usuzuje na 5 let vězení? Pokud to bude politický proces a obžaloba bude vlastizrada, terorismus a přidat se mohou i jiná obvinění, pak se může jednat i o trest nejvyšší. Viz kauza obvinění presidenta Spojených států z vlastizrady za spojení s Ruskem v době voleb, president to ustál, bude to stejné i v tomto případě? Podle zákonů Spojených států se vlastizrada trestá smrtí.

  • Tomáš Krompolc

   Usuzuji tak z toho, že byl obviněn z činu (Conspiracy against the United States), za který je pět let maximální trest. Jak ale uvádím o kus dál, samozřejmě může dojít i k rozšíření obvinění, které pochopitelně může předpokládat i mnohem vyšší tresty.

 2. By mně jenom zajímalo, jak může být souzen za vlastizradu, když USA není jeho vlast..??

  • Tomáš Krompolc

   Nikoliv vlastizrada, ale velezrada. Z ní může být obviněn i ne-občan USA, nicméně máte pravdu, že v případě Assange jde o vcelku nepravděpodobný scénář. Mnohem pravděpodobnější by bylo obvinění například ze špionáže, což ale předpokládá podobně vysoké tresty.

   Schválně jsem v článku psal například, šlo mi o to poukázat na fakt, že současné obvinění může být rozšířeno nebo překvalifikováno na mnohem závažnější trestný čin.

 3. Pohledem prumerneho Americana je to hajzl, ktery taha spinu na spicky USA a spini tuto zem zverejnovanim informaci o spehovani zbytku sveta. Pohledem zvenku je to vlastne hrdina, ktery se za cenu osobni obeti podelil o to jak tento svet skutecne funguje.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).