TOPlist

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl po letech ukrývání se na ambasádě zatčen, hrozí mu vězení

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl po letech ukrývání se na ambasádě zatčen, hrozí mu vězení

Julian Assange, zakladatel WikiLeaks a celosvětově známá postava, byl dnes zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně. Stalo se tak poté, co mu ekvádorský prezident odebral azyl a pracovníci ambasády přivolali londýnskou policii, před níž se na diplomatické půdě skrýval od roku 2012.

Zatčení není úplným šokem, současný ekvádorský prezident totiž veřejně vyjádřil nesouhlas s krokem svého předchůdce, který mu azyl poskytl. WikiLeaks navíc zveřejnil soukromé fotografie prezidenta a informace o kontroverzním podnikání jeho bratra. Přesto však jde o zásadní přelom v příběhu, který zná snad každý.

Obávanému vydání do USA Assange zřejmě neunikne

Důvody pro zatčení jsou aktuálně dva, avšak celá záležitost je poněkud složitější a podrobněji jsme se jí věnovali ve zvláštním článku. Ve zkratce však jde o to, že byl v roce 2010 obviněn ve Švédsku ze znásilnění a v Londýně po propuštění na kauci čekal na případné vydání. Assange se obával, že vydání do Švédska by bylo jen prvním krokem k vydání do USA, kde čelí obvinění ze spiknutí kvůli zveřejnění utajovaných informací na portálu WikiLeaks. V roce 2012 se proto uchýlil na ekvádorskou ambasádu, kde mu byl tehdejším prezidentem poskytnut azyl. Tak však porušil podmínky propuštění na kauci v Británii. To je také primární důvod, proč byl dnes zatčen.

Zatímco porušení podmínek kauce je vcelku banální čin, za nějž mu hrozí maximálně rok vězení, stalo se přesně to, čeho se obával. USA krátce po jeho zatčení požádaly Spojené království o vydání. Pokud bude vydán, což je více než pravděpodobné, hrozí mu až pět let v americkém vězení. Švédsko sice v průběhu jeho ukrývání se na ambasádě obvinění ze znásilnění stáhlo, avšak teoreticky by mohl být znovu obviněn i v této zemi kvůli vyhýbání se soudu.

Současné obvinění v USA sice nepředpokládá nijak závratný trest, avšak nic nevylučuje jeho rozšíření. V minulosti se mluvilo až o 45 letech vězení. A pokud by byl obviněn například z velezrady, hrozil by mu teoreticky i trest smrti. Británie však již předeslala, že nebude vydán do žádné země, kde by mu hrozilo mučení či trest smrti. I tak však má důvod se obávat o své zdraví.

Julian Assange: hrdina, nebo zločinec?

Julian Assange je pro jedny hrdinou poukazujícím na zneužívání moci a jakýmsi hlídacím psem demokracie. Pro druhé je naopak zločincem, který aktivně přispívá k destabilizaci států a nepřímo poskytuje utajované informace nepřátelům. Mezi jeho odpůrce patří celá řada prominentních politiků, přičemž někteří se nebáli přímo volat po jeho smrti.

To se týká například bývalého stratéga americké Demokratické strany a současného moderátora Boba Beckela, který se nechal slyšet, že by Assange měl být zastřelen. Bývalá guvernérka státu Aljaška a někdejší kandidátka na viceprezidentku Sarah Palin pak Assange označila za „antiamerického operativce s krví na rukou“ a řekla, že by měl být stíhán stejně jako vůdci terroristických organizací. Podle nepotvrzených informací pak údajně po zabití Assange dronem volala i tehdejší ministryně zahraničí a následně i neúspěšná kandidátka na prezidentku Hillary Clinton.

Pro Assange tak případný přesun do USA přináší řadu neznámých a je dost možné, že se jeho život brzy obrátí na ruby. I proto asi musel dnes být z ekvádorské ambasády doslova odtažen. Jistou nadějí by pro něj mohly být údajné sympatie amerického prezidenta Donalda Trumpa. Assange sice v době voleb kritizoval oba kandidáty, avšak zveřejnění emailů Hillary Clinton serverem WikiLeaks Trumpově kampani určitě pomohlo.

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku