TOPlist

Žádný koncept, ale realita: AI telefon od T-Mobilu přijde letos do Česka

T-Mobile Deutsche Telekom AI Phone
  • Operátor T-Mobile během letošního roku uvede nový telefon se zabudovanou AI Perplexity
  • Nejde o koncept nebo prototyp, zařízení má vstoupit už letos i na český trh
  • Zákazníkům bez tohoto AI telefonu operátor nabídne některé chytré funkce zdarma v aplikaci Můj T-Mobile

Skupina Deutsche Telekom prezentovala na právě probíhajícím veletrhu Mobile World Congress (MWC) v Barceloně první telefon, který je poháněn velkými jazykovými modely a nabízí komplexní funkce umělé inteligence. Nejde přitom o koncept jako u loňského telefonu bez aplikací, ale o skutečný produkt, který má jít na trh již tento rok.

AI telefon od T-Mobilu

Přístroj v tuto chvíli nemá obchodní název, Deutsche Telekom (matka českého T-Mobilu) o něm referuje pouze jako o „AI Phonu“. Zařízení by však mělo být ještě letos k dispozici na všech trzích, kde DT působí, tedy včetně Česka a Slovenska. Podle zástupců operátora telefon „nebude drahý“, nicméně odhad cenového rozpětí nekomentovali. Současný T Phone 2 vyjde na 4 500 korun, vylepšený model T Phone 2 Pro stojí zhruba 6 700 korun.

AI telefon od T-Mobilu, potažmo Deutsche Telekom, vypadá vlastně jako T Phone. Rozdíl je v tom, že do operačního systému Android je implementován AI asistent Perplexity. S tím má operátor novou dlouholetou spolupráci, v rámci programu Magenta Moments například každému zákazníkovi nabízí roční kupon na Perplexity Pro zdarma.

Jak funguje Perplexity?

Perplexity je AI vyhledávač, který kombinuje generativní umělou inteligenci s tradičním vyhledáváním na webu. Uživatel zadá dotaz a Perplexity nejenže vrátí relevantní výsledky, ale zároveň je shrne pomocí AI a uvede zdroje, ze kterých čerpá. Díky tomu poskytuje kontextově bohatší odpovědi než běžné vyhledávače. Funguje na principu modelu jazykového zpracování (LLM) a aktivně se učí z aktuálních informací dostupných na internetu, čímž se snaží minimalizovat zastaralé nebo nepřesné odpovědi.

Perplexity na zařízení vyžaduje připojení k internetu, jako kdybyste používali aplikaci. Spustíte jej však speciálním tlačítkem na boku a můžete mu rovnou položit dotaz, případně použít kameru pro přiložení fotky k dotazu. Kromě Perplexity Deutsche Telekom spoléhá též na umělou inteligenci od dalších partnerů, jako je Google (Vision AI), Picsart (vytvoření avatara na základě fotografie) nebo ElevenLabs (vytvoření podcastu na základě psaného textu). Vlastní AI Deutsche Telekom vyvíjet neplánuje.

Umělá inteligence pro všechny zákazníky

Kromě samotného AI telefonu se základem od Perplexity slibuje operátor vylepšit i svou klientskou aplikaci MeinMagenta, respektive Můj T-Mobile v Česku. Přímo v rámci aplikace bude nabízet zcela zdarma nástroje zmíněných partnerů, jako je Picsart nebo ElevenLabs.

Novinky v aplikaci Můj T-Mobile
Novinky v aplikaci Můj T-Mobile dorazí nejpozději v červnu

Všechny novinky by měli uživatelé najít v nové záložce Magenta AI v samoobslužné aplikaci. Podle našich informací tyto funkce umělé inteligence již mají k dispozici někteří klienti v Německu, nejpozději v červnu tohoto roku dojde k rozšíření i do České republiky a Slovenska. Zástupci tuzemského T-Mobilu zatím tyto novinky nekomentovali.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku