- Společnost Deutsche Telekom na veletrhu MWC přímo sršela různými koncepty
- Ukázala například koncept telefonu poháněného čistě umělou inteligencí
- Jiná ukázka pak lákala na koncept zařízení založeného na AI a hologramu
Na slibnou vlnu technologií běžících na umělé generativní inteligenci naskočil i T-Mobile, respektive jeho německá mateřská společnost Deutsche Telekom. Ta uvedla na veletrhu Mobile World Congress (MWC) v Barceloně nejen vlastní engine Magenta AI, ale také vlastní koncepci smartphonu T Phone, který je založen čistě na umělé inteligenci.
AI telefon bez aplikací?
Deutsche Telekom již několik modelů z řady T Phone představil. Základní provedení a verzi Pro nabízí i na českém trhu operátor T-Mobile. Tyto smartphony se pohybují na pomezí nižší a střední třídy, v jejich výbavě však nechybějí i vychytávky, jako je třeba bezdrátové nabíjení.
Na právě probíhajícím MWC v Barceloně byl k vidění nový, spíše konceptuální T Phone. Ten je speciální tím, že běží na notně upraveném systému Android a nejsou v něm nainstalovány žádné aplikace.
Všechny funkce, které od smartphonu očekáváte, totiž běží na bázi umělé generativní inteligence. V praxi vlastně veškeré funkce zastává buď hlasový asistent, anebo klasický chatbot, se kterým komunikujete pomocí klávesnice.
Díky 5G v telefonu má samozřejmě přístup k internetu, dokáže tedy komunikovat s cloudem, a může vám vyhledávat spoje na hromadnou dopravu, objednávat zboží z internetu, doporučovat filmy ke zhlédnutí nebo najít a rovnou zakoupit letenku pro vaši zahraniční cestu.
Na zařízení, ale i v cloudu
„Náš telefon dokáže fungovat zcela bez aplikací. Představte si, že si chcete zamluvit let – musíte se podívat do kalendáře, naplánovat trasu, zabookovat letenky a podobně. Umělá inteligence v konceptuálním telefonu tohle udělá za vás,“ uvedla přímo na pódiu šéfka Deutsche Telekom Claudia Nemat.
U mírně odlišného konceptu AI telefonu Deutsche Telekom dokázal implementovat tyto technologie díky spolupráci s Qualcommem přímo na zařízení (on device). Koncept AI T Phonu používá výkonný čipset Snapdragon 8 Gen 3 a využívá open-source jazykové modely od Qualcommu, stejně jako od dalších menších výrobců a vývojářů.
Kromě toho, že telefon umí pomocí umělé inteligence generovat chat a akceptuje i hlasové pokyny (převáděné na text), zvládá i generovat obrázky dle jednoduchých pokynů. Podle našich informací mateřská společnost T-Mobilu nepoužívá žádný velký generativní model, jako je Dall-E nebo Midjourney, ale opět modely menších výrobců.
Tajuplný hologram T Concept
Kromě konceptuálního smartphonu poháněného umělou inteligencí ukázal Deutsche Telekom v Barceloně také holografické zařízení jménem T Concept. Tento produkt byl k vidění ve fyzické podobě, nicméně protože jde pouze o koncept, zatím není zcela jasné, k čemu má v praxi sloužit.
Co umí? Box o velikosti fotbalového míče umí pomocí 3D kamer převádět cokoliv do hologramu. Výrobce demonstroval tuto vychytávku například na možnosti provádění „videohovorů“ s hologramem vašeho kolegy nebo blízké osoby. T Concept má také implementovanou holografickou asistentku Emmu, založenou pochopitelně na umělé inteligenci.
Ohledně implementace do praxe v příštích letech zatím zástupci Deutsche Telekomu ani T-Mobilu nesdíleli žádné informace.