TOPlist

Za výpadky X může masivní kybernetický útok z Ukrajiny, tvrdí Musk. Nesmysl, reagují odborníci

Naštvaný Elon Musk (ilustrační obrázek)
  • Sociální síť X se v úterý potýkala s poměrně velkými výpadky
  • Podle Elona Muska za to mohou útočníci z Ukrajiny
  • Bezpečnostní experti jsou ovšem jiného názoru

Pokud jste ještě nezanevřeli na sociální síť X (dříve Twitter), kterou vlastní kontroverzní miliardář Elon Musk, patrně jste zaznamenali výpadky a různé problémy, se kterými se síť včera potýkala. Ačkoli různé technické problémy nejsou v případě online platforem ničím výjimečným, někdy za ně nemůže samotná společnost, ale externí faktor. Tak tomu má být i v tomto případě, alespoň podle Muskova tvrzení. Ten totiž tvrdí, že za problémy může „masivní kybernetický útok“.

Kdo může za výpadky sítě X?

Po výpadcích se Musk k problému vyjádřil v příspěvku na X, kde uvedl: „Došlo (stále dochází) k masivnímu kybernetickému útoku na společnost X. Útočí na nás každý den, ale tento útok byl proveden s využitím velkých zdrojů. Buď je do něj zapojena velká koordinovaná skupina, a/nebo stát.“ Později během dne v rozhovoru pro Fox Business Network Musk prohlásil, že IP adresy útoku byly vysledovány do „oblasti Ukrajiny“. Další podrobnosti ani důkazy na podporu tohoto tvrzení však neuvedl.

To, že IP adresy útočníků ukazují na Ukrajinu, pochopitelně nemusí vůbec nic znamenat, což potvrzují také mnozí experti na kybernetickou bezpečnost. Bezpečnostní pracovník Kevin Beaumont na síti Bluesky uvedl, že útok byl proveden pomocí varianty botnetu Mirai, který se skládá z kompromitovaných kamer a dalších připojených zařízení. Podle Beaumonta byly do útoku zapojeny IP adresy z celého světa, nejen z Ukrajiny. Uvedl také, že pachatelé jsou nejspíše zkušení, ale zlomyslní hackeři, a ne stát.



Tesla Store Fire Ladepeche



Nepřehlédněte

Ve Francii vzali žháři útokem prodejnu Tesly. Škoda je přes 17 milionů, odneslo to 12 vozů

Elon Musk v minulosti neměl příliš kladný vztah k Ukrajině a jeho nové zaměstnání v Trumpově administrativě jeho zášť ještě prohloubilo, tudíž je otázkou, nakolik lze tomuto obvinění věřit. Výpadek sociální sítě X postihl uživatele v několika zemích, včetně Spojených států, Indie, Spojeného království, Austrálie a Kanady. Zprávy ze serveru Downdetector ukázaly tři vlny výpadků v průběhu dne, přičemž k výraznému nárůstu došlo odpoledne a večer.

Aktualizováno 13. března

Bezpečnostní experti ze společnosti Check Point vyvrátili, že by za útokem na X stála Ukrajina či hackeři z této země. Dokládají to i screenshoty z jejich interní telegramové skupiny. „K útokům na sociální síť X se hlásí propalestinská hackerská skupina Dark Storm Team, která se specializuje na DDoS útoky. Skupina se před časem odmlčela, ale v posledních týdnech se vrátila a tvrdě útočí na organizace ve Spojených státech, na Ukrajině, ve Spojených arabských emirátech a v Izraeli. V uplynulém měsíci úspěšně zaútočila mimo jiné na kritickou infrastrukturu několika organizací, včetně Mezinárodního letiště v Los Angeles, přístavu Haifa v Izraeli a Ministerstva obrany Spojených arabských emirátů,“ říká David Řeháček ze společnosti Check Point Software Technologies.

Aktuální útok na X tak odpovídá jejich snaze destabilizovat významné digitální platformy a infrastrukturu. Dark Storm Team se útoky chlubí i na svém telegramovém účtu. Z našich dat vyplývá, že média a zábavní průmysl jsou v USA aktuálně čtvrtým nejčastějším terčem kyberútoků. 

Hlasitý návrat skupiny Dark Storm Team ještě zvyšuje riziko pro důležité online platformy a kritickou infrastrukturu. Uživatelé se musí připravit na možné výpadky služeb a omezený přístup k důležitým webovým stránkám a aplikacím, pokud nebudou dodržena přísná bezpečnostní opatření. Útoky jsou stále sofistikovanější, takže pro organizace je důležité používat alternativní komunikační kanály a připravit plán reakce a strategii pro případné výpadky.

Podobné útoky nejsou bohužel překvapující. V uplynulém roce překonal jejich počet všechny dosavadní rekordy. Evidujeme neustálý vzestup hacktivistických skupin, které sledují ideologické nebo politické zájmy, národních hackerských skupin a také nárůst kyberzločinu jako služby. Je to další důrazná připomínka, jak vážně je potřeba brát oblast kybernetické bezpečnosti, i to, že je potřeba klást v první řadě důraz na prevenci,“ dodává Řeháček.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku