Za tohle všechno platíte navíc. Jak fungují v Česku poplatky OSA? – SMARTmania.cz

Za tohle všechno platíte navíc. Jak fungují v Česku poplatky OSA?

penize pixabay
  • OSA nevybírá peníze jen za flashdisky, SD karty a nově mobilní telefony
  • Nemalé peníze musí platit i provozovatelé hospod či restaurací
  • To stejné platí pro svatby, pohřby, a poplatky dokonce dopadají i na pouliční umělce

Ochranný svaz autorský (OSA) se v poslední době stal velmi diskutovaným kvůli prosazení extra poplatků k ceně chytrých telefonů, coby vlastně elektroniky, na kterou můžete ukládat obrazový či zvukový materiál. Faktem ale je, že to je pouze špička ledovce. Za co všechno musíte v roce 2025 platit poplatky OSA na ochranu autorských děl?

Poplatky z telefonů a flashdisků

Nejprve si zrekapitulujeme dění posledních měsíců. V prosinci OSA prosadil poplatek coby „jednorázovou kompenzaci za svobodu kopírovat hudbu nebo filmy pro soukromé užití bez souhlasu autorů“ na chytré mobilní telefony. Ten činí 1,50 korun za každý 1 GB, maximálně však 90 korun za kus.



České peníze, Kč, koruny



Nepřehlédněte

Kompenzace v hodnotě 90 korun. OSA chce vybírat poplatky za každý prodaný smartphone

Tento poplatek platí již od roku 2006 na veškerá prázdná paměťová média, ať už jde o flashdisky, externí disky, microSD karty a podobně. Všechna tato média podléhají sazebníku 1,50 Kč/1 GB, konkrétně pak takto:

  • 1 GB – 1,50 Kč/ks
  • 2 GB – 3 Kč/ks
  • 4 GB – 6 Kč/ks
  • 8 GB – 12 Kč/ks
  • 16 GB – 24 Kč/ks
  • 32 GB – 48 Kč/ks
  • nad 60 GB – paušál 90 Kč/ks

OSA argumentuje tím, že tento „symbolický“ poplatek funguje coby kompenzace tvůrcům za to, že jejich tvorba může být volně kopírovaná a rozmnožovaná. Pro srovnání, například v Portugalsku činí tento kompenzační poplatek v přepočtu i 370 korun, v Německu 200 korun, v Maďarsku dokonce až 500 korun z jediného kusu. Na sousedním Slovensku zaplatí dovozce 80–120 korun za kus.

Poplatky za streamovanou hudbu

Jak už ale zaznělo, toto je jen špička ledovce. Poplatky OSA totiž musí platit i streamovací služby, které nabízí k přehrávání obsah tvůrců, které svaz zastupuje. Z oficiálního sazebníku autorských odměn OSA se dozvíte, že hudební streamovací služby musí platit OSA 14 % z hrubých příjmů bez DPH, minimálně však 17,14 korun měsíčně za každého předplatitele.

Žena poslouchá hudbu přes sluchátka na Spotify (ilustrační obrázek)

Toto by se mělo týkat všech služeb na českém trhu: Spotify, Apple Music, YouTube Music, Tidal, zkrátka všech, které nabízí obsah českých autorů krytých ochranným svazem. Jak informuje OSA v sazebníku, v případě umožnění přehrávání pouze audioknih a podcastů je autorská odměna ponížena v závislosti na poměru hudební složky a celkové stopáže audioknihy či podcastu.

Abychom byli fér, dlužno zmínit, že v případě služeb B2B, tedy pro podnikatele a firmy, požaduje OSA „jen“ 10 % z hrubých příjmů nelineárního streamingu, minimálně však 61,64 korun měsíčně za jednu B2B provozovnu.

Poplatky za filmy a seriály

Přísný dohled OSA dopadá i na streamovací služby, které nabízí české filmy a seriály. Může jít o většinu známých platforem, například Netflix, Oneplay (dříve Voyo), videotéky různých operátorů, Disney+, Max, SkyShowtime, Edison Online a další.

V tomto případě svaz vyžaduje 2,5 % z hrubých příjmů, minimálně však 2,56 korun měsíčně za každého předplatitele. Speciální taxu má OSA i na hudební videa, typicky klipy či koncerty. Tady tak například YouTube musí platit 6,5 % hrubých příjmů, minimálně pak 7,75 korun měsíčně za každého předplatitele. Respektive pokud jde o nepředplatitelskou službu, taxa je 2,84 korun (nad 75 minut) či 1,70 korun (do 75 minut) za jedno přehrání.

Poplatek za svatby, oslavy a podobně

Speciální ceník má OSA i pro pořádání akcí, na kterých se mohou reprodukovat autorská díla tvůrců, které zastupuje. A tady už to začíná být opravdu zajímavé. Pokud si například otevřete hospodu ve městě s populací nad 80 tisíc lidí, platíte nemalé měsíční výlohy za všechny možné audiovizuální reprodukce.

Tak například: v naší modelové hospodě ve městě nad 80 tisíc obyvatel platíte až 415,21 korun za televizi (s výjimkou sportovních utkání, ty přenášíte „jen“ za 352,91 korun), stejnou částku za rádio nebo kazeťák. Můžete však dostat výhodnější nabídku, a sice 622,79 korun za obě zmíněné. Jen pro zajímavost, za jukebox máte platit až 437,25 korun, za reproduktor až 62,26 korun. A kdyby to nebylo samo o sobě už dost bizarní, speciální sazebník má OSA i pro pouliční trhy, výstavy, cirkus nebo třeba vozidla taxislužby.

Pokud organizujete svatbu, maturitní či imatrikulační ples nebo pohřeb, i na vás OSA myslí. Za podobné akce byste měli svazu odvést 95,75 korun. Poplatky by dokonce měli odvádět i pouliční umělci (258,81 korun jednorázově) nebo restaurace a hospody za živou hudbu (188,09 korun). Až si tedy příště vezmete za kamarády na pivo kytaru, zamyslete se, jestli byste neměli Ochrannému svazu autorskému odvést nějakou tu korunu. Všechno najdete podrobně v sazebníku na webu OSA.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku