Z RIMu unikly nové informace o chystaných ostružinách s BB10

BlackBerry L-series získal nové jméno, dvojnásobek RAM a objevily se první fotky chystaného BB10 zařízení s QWERTY klávesnicí.

BlackBerry London přejmenován na BlackBerry Z10

Donedávna jsme psali o chystané celodotykové ostružině s BlackBerry 10 jako o BlackBerry London nebo také L-series, kolem názvosloví byl ale pořádný zmatek, včera přišla navíc další změna, pojďme si tedy ujasnit, jak se věci mají.

Nejdříve ze všech se na internetu začaly objevovat uniklé stránky z interních prezentací, kde se vyskytovaly názvy zařízení podle velkých světových měst – například London, Lisbon, Laguna, Milan, Dakota a tak dále. Zaměstnanci RIM ale zatím v rozhovorech a tiskových konferencích uváděli jen názvy L-series pro celodotykovou řadu a N-series měl naopak označovat chystané telefony s fyzickou QWERTY klávesnicí. Díky uniklému obrázku se později podařilo zjistit, že London, Lisbon i Laguna jsou prakticky jedno a totéž zařízení, jen zaměřené na různé kontinenty kvůli síťovým odlišnostem, a dohromady měly tvořit L-series.

Včera ale kanadskému výrobci Research In Motion unikl reklamní obrázek, který prezentuje chystaný celodotykový smartphone jako Z10, tento název byl vzápětí ještě jednou spatřen v inventáři obchodní společnosti Carphone Warehouse; o něco méně ověřená informace pak tvrdí, že zařízení s QWERTY klávesnicí dostane štítek X10. Zatím není známo, proč se RIM rozhodl pro takto minimalistické názvosloví, již teď se však rozpoutala rozepře mezi obyvateli Velké Británie a Spojených Států, písmenko „Z“ se totiž v britské angličtině vyslovuje stejně jako u nás „Zet“, zatímco Američané jej vyslovují jako „Zíí“. Pokud tedy tento název vytrvá do oficiálního představení, ještě redaktorům po celém světě pěkně zamotá hlavou. Dobrá zpráva je, že se BlackBerry Z10 bude zřejmě od začátku prodávat v černé i bílé verzi a oproti dříve zmiňovaným specifikacím dostane dvojnásobek operační paměti – tedy 2 GB RAM. Kompletní technické parametry si můžete prohlédnout níže.

První fotografie BlackBerry N-series (X10), nebo Dev Alpha C

Zatímco o celodotykovém Z10 víme už prakticky všechno, QWERTY model pokrývá stále z části tajemství. Včera se na internet konečně dostala fotografie zařízení, které by mohlo nést právě označení N-series nebo X10. Háček je ale v tom, že RIM před časem oznámil, že ještě před oficiálním představením BlackBerry 10 vydá BlackBerry Dev Alpha C, což bude stejně jako jeho předchůdci neprodejný prototyp určený pro to, aby na něm vývojáři mohli testovat aplikace a hry připravované pro BlackBerry 10, ale narozdíl od předchozích modelů bude mít Dev Alpha C právě QWERTY klávesnici a menší displej. Ačkoliv spousta internetových serverů po celém světě ochotně přejala zprávu o tom, že je na fotografii BlackBerry N-series, se stejnou pravděpodobností to může být i vývojářský prototyp Dev Alpha C.

Zdroj

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku