Domů » Články » Z RIMu unikly nové informace o chystaných ostružinách s BB10

Z RIMu unikly nové informace o chystaných ostružinách s BB10

BlackBerry L-series získal nové jméno, dvojnásobek RAM a objevily se první fotky chystaného BB10 zařízení s QWERTY klávesnicí.

BlackBerry London přejmenován na BlackBerry Z10

Donedávna jsme psali o chystané celodotykové ostružině s BlackBerry 10 jako o BlackBerry London nebo také L-series, kolem názvosloví byl ale pořádný zmatek, včera přišla navíc další změna, pojďme si tedy ujasnit, jak se věci mají.

Nejdříve ze všech se na internetu začaly objevovat uniklé stránky z interních prezentací, kde se vyskytovaly názvy zařízení podle velkých světových měst – například London, Lisbon, Laguna, Milan, Dakota a tak dále. Zaměstnanci RIM ale zatím v rozhovorech a tiskových konferencích uváděli jen názvy L-series pro celodotykovou řadu a N-series měl naopak označovat chystané telefony s fyzickou QWERTY klávesnicí. Díky uniklému obrázku se později podařilo zjistit, že London, Lisbon i Laguna jsou prakticky jedno a totéž zařízení, jen zaměřené na různé kontinenty kvůli síťovým odlišnostem, a dohromady měly tvořit L-series.

Včera ale kanadskému výrobci Research In Motion unikl reklamní obrázek, který prezentuje chystaný celodotykový smartphone jako Z10, tento název byl vzápětí ještě jednou spatřen v inventáři obchodní společnosti Carphone Warehouse; o něco méně ověřená informace pak tvrdí, že zařízení s QWERTY klávesnicí dostane štítek X10. Zatím není známo, proč se RIM rozhodl pro takto minimalistické názvosloví, již teď se však rozpoutala rozepře mezi obyvateli Velké Británie a Spojených Států, písmenko „Z“ se totiž v britské angličtině vyslovuje stejně jako u nás „Zet“, zatímco Američané jej vyslovují jako „Zíí“. Pokud tedy tento název vytrvá do oficiálního představení, ještě redaktorům po celém světě pěkně zamotá hlavou. Dobrá zpráva je, že se BlackBerry Z10 bude zřejmě od začátku prodávat v černé i bílé verzi a oproti dříve zmiňovaným specifikacím dostane dvojnásobek operační paměti – tedy 2 GB RAM. Kompletní technické parametry si můžete prohlédnout níže.

První fotografie BlackBerry N-series (X10), nebo Dev Alpha C

Zatímco o celodotykovém Z10 víme už prakticky všechno, QWERTY model pokrývá stále z části tajemství. Včera se na internet konečně dostala fotografie zařízení, které by mohlo nést právě označení N-series nebo X10. Háček je ale v tom, že RIM před časem oznámil, že ještě před oficiálním představením BlackBerry 10 vydá BlackBerry Dev Alpha C, což bude stejně jako jeho předchůdci neprodejný prototyp určený pro to, aby na něm vývojáři mohli testovat aplikace a hry připravované pro BlackBerry 10, ale narozdíl od předchozích modelů bude mít Dev Alpha C právě QWERTY klávesnici a menší displej. Ačkoliv spousta internetových serverů po celém světě ochotně přejala zprávu o tom, že je na fotografii BlackBerry N-series, se stejnou pravděpodobností to může být i vývojářský prototyp Dev Alpha C.

Zdroj

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

19 komentářů

 1. Luxus, luxus… Už se moc těším.

 2. Zdravím v BB se moc nevyznám, ale telefony se mi líbí. Zeptám se zda je potřeba na tyto telefony stále nějakej nablblej tarif a zda je na BB nějaká použitelná navigace.

  • BlackBerry 10 bude pořád vyžadovat speciální tarif BlackBerry Internet Service pro jednotlivce nebo BlackBerry Enterprise Service pro firmy. Na současných ostružinách je výběr navigací dost bídný, nejlepší reference má asi WisePilot. U BlackBerry 10 se zatím o tomhle moc neví, každopádně BlackBerry telefony už mají delší dobu vlastní mapy i s obrazovou navigací (tj. ukazuje to trasu, ale nenavádí), tak by bylo super kdyby RIM k těmto podkladům přidal hlasovou navigaci, uvidíme.

  • Jj, díky, tak nic no, počkám na Nokii.

 3. Velda (neregistrovaný)

  Tak tady je to jasný, jelikož RIM je kanadská firma, jedná se o telefon Z10 tedy [zet]10. :-)

  • No já nevím jak vyslovují Z v Kanadě, ale vzhledem k tomu, že je blíž ke Spojeným Státům, bych tipoval spíš to Zíí10, mně se popravdě nejvíc zamlouval ten původní název BlackBerry London :)

  • VVelda (neregistrovaný)

   KanaĎané stejně jako Britové to vyslovují zet, „jen“ Američané to vyslovují zí… :-) Pokud tomu nevěříte, odporučuji shlednout určité díly Hvězdné brány, kde se objevuje doktor Rodney McKey… :-)

   Vzhledem k tomu, že centrálu SG obsluhují téměř výhradně Američané, tak jsou zvyklý říkat zípíem (ZPM), a pak tam dojde Kanaďan a začne tomu říkat zetpíem a je terčem posměchu… ;-) Je to kultovní seriál, máte teda kulturní díry!!! :-)

  • Já se nehádám, věřím tomu, jen by mě nenapadlo, že zrovna Kanaďané budou mluvit britskou angličtinou, Star Gate jsem nesledoval, to je fakt. Dost lidí se diví, protože většina technologických nadšenců automaticky milují Star Wars, Star Gate, ale já jsem tomuto žánru nějak nikdy nepropadl :)

  • dudy (neregistrovaný)

   Stačilo by dávat víc pozor ve škole.

 4. Jo, bude to asi ZíPíEm. Používali to v SGC a SGA :-)

 5. Já se na BB10 dost těším a moc mě potěšilo, že Playbook také dostane aktualizaci na nový systém.Zajímalo mě jak celkově nové telefony od BB budou fotit a výdrž na baterii.Z vlastní zkušenosti vím že BB9900 měla mizernou výdrž a postupným časem a firmware se to zlepšovalo.

 6. A co nějaký tablety s os10?

  • Primární cíl RIM je teď nabídnout řadu konkurenceschopných smartphonů s BlackBerry 10, nový tablet by společnost nezachránil. Teď se pracuje na dokončování softwaru a telefonů s BB10, po jejich uvedení na trh bude nový systém upraven i pro stávající tablet BlackBerry PlayBook, který už teď běží na QNX a hardwarově později utáhne i upgrade na BlackBerry 10.

 7. Ty 2GB ram jsou vzhledem k plnohodnotnému a uživatelsky neomezenému multitaskingu dobrá volba. Z hlediska výkonu jediná věc, co mi na PlayBooku chybí.

  • W8 (neregistrovaný)

   :D

  • No já to myslím vážně – QNX (BB10) se při multitaskingu nezadýchává jako ostatní operační systémy, jediným omezením je pro něj logicky ram :-)

 8. Já jsem doposud žádný ostružinu telefon nevlastnil ale ta Z10 telefon s operačním systémem BB10 by mohla být zajímavá těším se.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).