Yota: Hybridní Sibiřan se dvěma displeji se představuje na videu

Ruský operátor Yota na konci minulého týdne představil pod vlastní značkou YotaPhone nový smartphone s operačním systémem Android 4.2 „Jelly Bean“, dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon S4, LTE konektivitou a LCD displejem s úhlopříčkou 4,3 palce a HD rozlišením. Na tom by nebylo nic zvláštního, dokud se ovšem nepodíváme na jeho zadní stranu.

 

Na té se totiž místo tradičního plastového krytu s logem výrobce vyjímá druhý displej, tentokrát ale založený na technologii e-ink. Ten má podle Vlada Martynova, CEO firmy Yota Device, sloužit jako energeticky nenáročný způsob, jak si rychle zkontrolovat e-maily, upomínky v kalendáři nebo ze sociálních sítí a další notifikace, kvůli kterým by uživatel jinak musel zapínat hlavní displej a dlouze procházet systémem.

Otázkou zůstává, zda se firmě podaří přesvědčit vývojáře, aby pro tuto vychytávku upravili vlastní aplikace. Přístup k zadnímu displeji je totiž omezen a pouze výrobce má kontrolu nad tím, které programy jej budou moci využívat. Každopádně ale musíme ocenit jeho odvahu a smysl pro inovaci. Jenom si nedokážeme představit, jak se takové zařízení drží v ruce. Moc pohodlné to asi nebude. S uvedením na trh se počítá v průběhu druhého pololetí příštího roku. Cena zatím stanovena nebyla.

Zdroje: AndroidAuthority, @eldarmurtazin

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku