TOPlist

xpPhone: Netradiční telefon s WVGA displejem a operačním systémem Windows XP

Před několika měsíci představila čínská společnost ITG světu svůj zajímavý projekt xpPhone, pod kterým se skrývá mobilní telefon s plnohodnotným operačním systémem Windows XP. Po prvních informacích z předváděcích akcí na různých veletrzních výrobce přišel s upřesněním specifikace a představil také vlastní uživatelské rozhraní, které se bude používat pro obsluhu telefonních funkcí. XpPhone je rozhodně netradiční komunikátor zaměřený spíše na velmi specifickou skupinu uživatelů, rozhodně ale stojí za to si jej lépe představit.

XpPhone je poháněný mobilním procesorem od AMD, výrobce bohužel nikde neuvádí jeho skutečnou frekvenci. Z informací o výdrži je patrné pouze to, že procesor bude schopný pracovat v několika různých režimech výkonu. Rezistivní displej nabídne WVGA rozlišení 800×480 px a úhlopříčku 4.8″; nedovedu si ale moc dobře představit, jak moc pohodlně se na takovém displeji bude operační systém ovládat. Pro obsluhu telefonních funkcí bude k dispozici vlastní uživatelské rozhraní “Dial-up”, přes které bude možné nejen telefonovat, ale také spravovat SMS nebo MMS zprávy. Operační paměť může mít velikost 512 MB nebo 1 GB. Volitelné jsou i konfigurace pro úložiště, přičemž případný zájemce může vybírat mezi SSD nebo klasickým pevným diskem.

-  - -

Bezdrátové technologie Wi-Fi a Bluetooth je možné doplnit ještě o WiMax, potěšující je také přítomnost GPS modulu, se kterým můžete xpPhone proměnit ve velmi užitečnou navigaci. V základní výbavě nebude chybět obyčejný 1.3 MPx fotoaparát a webová kamera na přední straně. Pro připojení sluchátek je připravený standardní 3,5 mm výstup. Pro připojení dalších periferií bude možné využít jeden USB 2.0 port a vzhledem k telefonním funkcím nesmí v útrobách chybět také slot na SIM kartu.

Základní hardwarové parametry
Procesor: AMD Super Mobile CPU
Paměť: 512 MB/1024 MB RAM
SSD: 8 GB/16 GB/32 GB nebo 64 GB
HDD: 30 GB/60 GB/80 GB/120 GB
Displej: 4.8′ TFT dotykový, WVGA rozlišení 800×480 px
Operační systém: Microsoft Windows XP + uživatelské rozhraní Dial-up Interface pro telefonní funkce
Sítě: GSM/GPRS/EDGE/WCDMA (HSDPA/HSUPA) nebo CDMA/CDMA2000 1X/CDMA1X EVDO
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g,WiMax (volitelné), Bluetooth 2.1, GPS
Fotoaparát: CMOS, 0.3 MPx + 1.3 MPx na zadní straně
Konektory: 3,5 mm výstup na sluchátka, výstup na mikrofon, dokovací konektor, VGA-Out, 1×USB 2.0, slot na SIM kartu
Baterie: Lithium-ion, vyměnitelná
Doba hovoru: 5 hodin
Pohotovostní režim: 5 dní
Běžné používání: 7 hodin v normálním režimu, 12 hodin v úsporném režimu
Hmotnost: 400 gramů včetně baterie

- -

Výsuvná QWERTY klávesnice nabízí spoustu nadstandardních tlačítek, která rozhodně potěší. Na levé straně kromě navigačních kláves narazíme například na samostatné pravé a levé tlačítko myši, napravo má své místo vlastní blok numerických kláves a také miniaturní touchpad.

- -

- - -
Screenshoty z telefonní aplikace

V současné době výrobce nabízí předobjednávku tohoto netradičního zařízení, je ale veliká škoda, že nejsou k dispozici úplné hardwarové parametry a alespoň orientační cena. Nejen frekvence procesoru, ale také celkové rozměry by stály za zveřejnění. Snad se tedy v brzké době dočkáme nějakého upřesnění. XpPhone bude dostupný ve čtyřech barevných variantách – bílé, černé, červené a šedivé. Případným zájemcům doporučím navštívit oficiální stránky zařízení, na kterých naleznete další užitečné informace.

Zdroj: GSMarena.com

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku