Domů » Bleskovky » Xiaomi vyhrálo spor s USA. Jeho jméno zmizí z černé listiny

Xiaomi vyhrálo spor s USA. Jeho jméno zmizí z černé listiny

Předchozí administrativa Spojených států se dosti nevybíravým způsobem pustila do obchodní války s Čínou, přičemž nejvýraznější obětí se stal gigant Huawei. Na sklonku úřadování amerického prezidenta Donalda Trumpa se na černé listině potenciálně nebezpečných společností ocitlo také Xiaomi. To si nicméně nařčení z toho, že spolupracuje s čínskou armádou, nenechalo líbit a začalo se bránit soudní cestou.

Xiaomi Mi 11 Ultra clanek recenze
Xiaomi Mi 11 Ultra

Americký okresní soud pro District of Columbia obdržel v únoru letošního roku žalobu ze strany Xiaomi, přičemž prakticky obratem vydal předběžné opatření proti rozhodnutí ministerstva obrany, které čínskou společnost zařadilo na černou listinu. Nařízení ministerstva obrany znemožňovalo všem americkým osobám a společnostem vlastnit cenné papíry Xiaomi nebo s nimi obchodovat. Čínský gigant by rovněž nesměl obchodovat s firmami, které zajišťují kritickou infrastrukturu Spojených států.

soud court
Ilustrační obrázek, zdroj: Unsplash/Bill Oxford

Nyní soud oficiálně potvrdil rozhodnutí o vyřazení Xiaomi z černé listiny, díky čemuž může společnost fungovat tak, jak byla do začátku letošního roku zvyklá. Rychlá reakce Xiaomi zabránila potenciální byznysové katastrofě, se kterou se aktuálně potýká Huawei, jemuž se kvůli sankcím prakticky rozpadá mobilní divize pod rukama.

Společnost Xiaomi s potěšením oznamuje, že dne 25. května 2021 v 16:09 EST (východního standardního času) vydal americký okresní soud pro District of Columbia konečné rozhodnutí, podle kterého Ministerstvo obrany USA upouští od označení společnosti jako ‚komunistická čínská vojenská společnost‘ (CCMC). Touto změnou zařazení společnosti soud formálně zrušil veškerá omezení týkající se možnosti osob v USA nakupovat nebo držet její cenné papíry.

Společnost Xiaomi je vděčná za důvěru a podporu svých globálních uživatelů, partnerů, zaměstnanců a akcionářů. Znovu opakuje, že je otevřenou, transparentní, veřejně obchodovatelnou, nezávisle provozovanou a spravovanou společností. I nadále bude svým uživatelům poskytovat spolehlivé produkty a služby z oblasti spotřební elektroniky a neúnavně vytvářet úžasné produkty s poctivými cenami, které umožní každému člověku užívat si lépe života prostřednictvím inovativních technologií,“ stojí v oficiálním prohlášení Xiaomi.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

15 komentářů

 1. marastudna 50

  Toto rozhodnutí považuji za správné.

 2. Jenom další projev levičácké politiky a podbízení se Číně. Se spravedlnosti to nemá nic společné.

  • Asi tak. Čím dýl si od čongů nechají srát na hlavu, tím horší to pak bude.

  • Ačkoliv je tu šance, že je Xiaomi napojené na čínskou vládu, je to podstatně menší možnost, než u Huawei, protože Xiaomi je dost diverzifikovaná společnost a v Číně myslim ani hlavní sídlo nemá a nepodléhá čínské vládě.

  • Menty: Vem si prášek. Jakože vtipný to bylo, ale začínám mít pocit, že jsi trochu psychopat, někoho takhle sledovat, to je až smutný.

   Redakce: Kdy budou nové diskuze?

 3. proc to pisete? ta zprava je 3 tydny stara

 4. No pane Chrobok, za prvé myslím, že nejste ani omylem fundovaný na to, abyste hodnotil způsob adůvody, proč se ocitl Huawei tam, kde se ocitl. Myslím, že to dalece přesahuje vaše intelektuální schopnosti, stejně jako znalosti a přehled. Vpodstatě mě připadne dost drzé, aby někdo jao vy komentoval kroky americké administrativy. Ševče drž se svého kopyta praví české přísloví a dodám, že ve vašem případě to platí ne dvojnásobně, ale tak stonásobně. Tolik k tomu vašemu přešlapu. Dovolím si sdělit jen pár poznámek. Co se týče nejen Huawei, není to otázka posledních pár let, ale tenhle problém se už táhne minimálně poslední desetiletí. Tedy už v době, kdy u nás Huawei znal málokdo. Že předchozí administrativy USA strkaly hlavu do písku na tom vůbec nic nezmění. A jak se jim ustupovalo, s jídlem rostla chut ačínani stále více ovládali svými levnuými výrobky trh. Vědělo se dávno, že co se táče sítía sítových prvků je tu velkej problém se špionáží a vším, co se okolo toho točí. Nebudu to rozepisovat do detailů, ale důsledkem bylo americké embargo. Takže žádný nevybíravý způsob, ale logická ochrana národní bezpečnosti USA. Že to zvláště evropské země stále berou na lehkou váhu a k USA se připojili jen některé a to většinou jen částečně je bohužel smutné a vymstí se jim to. Nicméně fakt je ten, že každá země si chrání svou národní bezpečnost jak uzná za vhodné a má na to samozřejmě nepopiratelné právo, at už si o tom myslím nějaký pisálek nějakých webových stránek pane Chrobok cokoliv.

  • ….omlouvám se za překlepy a chyby.

  • Michale, když jsi tak intelektuálně na vrcholu, nejprve se nauč gramatiku a interpunkci. Pak poučuj ostatní.

   Další věc.. Pokud je mi známo, SM stále hledá lidi na pozici redaktora. Máš možnost se přihlásit, a všem tam ukázat, jak se dělá ta opravdová novinařina. V neposlední řadě můžeš všechny oslnit svou moudrostí a intelektuální nadřazeností formou dechberoucích článků.

   Pak můžeš psát o TIPA Awards do aleluja. Do té doby ale skloň hlavu a šoupej nohama.

  • Michal121: když tak všemu rozumíš a všechno víš (předně se teda nauč psát), tak proč se nezkusíš redakci přihlásit jako redaktor? Jistě po tvých článcích okamžitě skočí :-)

  • Milý Michale, zjevně o této situaci víte méně, než kdejaký redaktor, který opíše cokoliv ze zahraničních webů. Pokud si chcete hrát na člověka, který do toho vidí více, než běžný redaktor, tak si nejdříve zjistěte dostatek faktů a já Vám budu držet palce, aby je Váš mozek nezpracoval nějak nesmyslně.
   Pro ostatní ve zkratce: Opět, jako už mnohokrát v situacích USA vs Čína, šlo JEN a POUZE o obchod. Bláboly o špionáži jsou pro konzumenty webů typu aeronet apod.

 5. Jo amimochodem pane Chrobok, když jste ten vášnivý fotograf, co takhle místo nesmyslu o ošklivém chování ošklivých američanů vůči milému Huawei (Xiaomi, je to jedno, jsou to v podstatě všechno stejné firmy jen s jinými názvy) se zmínit o něčem, čemu byste snad mohl i rozumět, tedy o cenách TIPA Awards 2021? Je tam kategorie nejlepší fotomobil. Jistě, chápu, že vám nejde pod nos (a rozhodně nejste sám) to, kdo byl ten vítěz. Nicméně by byla slušnost místo kydání zla na americkou vládu spíš sesmolit článek o téhle celkem prestzižní události. Chápu, že jste nejen vy v rozpacích, jak se mohl stát vítězem ten, kdo je podle všemocného DxOMarku jen lepší průměr. A který strčl do kapsy všechny ty Xiaomi, Huaewie, Honory (což je i po fiktivním prodeji stále totéž), Oneplusy, Oppa a já nevím jak se všechem ten garážovej výprodej jmenuje. Samozřejmě strčil do kapsy i Samsungy a samozřejmě i iPhony. No jo no, holt vyhrál ten, kdy odmítá platit webům a umělejm indexům a kdo místo do reklamy investuje do vývoje. To se dneska nenosí arozhodně neodpouští.

  • Divím se, že taková persona jako Vy, s tak hlubokými znalostmi a konekcemi na nejvyšší světová místa má čas ztrácet čas v nějaké podřadné diskuzi :D

  • Tak zapaleny fanusik Sony, to sa uz tak casto nevidi. Alebo by mozno bolo korektnejsie oznacenie odporca vsetkych ostatnych znaciek? Budem verit, ze hovorite zo skusenosti a nebudete sa ohanat akymikolvek oceneniami a rebrickami a podelite sa o to s akym modelom OnePlus, Samsung, Xiaomi alebo Huawei ste fotili a ako si podla vas videli v porovnani s Xperiou 1 III.
   Mimochodom, tiez som bol fanusik Xperii. Ale su nepoucitelni a robia mobily pre fotografov a fanusikov TIPA Awards. Preto su take oblubene a predavane ake su. Ich jedine stastie je, ze ich cele roky tahaju dalsie divizie Sony.

  • „Chápu, že jste nejen vy v rozpacích, jak se mohl stát vítězem ten, kdo je podle všemocného DxOMarku jen lepší průměr. A který strčl do kapsy všechny ty Xiaomi, Huaewie, Honory (což je i po fiktivním prodeji stále totéž), Oneplusy, Oppa a já nevím jak se všechem ten garážovej výprodej jmenuje.“

   Tak strčí do kapsy… opět silná a přesvědčivá slova… Ale bohužel pro Vás Michale, i zde Vám zcela zásadně chybí znalost faktů. Příště si nejdříve zjistěte, jak ten, podle Vás, garážový výprodej, fotí v přímém porovnání, ať pak nejste za hlupáka, kterého zfoukne jako svíčku každý, kdo aspoň trošku umí používat internet.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).