Domů » Bleskovky » Šance pro Huawei? Xiaomi bylo vyškrtnuto z černé listiny USA

Šance pro Huawei? Xiaomi bylo vyškrtnuto z černé listiny USA

Čínští výrobci smartphonů nemají v USA na růžích ustláno. Své by o tom mohly vyprávět společnosti Huawei či ZTE, které sankce amerického ministerstva obchodu prakticky vymazaly ze světa. Horké chvíle zažívala i firma Xiaomi, která se na začátku letošního roku dostala na černou listinu USA a mohla přijít o veškeré americké investice. To však ještě stál u kormidla Spojených států Donald Trump.

Nový prezident = nová pravidla

Trump zařadil Xiaomi na černou listinu a bez důkazů ji nazval firmou čínské komunistické armády. Proti tomu se Xiaomi ostře ohradilo a americkou vládu zažalovalo – žádné vazby na vládu nebo armádu Číny neexistují, veškerá rozhodnutí provádějí spoluzakladatelé společnosti. Kromě toho tři z nejvýznamnějších akcionářů Xiaomi tvoří americké investiční skupiny.

Xiaomi Mi 11 010

Administrativa Joe Bidena společně s ministerstvem obrany pochopily, že Xiaomi bylo na černou listinu umístěno neoprávněně a jakýkoliv soudní spor by vedl k americké prohře. Z tohoto důvodu došlo ke stažení Xiaomi z černé listiny, a dokonce byl vydán soudní příkaz, který má zabránit nenapravitelné újmě v případě, že by došlo k jakémukoliv obchodnímu omezování společnosti.

Na Huawei stále dopadají tvrdé sankce

V případě Xiaomi se tak jedná o happy end, s Huawei se však podobná situace zřejmě opakovat nebude. Huawei není na černé listině, ale rovnou na tzv. entity listu, který znemožňuje jakoukoliv spolupráci s americkými firmami a využívání amerických komponent. V tomto případě bude zřejmě Bidenova administrativa nadále důsledná, před nedávnem totiž omezující zákon z roku 2019 ještě rozšířila o položku, která zakazuje telekomunikačním společnostem nakupovat zařízení od Huawei a dalších firem představujících bezpečnostní riziko.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Jen ať si tam Huawei zůstane, nikomu ten jejich práskačskej backend nechybí

  • Poprosím o důkazy k Vašemu prohlášení. A nemyslím „americké důkazy“, které známe např. z války v Iráku.

  • bkf1: Jen za posledni mesic… [odkaz]

  • lukass71: :D Ta zpráva ve skutečnosti není měsíc stará. O této „kauze“ se už mluví delší dobu. Vynechal jste podstatný fakt. Článek se opírá o jakýsi report z roku 2010 a vysloveně se tam píše „možná“. Což není přímý důkaz, ale spekulace. Spíše je otázka, proč se o tom píše až teď, když jde o deset let starou událost. Spíše než o fakta, jde spíše o senzaci.

  • bkf1: Tahle argumentace mi připomíná naše komouše v kauze Vrbětice, kteří jsou schopni hájit autoritářský režim proti svému vlastnímu státu s argumentací „vždyť nemáme důkazy“. Takže když nikoho nechytneme přímo za ruku a nevytroubí se to hned do novin, tak to nejsou důkazy? Pak se doporučuju informovat, jak fungují tajné služby. Resp. rozhodně nefungují tak, že jen něco zjistí, tak to vytroubí do novin, aby každej Pepa z Horní Dolní uznal, že to tak je. Proto jsou to tajné služby, žeee. V případě Huawei a dalších je to to samé.

  • Menty: V případě Huawei je tu ale jedna věc. Jejich produkty jsou veřejné nebo soukromé. Mobilní infrastrukturu má přece na starost soukromá firma. Nikoli stát. Tudíž kromě tajných služeb tu máme mnoho soukromých bezpečnostních firem, které se také zabývají sledováním bezpečnosti, tvoří audity a tak. Tak jak je možné, že ani jedna soukromá společnost nevydala své stanovisko o tom, že Huawei obsahuje práskačskej backend nebo dělá něco nekalého? Vždyť soukromá bezpečnostní firma Check Point Research nedávno vydala zprávu, že mobily s procesorem Qualcomm obsahuji vážnou bezpečnostní chybu. Tak ta samá americko-izraelská firma má snad prostředky k tomu, aby proklepla i Huawei. Aspoň, zda to, co se tvrdí, že třeba může vypnout síť, ochromit infrastrukturu, může mít reálný podklad.
   Když tajné služby kecají něco o tom, že našli zadní vrátka, tak proč to samé nenašli soukromníci? Ostatně je zajímavý, jak rychle tento prvotní hon na Huawei vyšuměl, než přešli na jinou taktiku, jak se zbavit Huawei.
   Popravdě. Veškerá prohlášení státu a tajných služeb jsou založena pouze a jen na politickém kontextu, nikoli na technickém. Nikdo technicky neprokázal, že Huawei dělá něco nekalého. Všichni tvrdí jen to, že čínská vláda si může něco usmyslet. Ale nikdo už se nepozastavuje nad tím, zda by to Huawei skutečně provedla, či dovolila. Stejně tak nikdo věrohodně nepotvrdil, že Huawei ovládá vláda. Je to jen spekulace.

  • Vindis: Znova si přečti můj předchozí příspěvek, ať to nemusim psát znova. Tyhle věci vyšetřují tajné služby. TAJNÉ. To znamená, že se výsledek vyšetřování veřejnost obvykle nedovídá. Takže je alibismus tvrdit, že když jsme nikoho přímo nechytili za ruku při činu, tak je to spekulace. Buď věříš tajným službám, které mají výsledky, nebo prolhané společnosti napojené na stát. To už je věc každého.

  • Menty: Tak si zase znova přečti ten můj. Protože já píšu o tom, že důkazy nemusí předkládat jen nějaké tajné služby. To ty se tu jen oháníš nějakou tajnou službou. Tam je mi to putna. Stejně nikdo nemůže ověřit, zda tvrzení tajných služeb jsou pravdivá nebo na objednávku tamní vlády. Tam je to jen politická hra. Nikoli hra na pravdu.
   Já píšu ale o tom, že bezpečnostní hrozby, štěnice může vyšetřovat a zjišťovat i kdejaká soukromá bezpečnostní firma, která není nijak vázána mlčenlivosti, aby své výsledky tajila. Ostatně jsou to mnohdy právě soukromníci nebo obyčejní lidé, kteří nakonec zjistí nekalé praktiky firem nebo bezpečnostní chyby, které může kdokoli zneužít.
   Ale svoji předposlední větou už jsi jasně dal najevo, na které straně jsi, a je jedno co kdo bude tvrdit, i třeba pravdivě.

 2. S důkazy proti Huawei pracují lidé s bezpečnostními prověrkami. Pak je tu bkf1 ze smartmanie, který si myslí, že mu někdo bude důkazy strkat pod nos.

  • Á děcko s mým nickem , vymysli si svůj čur*ku.

  • Navrhuji ban účtu uživatele Mag.net za neustálé vulgární napadání ostatních, slušných uživatelů.

  • Uklidni se a chovej se slušně!!! Na takové, jako ty, tu nikdo není zvědavý, je ti to jasný?

  • Nikdo tu není zvědavej na tebe Jaroušku.

  • Skylark: A redakce to hned udělá ne? :D Blbé je, že se tady někdo vydává za Mag.neta. Protože pravý Mag.net je v pohodě.

  • Řekl bych, že ten kdo se vydává za mag.neta je sám Skylark

 3. Naprosto jednoznačně se projevila farizejská nátura administrativy USA, od samého počátku šlo o lživé obvinění, vyjádření federálního soudce zcela minulo podstatu sporu, řada firem z prodala aktiva na základě doporučení úřadů Spojených států/ např Qualcomm/, v podstatě ideologická fraška. A nová administrativa Bidena má být zachránce spravedlností?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).