Domů » Bleskovky » Máme pro vás žebříček TOP 5 výrobců smartphonů. Skokanem roku je Oppo

Máme pro vás žebříček TOP 5 výrobců smartphonů. Skokanem roku je Oppo

První čtvrtletí letošního roku je již téměř měsíc za námi a výrobci smartphonů postupně odhalují své hospodářské výsledky. Agentura IDC na základě dostupných dat za první kvartál seřadila společnosti za sebe podle počtu smartphonů dodaných do distribuční sítě. Zatímco první trojice zůstává oproti předchozímu čtvrtletí neměnná, na čtvrtém a pátém místě se pozice měnily.

Top 5 výrobců smartphonů
Značka 1Q16 dodaných modelů 1Q16 tržní podíl 1Q15 dodaných modelů 1Q15 tržní podíl meziroční rozdíl
Samsung 81,9 milionů 24,5 % 82,4 24,6 % -0,6 %
Apple 51,2 15,3 % 61,2 18,3 % -16,3 %
Huawei 27,5 8,2 % 17,4 5,2 % 58,4 %
Oppo 18,5 5,5 % 7,3 2,2 % 153,2 %
vivo 14,3 4,3 % 6,4 1,9 % 123,8 %
Ostatní 141,5 42,3 % 159,8 47,8 % -11,4 %
Celkem 334,9 milionů 100,0 % 334,4 milionů 100,0 % 0,2 %
Zdroj: IDC, 27, duben 2016

První pozice patří poměrně neochvějně Samsungu – ten dodal 81,9 milionů smartphonů, což je prakticky stejně jako ve stejném období v loňském roce. Díky tomu se nijak nezměnil jeho téměř čtvrtinový tržní podíl. O 30 milionů telefonů méně vyexpedoval Apple, vzhledem k meziročnímu poklesu prodejů iPhonů však jeho podíl o 3 procentní body klesl; v prvním kvartále mu patřilo 15,3 procent trhu. Třetí pozici si bezpečně udržuje společnost Huawei, která dodala 27,5 milionů telefonů, což je téměř o 60 procent více než loni.

oppo

Skokanem roku čínské Oppo

Za skokany čtvrtletí ale musíme považovat čínské značky OPPO a vivo, které z první pětice vyšouply Lenovo a Xiaomi. Čtvrté OPPO dodalo do sítě 18,5 milionu smartphonů, vivo pak 14,3 milionů. Obě značky jsou spíše známé v Asii, nicméně například smartphony OPPO lze koupit v globálním webovém obchodě OppoStyle.com s dopravou zdarma; některé modely dokonce podporují všechna tuzemská pásma LTE. Lenovo a Xiaomi spadly do kolonky ostatní, která však stále zahrnuje výrobce 42,3 procent telefonů dodaných v prvním čtvrtletí na trh. Celkem se mezi lednem a březnem prodalo 334,9 milionů telefonů, což je prakticky stejně jako loni.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. Hezká čísla pro Huawei, pořád je to jediný soupeř pro Samsung a také že ho v budoucnu z té první příčky sesadí.

 2. 2x více prodaných kvalitních vs čína nevypadá zle, ale trend je znepokojující…

  • Trend se vyvíjí naopak dobře, lidé na vlastní kůži zjišťuji, že Apple nebo Samsung je jen falešná virtuální kvalita, nikoliv skutečná.

   • Jsem geek a mám rád technologie. I bez toho ale potřebujeme Hi-End produkty pro posun vývoje, ne kopírky 2 roky zpět…

   • No, ač je uni zarytý Applista, tak růžové brýle máš i ty jirko, roky keců o budoucnosti mobilních Windows, Lumie skončily fiaskem a propadákem, MS na WM kašle a jen pár vás to pořád nevidí. Zamést si před vlastním prahem by neškodilo. Jinak s tou kopírkou souhlasím, za dva roky tady bude zakřivený iDisplay, bezdrátové iCharge a podobně a ovečky se budou jen třást.

   • Používej si co chceš, to je samozřejmě tvoje svobodná volba, to že si tady neustále vymýšlíš, jak říkám, prodejní čísla mluví za vše. Avizovaný konec Lumií se samozřejmě konal, že pro MS v součastnosti není mobilní divize priorita je též pravda (kterou ovšemže vidět nechceš), vaše zářná budoucnost nebude, smiř se s tim. Já jsem byl dlouholetý uživatel mobilních Windows a MS bych ten úspěch přál, nicméně kecálistama jako jste vy se toho jen těžko docílí. A o konci už neuslyšíš, něco, co skončilo nemůže skončit znova. ;-)
    (mimochodem, všem nám bylo jasné, že ten nedodělaný a zasekaný WM10 budeš stejně opěvovat a polezeš do zádele, mám z toho až radost, že se to takhle krásně vyplnilo)

 3. tedy (neregistrovaný)

  Je pravda že v případě WP//WM jsi už růžové brýle po letech konečně sundal a poznal realitu a ta růžová není ani trochu

 4. RH (neregistrovaný)

  htcjirka. Co myslis tim falesna kvalita? Dle meho je Samsung jedna z velmi kvalitnich znacek. Ano ma sve nedostatky ,ale pak staci si vzit jinou cinskou znacku a zjistis jakou hruzu prodava konkurence. Ja fandim Samsungu protoze diky tomu ze hodne prodava ma na to poustet se inovaci a ja jsem za to rad.

 5. Paulie88 (neregistrovaný)

  Kde je MS? :D :D :D

  • tedy (neregistrovaný)

   Nepřekvapivě schází ale na iDnes Mobil, byla nedávno anketa týkající se česka a tam byly lumie hojně zastoupené, u nás jim stále ještě trochu daří, jsem majitelem jedné z nich ale tohle výrobce nespasí, sklízí co zasel žel to tak je.

 6. tedy (neregistrovaný)

  Menty
  1+
  No ale nečekej nějaký uklid, to je pod pánovu důstojnost, apple je možná kopírka kdo ne ale on to co jak někdo říká okopíruje (určitě ne vše) dotáhne k dokonalosti, to ale spousta lidí nelibě nese no a tak je terčem utoků.

  • jay (neregistrovaný)

   Apple momentálne kopíruje viac než je potrebné – hovorím o vzhľade, akurát dá nové vnútornosti. Už dlhšie si môžeš všimnúť, že s ničím novým – „awesome“ už roky neprišli. Taktisto nie sú zariadenia Apple dokonalé – to môže povedať skutočne len ovca. Je len otázkou času a nebude to trvať dlho a Apple padne pod Číňanov v rebríčku – ak Apple nepríde s niečím naozaj dobrým.

   • To není pravda. Apple klientela je tak loajální, že Apple může představit uplně co chce a bude to přijaté s úspěchem. I kdyby Apple letos představil znova iPhone 4S, tak by to drtivá většina klientely přijala s nadšením a všichni by letěli honem nakupovat. Stačí se rozhlédnout kolem, skoro všichni uživatelé se těší na září, protože si prostě nový iPhone chtějí koupit stůj co stůj. Takhle to má opravdu málo, málo firem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).