TOPlist

WmWifiRouter: Proměňte svůj komunikátor v bezdrátový router a sdílejte internetové připojení

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

WmWifiRouter: Proměňte svůj komunikátor v bezdrátový router a sdílejte internetové připojeníVelice často se ve fóru setkávám s otázkou, zda je možné z komunikátoru, který je vybavený bezdrátovým modulem Wi-Fi, vytvořit „mobilní” přístupový bod (AP), přes který by se dalo sdílet internetové připojení pro další zařízení. Pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile pro tyto účely existuje výborná aplikace WmWifiRouter, která vyniká velmi přehledným uživatelským rozhraním a detailními možnostmi konfigurace.

Při prvním spuštění programu je dobré přes vestavěného průvodce nastavit parametry pro vytvoření vlastní Wi-Fi sítě, přes kterou budete sdílet internetové připojení. Po dokončení se objeví hlavní obrazovka aplikace, která je tvořena šesticí ikon. Přes kontextovou nabídku se lze dostat do podrobnějšího nastavení (pro Wi-Fi, USB a Bluetooth připojení). Zde je rovněž možné zobrazit detailní log připojení nebo nastavit hodnoty pro úsporu energie. Pokud například stav baterie klesne na hranici 20%, může aplikace automaticky ukončit veškerá připojení. Dále lze aktivovat vypnutí bezdrátového modulu v případě, že se teplota čipu dostane nad nastavenou hranici. Pokud vaše zařízení budete používat jako bezdrátové AP, je nutné počítat s tím, že se bude po čase celkem dost zahřívat, alespoň u testovaného Diamondu2 a E-Tena M700 to bylo běžné.

---
Inicializace aplikace; průvodce vytvořením vlastní Wi-Fi sítě

Pokud chcete sdílet datové přenosy (GPRS/EDGE/UMTS) dále přes Wi-Fi, klikněte na první ikonku (Cellular to Wi-Fi). Proces spuštění bude trvat několik vteřin, nejprve se v telefonu musí aktivovat samotné datové přenosy a následně vytvořit přístupový bod. Po dokončení se můžete k vašemu telefonu připojit z jiného zařízení a využívat internetového připojení. Otestoval jsem tuto funkci s několika dalšími Pocket PC, iPhonem 3G a svým notebookem, a vždy vše fungovalo na výbornou.

Přes ikony ve spodní části displeje se můžete dostat do nabídek se statistikou, kde vidíte aktuální množství přenesených dat a údaje o teplotě akumulátoru. Pokud chcete spojení ukončit, stačí kliknout na ikonku s křížkem. Opět je nutné několik vteřin vyčkat, než aplikace deaktivuje všechny moduly.

---
Nastavení hesla bezdrátové sítě; hlavní obrazovka programu

Druhá ikonka na hlavní obrazovce (Cellular to USB) slouží ke sdílení internetového připojení ze zařízení do vašeho PC (přes USB kabel). Je to tedy obdoba funkce „Sdílení internetu”, kterou nabízí každý Windows Mobile komunikátor. To samé platí i pro třetí ikonu (Cellular to Bluetooth), která datové přenosy z telefonu sdílí pro změnu přes Bluetooth.

Položka Wi-Fi to USB pro změnu slouží pro sdílení internetu z bezdrátové sítě do PC (přes USB kabel). Poslední možnost (USB to Wi-Fi) naopak dokáže sdílet vaše internetové připojení z počítače na Wi-Fi. Telefon se tedy v tomto režimu bude chovat opět jako přístupový bod a internetové připojení se využije z počítače přes USB kabel.

---

Pokud budete mít s nastavováním aplikace problémy, podívejte se do manuálu aplikace, kde naleznete spoustu zajímavých informací. WmWifiRouter je určený pro všechna Pocket PC s Windows Mobile 5.0 (AKU 3.3) a vyšší. Trial verzi, kterou můžete bez omezení používat 21 dní, si můžete stáhnout přímo z naší Download sekce (cab soubor). Plnou verzi výrobce prodává za 20 EUR a zakoupit ji můžete zde.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku